27-letni Laphroaig, przepełniony klasyczną tożsamością Islay, dojrzewał po części w „quater casks”, po części w beczkach po złocistym, amerykańskim bourbonie. Alkohol butelkowany z mocą 41,7% alkoholu swoją premierę miał w marcu 2017 roku i od tego czasu jest jedną z najbardziej wyrafinowanych pozycji w katalogu szkockiej gorzelni. Whisky oferuje głębię, charakter i smak, które przenikną i oczarują każde podniebienie. Wszystko dzięki zrównoważonych aromatom owoców tropikalnych, orzechów, wanilii i lekkiego, słodkiego dymu.
Laphroaig to jedna z tych wyspiarskich destylarni, położonych na Islay, które zwracają uwagę białą fasadą z czarnym napisem już z morza. Laphroaig znajduje się na południowym wybrzeżu wyspy i działa w tym samym miejscu od momentu założenia. Znana jako „Królowa Hebrydów”, Islay jest najbardziej wysuniętym na południe Hebrydem Wewnętrznym Szkocji, tuż przy zachodnim wybrzeżu kontynentu. Na początku XIX wieku rolnicy, Donald i Alexander Johnston, wydzierżawili 1000 akrów ziemi od dziedzica Islay do hodowli bydła. Dostali działkę o nazwie Laphroaig, co po gaelicku oznacza „szerokie zagłębienie nad zatoką”. Jednak w obliczu nadmiaru jęczmienia do karmienia bydła, zajęli się produkcją whisky. Dzięki złagodzeniu przepisów stało się to znowu legalne i bracia Johnston wkrótce zdali sobie sprawę, że jest to bardziej opłacalne niż hodowla zwierząt. Dlatego w 1815 roku założyli swoją małą destylarnię pod kierownictwem D. Johnston & Co.
Laphroaig pozyskuje całą swoją wodę ze strumienia Kilbride. W latach 30. gorzelnia zbudowała zbiornik, który mieści prawie 23 miliony litrów. Laphroaig uważa, że woda odgrywa kluczową rolę w wieku etapach produkcji i nadaje whisky wyjątkowy smak. Trawiaste korzenie okolicznych terenów sprawiają, że torf Islay jest wyjątkowy w porównaniu z odmianami drzewiastymi występującymi na stałym lądzie Szkocji. Rezultatem jest wyższy stosunek mchu torfowca, który zapewnia słodom Laphroaig charakterystyczny smak, który jest bardziej ziemisty i leczniczy niż dymny. Ponadto Laphroaig nadal ręcznie tnie torf za pomocą tradycyjnych narzędzi. Większość beczek używanych przez Laphroaiga pochodzi z Maker's Mark w Kentucky. Wykonane z amerykańskiego białego dębu beczki nadają whisky szczególny aromat. 27-latek dojrzewa dodatkowo w „quarter casks”, które są o wiele mniejsze od standardowych beczek, dzięki czemu szybciej wpływają na akcenty smakowe whisky wewnątrz.
27-latek to orzeźwiający single malt, pełen akcentów soczystych owoców, które świetnie uzupełniają surowy, dymny charakter słodów z Islay.
Barwa: ciepły bursztyn;
Aromat: owoce tropikalne, orzechy, wanilia, delikatny popiół i morska solanka;
Smak: cytrusy, pikantna przyprawa i biały pieprz;
Finisz: orzechowa kawa, odrobina skóry i jeszcze więcej cytrusów;
Do degustacji tak mocno wyrafinowanego i limitowanego trunku, jakim jest 27-latek z destylarni Laphroaig, rekomendujemy wykorzystać specjalistyczne szkło. Najlepiej zaopatrzyć się w kieliszek zwany Glencairn, który swoją wyjątkową formą wydobędzie z dramu wszystko to, co najlepsze. Niechaj degustacja odbywa się bez dodatków – w tym przypadku jedynym akceptowalnym są dwie krople wody.
Laphroaig posiada spójną wizualnie kolekcję słodów. Każda z butelek szkockiej destylarni z wyspy Islay ma białą etykietę o czarnych napisach, oznaczoną symbolem marki, czyli koroną. Wiek single malta został wyróżniony czerwonymi cyframi. 27-latka dostaniecie w białym, prostokątnym pudełku.
Jeden z najdłużej dojrzewających słodów destylarni Laphroaig to dram dedykowany przede wszystkim specjalistom w temacie bursztynowych trunków. Doświadczone podniebienie doceni wyjątkowość i złożoność 27-latka. Whisky idealna na prezent dla prawdziwego smakosza, który ceni sobie luksusowe, limitowane wydania.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | LAPHROAIG |
Wiek | 27Y |
Zawartość alkoholu | 41.7 |
Pojemność | 0.7L |