Dlaczego warto kupić whisky Glengoyne Legacy Series Chapter One 2019?
- W 1869 roku pierwszy manager gorzelni, Cochran Cartwright, spowolnił alembiki w Glengoyne tak, iż po dziś dzień są najwolniejsze w Szkocji
- Debiutowała w lutym 2019 roku i jest pierwszą whisky z nowej serii The Legacy Series
- Młoda, żywa, lekko pikantna, toffi, suszone owoce, przyprawa świąteczna, gruszki, wanilia, orzechy oraz sporo dębu, przypraw i korzeni (imbir, rozmaryn, cynamon, lukrecja)
- Stworzona z nietorfowych destylatów starzonych w beczkach z dębu europejskiego po sherry Oloroso typu first fill i refill
- Nie filtrowana na zimno, nie barwiona, butelkowana z mocą alkoholu 48% ABV
- Rozdział 1 tej serii dedykowany jest Cochranowi Cartwrightowi, pierwszemu managerowi gorzelni, który wprowadził w Glengoyne powolną destylację oraz odkrył dla niej beczki po sherry
- Limitowana edycja, już nie produkowana!
- Nagrodzona m. in. podwójnym złotym medalem na San Francisco World Spirits Competition w 2019 roku
Przed Wami rozdział pierwszy z serii The Legacy destylarni Glengoyne. Wydanie wyrażenie nawiązuje do Cochrane Cartwright'a, kierownika gorzelni Glengoyne w 1869 roku, który wprowadził do Glengoyne beczki po sherry. Alkohol dojrzewał w beczkach pierwszego napełnienia po sherry Oloroso z dębu europejskiego, zanim został zabutelkowany z mocą 48% alkoholu. Wydanie z 2019 roku oferuje niuanse kremowego toffi, suszonych owoców i świątecznych przypraw.
Glengoyne (z gaelickiego „doliny dzikich gęsi”) to destylarnia whisky położona na południe od Killearn w Szkocji, w Campsie Hills w południowej części regionu Highlands. Whisky produkowana jest lokalnie od ponad 200 lat – początkowo nielegalnie. Po zniesieniu niewygodnych podatków destylarnię zalegalizowano w 1833 roku pod nazwą Burnfoot of Dumgoyne. Pierwszym właścicielem został George Connell. Granica między Highlands a Lowlands przebiega wzdłuż drogi, która oddziela gorzelnię od jej magazynów. Sama destylarnia znajduje się po stronie Highlands.
Gdy destylacja whisky jest zakończona, alkohol nie nadaje się jeszcze do picia. A przynajmniej jest nadal zbyt mocny i nie został jeszcze wzbogacony aromatami beczki. Co więcej, dopiero po starzeniu co najmniej 3 lata w beczce alkohol może przybrać „szkocka whisky”.
Dąb jest zarówno elastyczny, jak i wytrzymały. Przemysł winiarski przestudiował tę kwestię na długo przed tym, zanim pojawiła się ona w gorzelni whisky. Dąb amerykański będzie bardziej pikantny, europejski bardziej drzewny. Różnice te wynikają przede wszystkim z ich porowatości, która pozwala na przeniesienie aromatu na whisky. Istotna jest również poprzednia zawartość beczki – w przypadku Glengoyne Legacy Series Chapter One była to sherry Oloroso, która nadała whisky owocowych akcentów i niuansów korzennych przypraw.
Glengoyne Legacy Series Chapter One z 2019 roku za sprawą dojrzewania w beczkach po sherry, przeniesie Was prosto do kuchni wypełnionej aromatami świątecznego piernika i suszonych owoców.
Barwa: bursztynowa;
Aromat: toffi, suszone owoce, przyprawy i wanilia;
Smak: dąb, więcej suszonych owoców, laska wanilii, gruszka i cynamon;
Finisz: długi, owocowy, akcenty sherry;
Degustacja whisky z beczek po sherry opiera się na takich samych zasadach, co degustacja każdej innej whisky single malt. Whisky słodowa najlepiej smakuje bez dodatków, chociaż niektórzy z pewnością pokuszą się o dodanie do alkoholu odrobiny lodu lub wykorzystanie go w koktajlu. Naszym zdaniem istnieje jedna, podstawowa reguła dotycząca degustacji, o której nie można zapomnieć: pij whisky tak, jak lubisz.
Przypomnijmy, że nazwa destylarni Glengoyne w języku gaelickim oznacza „dolinę dzikich gęsi” - nie zdziwi więc nikogo ptactwo obecne w herbie marki. Butelka tego wydania jest niezwykle smukła i wysoka, a wieńczy ją ciemny korek na zgrabnej szyjce. Na froncie umieszczono ciemną etykietę o srebrnych napisach. Single malt czeka na Was w ciemno-fioletowej tubie.
Single malt może pochwalić się zdobyciem srebrnego medalu w konkursie International Spirits Challenge w 2019 roku w kategorii Single Malt No Age Statement. Wydaje nam się, że to jedynie nagroda, która otwiera dobrą passę single malta na międzynarodowych konkursach branżowych. Czy Wy też docenicie dojrzewającego w beczkach po sherry single malta? Przekonajcie się.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | GLENGOYNE |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 48 |
Pojemność | 0.7L |