Dlaczego warto kupić whisky Glengoyne Cask Strenght Batch 4?
- Fermentacja w Glengoyne jest powolna i trwa do 56 godzin
- Debiutowała w 2015 roku
- Mocna, zdecydowana, nieco pikantna, sporo słodyczy, toffi, czekolada, kawa, orzechy, poza tym jasne i ciemne owoce (również suszone), miód, wanilia, dąb, pikantne imbir, cynamon, gałka muszkatołowa i pieprz
- Stworzona z nietorfowych destylatów leżakowanych w beczkach z dębu amerykańskiego i europejskiego po sherry typu first fill oraz refill (również po bourbonie)
- Nie filtrowana na zimno, nie barwiona, butelkowana z naturalną mocą alkoholu 58,8% ABV
- Edycja limitowana, już nie produkowana!
Glengoyne – w gaelickim 'Glenguin', tłumaczone na 'Glen of the Wild Geese', co oznacza ‘Dolinę Dzikich Gęsi’. Gorzelnia od 2003 roku należy do firmy Ian Macleod Distillers Ltd, do której należą między innymi marki Glengoyne Single Malt oraz Langs Blended Whisky. Glengoyne Cask Strenght batch 4 to czwarte wydanie edycji Cask Strenght zapoczątkowanej w 2012 roku. To whisky bez deklaracji wieku (no age statement), na rynku pojawiła się w 2015 roku. Zabutelkowana z mocą beczki – 58.8%.
Destylarnia Glengoyne cieszy się opinią jednej z najpiękniejszych destylarni w Szkocji. Między innymi za sprawą swojej malowniczej lokalizacji na pograniczu dwóch szkockich regionów Lowlands i Highlands, na północnych przedmieściach Glasgow, w okolicy jeziora Loch Lomond. Ponadto założona została na wzgórzu będącym wygasłym wulkanem – Dumgoyne. Jej działalność zapoczątkował w 1833 r. lokalny rolnik, George Connel. Ów dżentelmen produkował alkohol w tym miejscu już od ponad 10 lat. Kolebką jego działalności była farma Burnfoot, od której zaczerpnął nazwę dla nowego ‘przedsiębiorstwa’ – Glenguin of Burnfoot. W 1861 roku nazwę zakładu zmieniono na Glenguin, a następnie, w 1906 roku na Glengoyne. Wtedy też gorzelnia została wykupiona przez firmę Lang Brothers. Destylarnia jeszcze kilkukrotnie zmieniała właścicieli, by w 2003 zostać zakupioną przez Ian MacLeod Distillers, za kwotę 7,2 miliona funtów.
Obecnie Glengoyne to niewielka destylarnia o mocach produkcyjnych wynoszących niewiele ponad milion litrów alkoholu w skali roku. Obecnie do produkcji whisky wykorzystywana jest woda z jeziora Loch Carron, a nie jak dawniej z potoku Glengoyne Burn. Wody potoku służą traz jedynie do chłodzenia. Obecnie destylarnia do produkcji whisky wykorzystuje szkocką odmianę jęczmienia Concerto. Charakterystycznym dla destylarni Glengoyne jest brak wykorzystania torfu w produkcji destylatu – słód jęczmienny jest tutaj suszony wyłącznie gorącym powietrzem. Kolejną unikalną cechą whisky z Doliny Dzikich Gęsi jest powolny proces fermentacji, który trwa niemalże 60 godzin. Produkcja odbywa się przy wykorzystaniu 6 tradycyjnych kadzi fermentacyjnych, wykonanych z sosny oregońskiej oraz trzech miedzianych alembików. Bardzo powolny proces destylacji pozwala uzyskać wyjątkowo delikatny destylat z owocowymi nutami.
Do zestawienia opisywanej edycji, wykorzystuje się beczki zarówno po sherry jak i beczki ponownego napełnienia po bourbonie.
Lokalizacja destylarni Glengoyne na pograniczu dwóch szkockich krain generuje pytanie dotyczące pochodzenia samej whisky. Umowna linia (będąca drogą) dzieląca regiony Lowland i Highland, przebiega dokładnie przez tereny gorzelni. Według zwyczajowej kwalifikacji Glengoyne to whisky z regionu Highlands, jednak jej niezwykle łagodny, owocowy charakter jest zdecydowanie bardziej zbliżony do destylatów z rejonu Lowlands.
Kolor: złocisty.
Zapach: maślany karmel, toffi, wanilia, zielone jabłko, miód. Na drugim planie ciemne, słodkie owoce: rodzynki, borówki, wiśnie w likierze.
Smak: Spójny z zapachem, kremowy i pełny. Przewaga miodu, wanilii oraz karmelu. Po fali słodyczy pojawia się delikatna przyprawowość – cynamon, przyprawy korzenne.
Finisz: Średniej długości, dość pikantny, pieprz, rodzynki w miodzie.
Smukła butelka z niebarwionego szkła, o długiej szyjce i etykietą podzieloną na dwie części – to znak rozpoznawczy Glengoyne. Czarna, okrągła etykieta przedstawia emblemat marki – dziką gęś oraz datę założenia destylarni. Biała umieszczona poniżej, opisuje bukiet aromatyczno-smakowy trunku oraz zawiera deklarację wieku i nazwę edycji. Na butelce znajduje się również podpis managera destylarni. Całość zapakowana jest w intrygującą, srebrną tubę, która swoją fakturą przypomina muskane wiatrem kłosy jęczmienia.
Glengoyne Cask Strenght batch 4 zadebiutowała na rynku już jakiś czas temu, bo w 2015 roku. To bezkompromisowa whisky gwarantująca przyjemność z degustacji. Pomimo stosunkowo wysokiej zawartości alkoholu – 58.8%, ta edycja cask strenght jest niezwykle delikatna i jednocześnie wyrazista, podkreślając unikalny charakter destylarni. Spróbujcie i przekonajcie się Państwo sami jak smakuje whisky poddana najwolniejszej destylacji w całej Szkocji.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | GLENGOYNE |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 58.8 |
Pojemność | 0.7L |