Dlaczego warto kupić whisky Laphroaig Quercus Alba?
- W latach 1954-1972 gorzelnią (z sukcesami) zarządzała…była sekretarka poprzedniego zarządcy, Iana Huntera, wnuka założyciela gorzelni Donalda Johnstona – niejaka Bessie Williamson
- Pierwotnie ta wersja Laphroaig była dedykowana sieci Travel Ratail
- Zbalansowana, mnóstwo dymu i akcentów morskich oraz słodyczy waniliowego kremu
- Leżakowana w beczkach po Bourbonie, finiszowana w zwęglonych beczkach z amerykańskiego dębu (łac. Quercus Alba)
- Świetna do nietuzinkowych drinków
Laphroaig w wolnym tłumaczeniu z gaelickiego, oznacza ‘piękną kotlinę nad szeroką zatoką’. Destylarnia Laphroaig położona jest na południu wyspy Islay, w pobliżu miasteczka Port Ellen. Rozpoczęła swoją działalność na początku XIX wieku. Z racji swojego wyjątkowego charakteru przez długi czas reklamowana była sloganem ‘Love it or hate it’... Prezentowana tutaj edycja Laphroaig QA (Quercus Alba) debiutowała na rynku w drugiej połowie 2013 roku. Przeznaczona na rynek travel retail. To whisky bez deklaracji wieku, zabutelkowana z mocą 40%.
Gorzelnia założona została w 1815 roku przez braci Aleksandra i Donalda Johnstonów. Destylarnia pozostała w rękach rodziny do roku 1887, kiedy to została przekazana rodzinie Hunter – istotny z punktu widzenia historii był rok 1921. Wtedy stery przejął Ian Hunter, który ‘propagował ewangelię Laphroaig na całym świecie’. To dzięki jego staraniom marka rosła w siłę wraz z eksportem do Europy, Kanady oraz obu Ameryk. To również on, w czasach amerykańskiej prohibicji, był w stanie legalnie ‘przemycić’ produkowaną przez siebie whisky, jako produkt leczniczy – dokładniej rzecz ujmując, jako środek na trawienie. Wszystko dzięki jej wyrazistym, morskim i jodynowym charakterze. Ian zmarł w 1954 roku nie pozostawiając po sobie potomka, tym samym zamknął rozdział rodziny Johnsonow.
Gorzelnię przejęła wtedy ówczesna manager destylarni, Bessie Williamson. Ta niezwykle dynamiczna kobieta rozpoczęła swoją pracę jako sekretarka, jednak szybko awansowała na wyższe stanowiska. Dzięki swojej determinacji i uporowi wzmocniła pozycję destylarni na Islay. To dzięki niej przebudowano destylarnie – w 1967 roku zwiększono liczbę alembików do pięciu. Bessie z powodzeniem przewodziła zakładowi do 1972 roku, kiedy to przeszła na emeryturę. Później destylarnia kilkukrotnie zmieniała właścicieli, ostatnie zmiany miały miejsce w 1989 roku, kiedy Laphroaig stał się częścią Allied Distillers, a w 2005 wszedł w skład Beam Global Spirits – jednej z największych firm z branży alkoholowej na świecie. Dla miłośników historii warto wspomnieć o czasach II wojny światowej, kiedy zawieszono produkcję, a zabudowania destylarni wykorzystywano jako magazyny na broń oraz baraki. Po wojnie produkcja (na szczęście) została wznowiona.
Laphroaig to ulubiona whisky księcia Walii – Karola Windsora, który w 1994 roku przyznał gorzelni Royal Warrant – dokument zaświadczający, że otrzymujący go podmiot gospodarczy regularnie dostarcza dobra bądź świadczy usługi brytyjskiej rodzinie królewskiej. Jednocześnie to jedna z najbardziej dymnych i charakterystycznych whisky na rynku. Swój niepowtarzalny charakter uzyskuje dzięki procesowi słodowania, podczas którego słód suszony jest dymem torfowym przez niemalże 15 godzin. To co jeszcze wyróżnia Laphroaiga to fakt, iż jest to jedna z nielicznych destylarni, która posiada własną słodownię. Słód wytwarzany na miejscu zawiera około 40-50 ppm i pokrywa niecałe 20% zapotrzebowania. Pozostały słód sprowadzany jest z sąsiedniej słodowni w Port Ellen oraz ze słodowni zlokalizowanych na stałym lądzie.
Laphroaig słynie również z wykorzystywania beczek głównie po bourbonie, co podkreśla charakter samego destylatu, dodając mu jedynie nieco słodyczy. Warto jednak wspomnieć, że w przeciągu ostatnich kilku lat również i ta destylarnia korzystała z beczek po sherry i winach – stąd na rynku mnogość edycji.
Laphroaig QA (Quercus Alba) to whisky, do starzenia której wykorzystano dwa rodzaje beczek: beczki pierwszego napełnienia po bourbonie oraz świeżo wypalane beczki z białego dębu amerykańskiego (quercus alba), dzięki czemu charakter Laphroaiga został przełamany wyraźną dawką aromatów beczkowych – wanilia, karmel.
Kolor: słomkowy;
Zapach: dym, fenol, guma, akcenty cytrusowe, świeża mięta, wanilia;
Smak: spójny z zapachem – na początku uderzenie dymno-morskie (algi, dym, fenol), słodkie toffi, karmel, budyń waniliowy;
Finisz: długi, bardzo łagodny, doskonały balans między dymem, słodyczą a drewnem beczki.
Laphroaig, jak klasyczny single malt, powinien być degustowany bez zbędnych dodatków. Jeżeli mamy życzenie lekko poszerzyć i wzmocnić paletę smaków zawartych w tym szkockim alkoholu, warto dodać do kieliszka parę kropel wody, która uwolni dodatkowe walory aromatyczno-smakowe.
Laphroiag znany jest z charakterystycznych butelek, które ciężko pomylić. Zielone szkło, niezdradzające koloru whisky, przywodzi na myśl skojarzenie z apteką i medykamentami. Na butelce umieszczona jest minimalistyczna, prosta etykieta. Na białym tle zawarte są wszystkie podstawowe informacje o trunku – nazwa destylarni, edycji, zawartość alkoholu oraz garść informacji o samej gorzelni (m.in. rok założenia). Butelka zapakowana jest w kartonową, białą tubę utrzymaną w identycznej stylistyce jak etykieta.
Laphroaig QA to kolejna wariacja i próba wykorzystania różnych beczek do finiszowania whisky. Ponownie mamy do czynienia z młodą whisky, jednak wspaniale zbalansowaną. Wyraźnie czuć wpływ dwóch rodzajów beczek, które oddając to co miały najlepszego przełamały ostry, medyczny charakter destylatu, nadając mu gładkości i silnie wyczuwalne nuty ‘bourbonowe’ – aromaty i smaki kojarzące się ze świeżą laską wanilii, śmietanki. Warto dodać, iż whisky ta sprzedawana jest w niestandardowej pojemności jednego litra – gorąco polecamy!
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | LAPHROAIG |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 40 |
Pojemność | 1L |