Dlaczego warto kupić whisky Hankey Bannister Regency 12 years old ?
- Już w 1901 roku przedsiębiorstwo otrzymuje swój pierwszy Royal Warrant od samego króla Jerzego V, który był ogromnym wielbicielem whisky Hankey Bannister
- Słodka, przyjemna, lekko dymna, owoce tropikalne (mango, cytrusy), akcenty śniadaniowe (płatki), odrobina przypraw i wytrawnego dębu
- Złożona z destylatów słodowych i zbożowych leżakowanych co najmniej 12 lat w beczkach po Bourbonie
- Zawiera whisky słodowe ze wszystkich gorzelni należących do koncernu Inver House (Balblair, Speyburn, Pulteney, Knockdhu, Balmenach)
- Świetna na prezent i do bardziej wysublimowanych drinków
- Doskonały stosunek jakość-cena
- Złoty medal na International Wine & Spirit Competition w 2014 roku
Kiedy w 1757 roku w sercu londyńskiej dzielnicy West End dwóch zupełnie od siebie różnych dżentelmenów postanowiło połączyć siły w jednym przedsiębiorstwie, niewiele wskazywało na to, że osiągną aż tak spektakularny sukces. Ogromne różnice usposobienia między towarzyskim lwem salonowym Beaumontem Hankeyem, a jego wspólnikiem, spokojnym i rozważnym biznesmenem Hugh Bannisterem nie przeszkadzały, jak mogłoby się wydawać, a wręcz pomogły im w odnalezieniu własnego stylu. Dzięki uzupełniającym się nawzajem cechom panowie kierowali marką, która miała wszystko – stabilność i polot. Nie dziwi się nikogo, że firma Hankey Bannister nie przerwała działalności przez 250 lat, a co więcej, wciąż się rozwija i szturmuje wraz ze swoimi produktami coraz to dalsze zakątki świata.
Wspólna wizja i pewność siebie w tworzeniu pozwoliła Hankey Bannister sukcesywnie się rozwijać, nawet w najgorszych momentach w historii ludzkości. Kilkadziesiąt lat po rozpoczęciu działalności firma przeniosła się do prestiżowych piwnic Adelphi Cellars i rozpoczęła ekspansję swoich produktów w najbardziej prestiżowych klubach dżentelmeńskich ówczesnego Londynu, a nawet w samym Royal Household. W 1901 roku marka doczekała się swojego pierwszego „królewskiego gwarantu” potwierdzającego najwyższą jakość produkowanej whisky, wydanego przez Króla Georga V. W historii firmy istnieje również czas, kiedy była na tyle silna i ceniona, że zaczęła wcielać inne, mniejsze firmy z okolic West End. Po śmierci ostatniego spadkobiercy założycieli, Douglasa Hankeya, firma przeszła w ręce innego producenta, ale utrzymała swoją nazwę. Dziś Hankey Bannister należy do Invers House Distillers, wciąż posiada tę samą nazwę i styl, którego przez 250 lat nikomu nie udało się podrobić.
Hankey Bannister 12Y została wprowadzona na rynek w roku 1882. Jest blendem stworzonym z destylatów dojrzewających przez minimum 12 lat w amerykańskich beczkach po Bourbonie. Do stworzenia jej w głównej mierze wykorzystano malty z destylarni Speyburn i whisky z destylarni Balmenach, udział pozostałych destylarni Invers House, Balablair, Old Pulteney i Knockdhu jest o wiele mniejszy. Mieszanka została dobrana w taki sposób, by stworzyć słodki, miękki i waniliowy, lekko dymny smak, który zadowoli gusta nawet najbardziej wymagających degustatorów.
Kolor: złoty bursztyn i rude przebłyski;
Nos: delikatny i słodki; dąb, wanilia, płatki zbożowe, marcepan, karmel, mango, zboże, suszona śliwka;
Smak: dobrze zbudowany i idealnie zbalansowany; słodka wanilia, toffi, jabłka, pomarańczowa skórka, syrop klonowy, owoce tropikalne, gałka muszkatołowa;
Finisz: trwały i delikatnie dymny; cynamon, wanilia, karmel, pieprz, bakalie;
Hankey Bannister 12Y najlepiej smakuje w niskiej szklance z grubym dnem, nalewana prosto z butelki. Niczym niezmącony smak i aromat tego wspaniałego trunku otuli Cię i rozpieści zmysły. Jeśli jednak potrzebujesz ją trochę „zmiękczyć” dodaj jedną, dużą kość lodu, by zbyt szybko się nie rozcieńczyła.
Prostokątna butelka, w której zamknięto whisky wykonana jest z jasnego szkła ze żłobieniem na froncie, ukazującym datę powstania marki – rok 1757. Ozdobiona została czarnym kapturem i zakrętką, pod którą szyjkę okalają złote podpisy założycieli firmy B. Hankeya i H. Bannistera. Z przodu butelki znajdują się dwie etykiety o barwie głębokiego granatu. Jasno-kremowa czcionka i złote zdobienia nadają butelce wyrafinowania i elegancji. Górna etykieta ukazuje nazwę marki Hankey Bannister, natomiast dolna składa się z logotypu, nazwy whisky, krótkiego opisu trunku i rysunku dwóch kapeluszy. Dwa męskie kapelusze symbolizują dualizm Hankeya i Bannistera, którzy pomimo różnego stylu, obaj posiadali tę samą wizję tworzenia najlepszego whisky.
Logotypem marki jest rysunek dwóch eleganckich mężczyzn, symbolizujących pierwszych właścicieli firmy, którzy trzymają w dłoniach laski i kapelusze. Stoją oni po obu stronach bogato zdobionej bramy do przedsiębiorstwa Hankey Bannister, o czym świadczą wieńczące ją litery H i B. Między nimi ułożone w stos leżą drewniane beczki wypełnione whisky. Po obu stronach dżentelmenów rozpościera się data 1757, a napis pod nimi głosi: „Najlepsi dostawcy szkockiej whisky”.
Butelka zamykana jest dodatkowo w bogato zdobionym kartonowym pudełku, współgrającym kolorystycznie z barwami butelki. Granat i złoto przeplatają się tutaj w doskonałej harmonii. Prawa strona z finezyjnymi zdobieniami symbolizuje ekstrawaganckiego Beaumonta Hankeya, a lewa strona o geometrycznych wzorach, bystrego Hugh Bannistera. Uwagę przykuwa duża nazwa producenta w górnej części opakowania oraz skrócony opis whisky w jego dolnej części z dużą „12” oznaczającą ilość lat, którą trunek spędził w beczkach zanim trafił do butelek.
Słodkawo-dymny smak whisky z pewnością znajdzie sobie specjalnie miejsce w Twoim sercu i już od pierwszej kropli sięgającej podniebienie stanie się pozycją na co dzień w Twoim domowym barku. Elegancko zapakowana, 12 letnia whisky to idealny pomysł na prezent dla wyjątkowej osoby, zwłaszcza, że wyrafinowany smak trunku zadowoli nawet najbardziej wybredne gusta.
Przegląd 12-letnich szkockich blendów
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Blended |
Producent | Hankey Bannister |
Marka | HANKEY BANNISTER |
Właściciel | Inver House |
Bottler | oficjalny |
Wiek | 12Y |
Zawartość alkoholu | 40 |
Pojemność | 0.7L |
Dojrzewanie - beczka | bourbon |
Jim Murray | 86.5 |