Glenmorangie Pioneer Set składa się z flagowej pozycji szkockiej destylarni, czyli 10-letniego single malta The Original i dwóch miniaturek - Quinta Ruban oraz Lasanta. Quinta Ruban leżakuje w beczkach po portugalskim winie porto przez dekadę, w których wcześniej dojrzewał również bourbon. Finiszuje w beczkach Porto Ruby przez okres dwóch lat, zanim nabierze skórkowych, maślanych smaków o nutach czekoladowych i pieprznych. Glenmorangie Lasanta natomiast przed butelkowaniem spędza 12 lat w beczkach po Sherry Oloroso.
10-letnia Glenmorangie Original to szkocka whisky single malt z destylarni Glenmorangie w rejonie Highlands, wydana po raz pierwszy 175 lat temu! Trunek wyznacza wysoki standard dla whisky z tamtych terenów i nie traci na popularności. Dojrzewa w kombinacji beczek z pierwszego i drugiego nalania wykonanych z amerykańskiego białego dębu przez 10 lat, stanowiąc wzorzec dla kremowego, przystępnego w smaku single malta. Delikatnie rozgrzewający, o korzennych nutach, dość treściwy – jednak wciąż finezyjny produkt perfekcyjnie nadaje się jako aperitif, chociaż jeszcze bardziej sprawdzi się jako kompan podczas chłodniejszego wieczoru. Glenmorangie Original jest laureatem wielu prestiżowych nagród, między innymi złotego medalu w San Francisco World Spirits Competition w 2013 roku oraz wielokrotnych złotych i srebrnych medali podczas konkursu International Wine & Spirit Competition.
Destylarnia Glenmorangie jest obecnie własnością The Glenmorangie Company Ltd, spółki zależnej od firmy Louis Vuitton Moët Hennessy od 2004 roku. Gorzelnia szczyci się wykorzystywaniem do produkcji najwyższych destylatorów na terenie Szkocji. Według marki najwcześniejsza wzmianka o produkcji alkoholu na farmie Morangie pochodzi z 1703 roku. W latach trzydziestych XVIII wieku powstał tam browar. William Matheson nabył gospodarstwo w 1843 roku i przekształcił browar Morangie w gorzelnię wyposażoną w dwa używane destylatory i przemianował go na destylarnię Glenmorangie. W kolejnych dekadach zakład zmieniał swoich właścicieli, a przez okres około 90 lat pozostawał w rękach rodziny Macdoland. Glenmorangie, podobnie jak wszystkie gorzelnie i browary w Wielkiej Brytanii, ucierpiała w latach 1920-1950, kiedy prohibicja, a potem wielki kryzys w Stanach Zjednoczonych zmniejszyły sprzedaż whisky. Mimo zamknięcia destylarni dwukrotnie na okres paru lat, w roku 1977 gorzelnia znów zaczęła działać na pełnych obrotach, a liczba alembików zakładu zwiększyła się z dwóch do czterech. Dzisiaj nad produkcją złotego płynu pracuje aż 12 destylatorów.
Źródłem wody Glenmorangie są Tarlogie Springs, położone na wzgórzach Tarlogie powyżej destylarni. Kiedy po wojnie gorzelnia znów zaczęła działać, a w 1977 roku zakład rozrósł się o dwa alembiki, zaczęto martwić się, że rozwój może obniżyć jakość wody dostępnej w destylarni. Zdecydowano się wówczas na zakup 600 akrów ziemi wokół źródeł Tarlogie, aby to z nich czerpać nieskazitelnie czystą wodę. Jakość wody używanej w wielu etapach procesów produkcji jest niezwykle ważna. Woda wykorzystywana jest najpierw do zalania ziarna jęczmienia, aby pobudzić je do kiełkowania. Ziarno jęczmienia dostarcza Highland Grain Ltd, spółdzielnia rolników z tego regionu. Następnie jęczmień poddawany jest suszeniu, mieleniu i zacieraniu z ciepłą wodą, czego efektem jest powstanie zacieru – bazy wykorzystywanej w dalszych krokach.
Kiedy zacier nieco ostygnie, razem z drożdżami trafia do kotłów warzelniczych. Tam drożdże, żywiące się cukrami, wytwarzają alkohol. Proces ten nazywany jest fermentacją. Do destylacji gorzelnia Glenmorangie wykorzystuje najwyższe w kraju alembiki. Mają one 8 metrów wysokości, a ich szyje ponad 5 metrów. Według firmy są one niezwykle lekkie jak na takie gabaryty. Proces destylacji był prowadzony przez dziesięciolecia przez 16-osobową załogę, znaną jako The Sixteen Men of Tain, która pracowała przez cały rok, z wyjątkiem świąt Bożego Narodzenia i okresów konserwacji. Rozwój produkcji od 2008 roku doprowadził do zwiększenia liczby pracowników do 24. Destylacja ma na celu oddzielnie konkretnej warstwy z płynu, która następnie ląduje w beczkach. Linia Original dojrzewa w całości w beczkach po bourbonie, wytwarzanych z drzew dębu rosnących w lesie w górach Ozark w stanie Missouri w Stanach Zjednoczonych. Maturacja trwa 10 lat. Quinta Ruban leżakuje w beczkach po portugalskim winie porto przez dekadę, a finiszuje w beczkach Porto Ruby przez okres dwóch lat. Glenmorangie Lasanta spędza 12 lat w beczkach po Sherry Oloroso, odpowiedzialnych za wzbogacenie płynu w owocowe, winne smaki. Butelkowanie marki Glenmorangie odbywa się w specjalnie wybudowanej rozlewni The Glenmorangie Company na obrzeżach Edynburga w Szkocji.
Glenmorangie Original 10 Years Old, butelkowany z mocą 40% alkoholu, to klasyka w najlepszym wydaniu. Płyn zapewnia bogaty wachlarz smakowy pełen owocowych akcentów i przypraw. Finisz jest niezwykle przyjemny i długi.
Barwa: złota, widoczne refleksy;
Aromat: bardzo owocowy i gęsty, bogate nuty cytryny, nektarynki i jabłka, przyprawy;
Smak: świeży i zrównoważony, waniliowy, słodycze, kremowy, tiramisu, toffi.
Finisz: dość długi, delikatny, słodowy i mocno owocowy;
Glenmorangie Lasanta nabiera charakteru przez 12 lat spędzonych w beczkach po Sherry.
Barwa: rdzawa;
Aromat: kremowy, delikatny, śliwki, winne elementy, imbir, elementy miętowe;
Smak: daktyle, akordy suszonych śliwek, przypraw i miodu;
Finisz: niezwykle długi, nuty cytrusów, karmelu, miodu i czerwonych owoców;
Glenmorangie Quinta Ruban to niezwykle owocowa propozycja szkockiej destylarni, w której prym wiodą pomarańcze i jagody.
Barwa: rdzawa, rubinowa;
Aromat: mocno owocowy, nuty orzechów i czekolady, akordy dębowe;
Smak: lekki, finezyjny, wyczuwalne śliwki, jagody i pomarańcza, gałka muszkatołowa;
Finisz: pieprzny, długi i wyraźny, nuty śliwek i jagód, karmel i miód;
Marka Glenmorangie rekomenduje wykorzystanie swoich trunków w drinku. Jedną z ciekawszych pozycji proponowanych przez szkocką gorzelnię jest koktajl zwany przez producentów A Ginger Lemon- Sour – czyli whisky w połączeniu z pomarańczowym Curaçao, sokiem z cytryny, dowolnym bittersem, kawałkami pomarańczy, dopełniony piwem korzennym. Inną opcją jest połączenie trunku z Aperolem, sokiem z cytrusów, bittersem pomarańczowym i białkiem jajka. Glenmorangie to idealna whisky to skomplikowanych i nieoczywistych połączeń, niezależnie od rodzaju, czasu leżakowania i walorów. Dla wielbicieli klasycznej degustacji polecamy serwowanie alkoholu bez dodatków lub z kroplą wody.
Kiedy w 2004 roku marka trafiła w ręce francuskiego producenta napojów - Moët Hennessy Louis Vuitton, linia produktów Glenmorangie została przeprojektowana tak, aby zwiększyć jej atrakcyjność na zagranicznym rynku dóbr luksusowych. Wprowadzono nową, bardziej zaokrągloną u góry butelkę o długiej szyjce. 10-letni przybrał żółtą etykietę, Lasanta bordową, a Quinta Ruban ciemno-zieloną. Każda z trzech etykiet posiada ten sam design, w którym dominuje prostota czcionki połączonej z finezją złotych ornamentów loga marki inspirowanego piktyjskim kamieniem. Set jest sprzedawany w ozdobnym pudełku, które mieści trzy wyjątkowe butelki.
Glenmorangie Pioneer Set to idealna pozycja na prezent. Zestaw zawiera trzy butelki, każdą o innych, indywidualnych cechach. Wielbiciele marki i fani single maltów będą zachwyceni. Amatorzy, laicy i dopiero wkraczający w sekretny świat złotych płynów zdobędą okazję na przetestowanie trzech, a nie jednej, wyjątkowej pozycji! Potrójna radość i satysfakcja gwarantowana. Każdy z trzech single maltów dostarczy innych, wyjątkowych wrażeń sensorycznych. Który zostanie Twoim ulubionym? 10-letni Glenmorangie The Original, Lasanta czy Quinta Ruban?
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Region | Highlands |
Producent | Glenmorangie Distillery |
Marka | GLENMORANGIE |
Właściciel | Moët Hennessy |
Bottler | oficjalny |
Wiek | 10Y |
Zawartość alkoholu | 40 |
Pojemność | 0.7L |
Dojrzewanie - beczka | bourbon |
Opakowanie | Zestaw z miniaturkami |