Dlaczego warto kupić whisky Talisker Neist Point?
- W 1857 roku bank sprzedaje gorzelnię Talisker Donaldowi MacLennanowi za 500 funtów – niestety po 6 latach MacLennan sprzedaje destylarnię komu innemu
- Debiutowała w 2015 roku w sieci Travel Retail
- Delikatna, eteryczna, pełna słodyczy, karmel, toffi, prażony dąb, wanilia, gruszki w zalewie, do tego miód, słodkie kwiaty, cytrusy oraz sporo dymu, pikantnych przypraw i morskiej soli
- Stworzona ze średnio natorfowanych (około 20 p.p.m.), młodszych i starszych destylatów leżakowanych w nieujawnionych beczkach
- Butelkowana z mocą alkoholu 45,8% ABV
- Swą nazwę zawdzięcza latarni morskiej, która znajduje się na zachodnim cyplu wyspy Skye
- Świetna dla fanów lekko dymnych, pełnych słodyczy whisky
Nazwany na cześć cypla na najbardziej wysuniętym na zachód brzegu wyspy Skye znanego z latarni morskiej postawionej w 1919 roku, Talisker Neist Point prezentuje najwyższe umiejętności i styl destylarni Talisker. Łączy pikantne, mocne, bogate i słodkie elementy, tworząc intensywną whisky typu single malt. Szkocki trunek zamknięty jest w butelce o pojemności 700 ml i jest szczególnie szlachetna ze względu na złocisty kolor. Aby uzyskać bardziej intensywne i mocniejsze smaki, Talisker Neist Point nie jest filtrowany na zimno przed butelkowaniem. Jego aromaty stopniowo narastają, aby powoli dostarczać nut bryzy morskiej, korzennych elementów, wulkanicznego dymku, aż do rozgrzewającego i słodko dymnego finiszu. Trunek leżakuje w specjalnie dobranych beczkach: dębowych po bourbonie z wieloletnim stażem oraz takich wcześniej nieużywanych. Trunek miał premierę w 2015 roku i został zabutelkowany z mocą 45,8% alkoholu. Talisker Neist to najdelikatniejszy i najmniej torfowy alkohol spośród wszystkich pozycji szkockiej destylarni z wyspy Skye, co może mocno zaskoczyć fanów i znawców marki.
Destylarnia Taliskera została otwarta w 1825 roku nad brzegiem jeziora Loch Harport przez braci Hugha i Kennetha MacAskill. W kolejnych latach gorzelnia trafiała z rąk do rąk, aby w 1916 roku zostać przejętą przez spółkę John Walker & Sons oraz John Dewar & Sons. Dzisiaj działa jako własność kolosa branży alkoholowej, firmy Diageo. Szkockie single malty z destylarni Talisker mają swoich fanów na całym świecie, a wyniki sprzedażowe marki w ostatnich latach bardzo wzrosły, co przyczyniło się do częstszych premier nowych pozycji w katalogu firmy. Talisker zjednał sobie fanów mocno ziemistych i dymnych alkoholi. Gorzelnia w pełni korzysta z tego, co do zaoferowania ma surowa i wietrzna wyspa Skye.
Talisker Neist Point nie powstałby, gdyby nie dwa składniki: woda i zacier. Krystalicznie czysta woda czerpana jest przez gorzelnię z pobliskich źródeł Cnoc nan Spiereag. Destylarnia zdecydowała się na opracowanie specjalistycznego systemu, który pobiera wodę bezpośrednio ze źródła i transportuje za pomocą rur i studni do gorzelni. Woda bierze udział w wielu etapach produkcji złocistego płynu i musi być krystalicznie czysta.
Szkocki single malt nie miałby racji bytu bez jęczmiennego słodu. W obecnych czasach mało która gorzelnia produkuje swój własny słód – Talisker korzysta z wytworów słodowni w wiosce Miur od Ord oraz z Glen Ord Central Maltings w Highlands. Jak powstaje zacier? Jak wygląda obróbka ziarna? Słodowanie ma na celu wytworzenie enzymów z ziarna, które odpowiadają za rozkład cukrów i wytworzenia się alkoholu. W pierwszej kolejności namacza się ziarno jęczmienia, aby pobudzić je do kiełkowania. Trwa to zwykle od dwóch do trzech dni. Później przychodzi pora na suszenie, co hamuje kiełkowanie ziarna w określonej chwili. Destylarnia na wyspie Skye zrezygnowała z używania słodu suszonego metodą podłogową 1972 roku i od tego czasu korzysta z jęczmienia suszonego dymem torfowym. Słód jest torfowany do poziomu fenolu około 18–22 ppm. Kolejnym etapem jest zacieranie – w pierwszej kolejności mielenie ziarna, a później umieszczanie go w kadzi zaciernej razem z gorącą wodą.
Powstały zacier musi przejść przez kolejne procesy, które rozpoczyna fermentacja. Podczas fermentacji wykorzystuje się drożdże, pozwalające uzyskać alkohol o mocy 8-9% procent. Następnie przychodzi pora na podwójną destylację w alembikach – początkowo w większym, później w mniejszym. Alembiki wykonane są z miedzi, która ma właściwości silnie oczyszczające. Płyn rozbijany jest na części dzięki podgrzewaniu cieczy, z której tylko część daje się do beczkowania w następnym kroku. Trunek leżakuje w specjalnie dobranych beczkach: dębowych po bourbonie z wieloletnim stażem oraz takich wcześniej nieużywanych. Dębina ma niezwykły wpływ na trunek -nadaje mu delikatności i finezyjnej tekstury. Producent nie określa jak długo złoty trunek leżakuje w beczkach, jednak jak określa prawo, nie może trwać to krócej niż trzy lata. Po odpowiednim czasie Master Distiller decyduje o rozpoczęciu butelkowania.
Talisker Neist Point oferuje nuty pikantnych przypraw, które wnoszą się ponad elementy morskie. Whisky wprowadza lekką słodycz miodu podbitą ciemną czekoladą i imbirem. Smaki i aromaty szkockiego single malta są wielowymiarowe i zróżnicowane.
Barwa: miedziany, bursztyn;
Aromat: wyczuwalne wypalone zapałki, pikantne przyprawy, morskie nuty soli i wodorostów, słodki chleb i dojrzałe owoce z elementami drewnami;
Smak: z początku, później słony i lekko miodowy, następnie pikantny, ciemna czekolada i papryka chilli;
Finisz: wysublimowany, długi, rozgrzewający, wędzony, nuty mięty, wyczuwalny imbir i ciemna czekolada, smoła, końcówka dość pikantna i dymna;
Szkocka whisky Talisker Neist Point prezentuje się dość minimalistycznie i elegancko. Butelka przybrała klasyczny, smukły kształt i długą szyjkę. Dwie etykiety – beżowa i niebieska – są niewielkie i zredukowane. Na złotym pasku podano współrzędne geograficzne latarni znajdującej się na Neist Point: 57°25.39N 6°47.33W. Wtopiona w tło bursztynowego trunku grafika przedstawia świecącą latarnię, która niegdyś kierowała statki w stronę lądu. Na butelce zostały zawarte informacje o typie trunku, roku założenia gorzelni, rodzaju zastosowanych do maturacji beczek, objętości szkła i procencie alkoholu. Talisker Neist Point sprzedawany jest w pudełku dekoracyjnym o bogatej grafice, ukazującej niespokojne morze i latarnię w oddali.
Talisker prezentuje trunek, który zadowoli nie tylko fanów torfowych whisky. Delikatność szkockiego single malta pozwoli cieszyć się nim również wielbicielom bardziej finezyjnych i mniej inwazyjnych smaków i aromatów. Talisker Neist Point stanowi świetną opcję na prezent dla zainteresowanych światem bursztynowych alkoholi. Miło będzie zobaczyć zaskoczenie na twarzy testującego, który prawdopodobnie będzie spodziewał się mocno dymnych i ziemistych nut.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | TALISKER |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 45.8 |
Pojemność | 0.7L |
Jim Murray | 87 |