Dlaczego warto kupić irlandzką whisky Green Spot Pot Still?
- Firma Mitchell & Son oznacza swe whisky „plamą farby” (ang. spot) w zależności od ilości lat spędzonych w beczce przez poszczególne destylaty
- Debiutowała pod koniec XIX wieku, pierwotnie zaś produkowana wyłącznie dla rodziny Mitchell w gorzelni Midleton (w wersji 10-letniej)
- Zdecydowana, pełna, bujna, aromatyczna, dużo owoców sadu (jabłka, gruszki), do tego słodka owsianka, owoce tropikalne (cytrusy, papaja), prażony dąb, mentol, wanilia i pikantne przyprawy (goździk)
- Stworzona z destylatów z alembiku pot still (jęczmień słodowany i niesłodowany) leżakowanych od 7 do 10 lat w beczkach po Bourbonie (first fill, refill) i sherry
- Fanami tej whisky są m. in. Daniel Day Lewis, Mick Jagger, a w przeszłości znakomity dramaturg-noblista Samuel Beckett
- Rokrocznie produkowana w ograniczonej ilości 12 tysięcy butelek
- Srebrny medal na International Spirits Challenge w 2016 roku
Green Spot to irlandzka whisky Single Pot Still dla koneserów. Jest mieszanką 40% jęczmienia słodowanego i 60% jęczmienia niesłodowanego. Destylaty leżakują od 7 do 10 lat w klasycznych, dębowych beczkach po bourbonie i po sherry. Dokładnie opracowany proces maturacji nadaje whisky eleganckiego klimatu i głębi. Trunek prezentuje pikantne nuty drzewna, waniliowe i owocowe. Jest butelkowany z mocą 40% i destylowany trzykrotnie, jak przystało na alkohol z Irlandii.
Wyjątkowa pozycja na rynku irlandzkiej whisky powstaje w Midleton Distillery. Obecnie marka należy do przedsiębiorstwa Pernod Ricard. Nie jest jasne, kiedy i gdzie powstał brand Green Spot, jednak wiadomo, że w 1920 roku znalazł się z katalogu spółki Mitchell&Sons. Firma została założona w 1805 roku jako przedsiębiorstwo cukiernicze i winiarskie, ale niedługo potem weszła na rynek whisky. Rodzina Mitchell malowała beczki starzejącej się whisky kolorowymi plamami farby, aby określić wiek destylatu. Tak powstała nazwa trunku – Green Spot.
Whisky typu Single Pot Still to mieszanka słodowanego i niesłodowanego jęczmienia. Najpopularniejszą w branży alkoholi destylarnią specjalizującą się trunkach tego rodzaju, jest właśnie gorzelnia Midleton. Destylarnia Midleton jest szczególni znana, jako miejsce produkcji Jameson Irish Whiskey. Zakład działa na pełnych obrotach od 1975 roku. Midleton składa się zasadniczo z dwóch różnych destylarni whisky: jedna produkuje whisky zbożową w destylatorach kolumnowych, druga natomiast typową irlandzką single pot still whiskey w alembikach. Nie tak dawno, kosztem około 200 milionów euro, rozbudowano gorzelnie o nowy sprzęt, co znacznie usprawniło proces produkcji. Obecnie zakład jest w stanie wyprodukować około 64 miliona litrów alkoholu rocznie.
Single Pot Still Whiskey to rodzaj whisky występujący tylko w Irlandii. Green Spot jest destylowany trzykrotnie w miedzianych alembikach. Dla kontrastu – whisky ze Szkocji podlega dwukrotnej destylacji. Irlandzcy gorzelnicy uważają, że dodatkowa destylacja pozwala dokładniej oczyścić alkohol i nadać mu większej delikatności. Finalnie trunek ląduje na 7 do 10 lat w dębowych beczkach po bourbonie i sherry. Przez cały ten czas destylat dojrzewa i czerpie z drewna beczek wszystko to, co najlepsze. Beczki po sherry nadają irlandzkiej whiskey owocową głębię, podczas gdy beczki po bourbonie wpływają na uzyskanie miodowych i waniliowych smaków. Green Spot butelkowany jest z mocą 40% alkoholu.
Green Spot to mocno orzeźwiająca, a jednocześnie delikatnie otulająca whiskey prosto z Irlandii. Podczas degustacji oczekiwać można wyrazistych nut owoców, wanilii i dębiny.
Barwa: ciepłe złoto;
Aromat: zioła, karmel, maślane ciastko, drzewne akcenty, pieprz;
Smak: czerwone owoce, wanilia, gorzka czekolada, karmel;
Finisz: dość długi, intensywny, zioła z waniliowym akordem;
Dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, że irlandzka whiskey najlepiej smakuje w...Irish Coffee! Ta rozgrzewająca mieszanka alkoholu, kawy, brązowego cukru i bitej śmietany będzie idealnym kompanem dla dobrej książki, podczas wieczoru spędzonego przy kominku. Rekomendujemy również klasyczny sposób degustacji, czyli bez dodatków lub z dwoma kroplami wody. Green Spot świetnie smakuje również z piwem imbirowym i cytryną.
Irlandzki trunek prezentuje się niezwykle elegancko i wytwornie. Butelka przybrała prostą formę i długą szyjkę, zakończoną czarnym korkiem. Przez bezbarwne szkło ujrzymy bursztynowy kolor alkoholu. Centralna etykieta w kolorze białym przyciąga wzrok zieloną kropką na samym jej środku. Umieszczona poniżej, mniejsza etykieta posiada wszystkie informacje, z jakimi chciałby zapoznać się przyszły degustator irlandzkiego trunku. Produkt pakowany jest biało-brązową tubę, której grafika emitować ma beczkę. Znajdziemy tam również złoty emblemat marki.
Green Spot to whiskey wyjątkowa. Złączenie w jedno słodowanego i niesłodowanego jęczmienia to recepta na sukces. Irlandzki alkohol zjednał sobie wierne grono fanów w niedługim czasie po premierze, a wciąż ich przybywa. Idealna pozycja na każdą okazję, zarówno do samotnej degustacji, jak i takiej w większym gronie. Trunek dla tych, którzy nie potrafią się określić – zaspokoi potrzeby zarówno fanów delikatnych nut, jak i wyrazistych akordów. Irish whiskey prosto z Midleton Distillery udowadnia, że nie tylko wszystkim znany Jameson wart jest uwagi!
Kraj | Irlandia |
---|---|
Marka | GREEN SPOT |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 40 |
Pojemność | 0.7L |
Jim Murray | 94.5 |