Dlaczego warto kupić whisky Knappogue Castle 12 years old?
- Whisky Knappogue Castle wzięła nazwę od zabytkowego zamku, zbudowanego na terenie hrabstwa Clare przez Seana McNamarę w 1497 roku
- Wersja z podwyższoną mocą (z 40% ABV do 43% ABV) zastąpiła wersję 40% ABV w 2020 roku (wersja 40% ABV debiutowała w 2010 roku)
- Lekka, gładka, bardzo przyjemna, dużo akcentów waniliowych, biszkopty, ciasteczka, brzoskwinie, jabłka, toffi oraz odrobina przypraw (pieprz)
- Stworzona z destylatów (3-krotna destylacja) pochodzących z nieujawnionej gorzelni irlandzkiej leżakowanych co najmniej 12 lat w beczkach po Bourbonie
- Butelkowana z mocą alkoholu 43% ABV
- Polecana do przystawek i na początku posiłku
- Złoty medal przyznany przez Beverage Tasting Institute w 2014 roku
12-letni single malt Kanppogue Castle został wprowadzony na rynek w dwóch wariantach: mocniejszym (43%) i słabszym (40%). Tym razem mamy do czynienia z wersją z wyższą zawartością alkoholu. Ta whisky była pierwszym wypustem firmy, który miał deklarację wieku. Został potrójnie destylowany i przez 12 lat leżakował w beczkach po bourbonie wykonanych z białego dębu.
Kanppogue Catle nie jest gorzelnią. Historia marki różni się od innych opowieści o szkockich destylarniach. W latach 60. Mark Andrews, irlandzki biznesmen i przedsiębiorca wraz ze swoją żoną architektką, zakochali się w zamku z 1476 roku, położonym w hrabstwie Clare, należącym niegdyś do klanu MacNamara. Zakupili go i postanowili odnowić. W tym samym czasie Mark Andrews, pielęgnował swoje hobby i kolekcjonował beczki z lat 40. i 50. Z czasem zaczął butelkować zawarte w nich destylaty i rozdawać rodzinie oraz przyjaciołom pod nazwą Knappogue Castle. Tak zrodził się pomysł na biznes. Po dziś dzień marka sprzedaje whisky produkowaną w takich destylarniach jak Cooley i Bushmills. Pomysłodawcą 12-letniej pozycji był syn założyciela marki – Mark Andrews III.
12-latek powstaje w destylarni Bushmills w hrabstwie Antrim. To tam odbywa się namaczanie ziarna, suszenie go, mielenie i zacieranie, czego efektem jest wytworzenie się zacieru słodowego – bazy każdej whisky single malt. Istotna jest również woda stosowana w wielu krokach produkcji. Koniecznie musi być czysta i nieskazitelna, zdatna do picia. Knappogue Castle nie suszy ziarna przy użyciu torfu, przez co na próżno szukać w whisky tej wędzonych nut. Suszenie jęczmienia odbywa się w piecach bez użycia torfu.
Czym wyróżnia się Knappogue Castle 12 Year Old? To zdecydowanie i wyraźnie delikatny trunek, co zawdzięcza potrójnej destylacji. Potrójna destylacja jest dość popularna w Irlandii, mimo to wiele single maltów jest destylowanych dwukrotnie, jak w Szkocji. Destylacja ma miejsce zaraz po fermentacji i dzieje się w miedzianych alembikach w kształcie cebuli. Podczas tego procesu oddzielana jest od reszty pożądana ciecz, która finalnie ląduje w dobranych drewnianych beczkach z dębu po bourbonie amerykańskim. Destylat dojrzewa w nich przez 12 lat podczas których drewno oddycha, kurczy się, rozszerza i znacznie wpływa na smak i teksturę alkoholu. Po przetestowaniu whisky rozpoczyna się butelkowanie pod nazwą Knappogue Castle.
Zaskakująco delikatny i nieinwazyjnie słodki irlandzki single malt sprawia, że po pierwszym łyku masz ochotę na więcej miłych dla podniebienia miodowych i owocowych nut.
Barwa: słomkowy złoty;
Aromat: nuty ciepłego ciasta, herbatniki, pieprz, miód, przyprawy, ziele angielskie i goździki;
Smak: dębowe nuty, drewno, trawa, miód lipowy, suszone owoce: śliwki, migdały i orzechy;
Finisz: delikatny, gładki, słodycz na końcu;
Dodanie wody do single malta zmieni smak i aromat trunku. Dodaj kilka kropli niegazowanej wody źródlanej, aby otworzyć wachlarz delikatności i słodyczy 12-letniego Knappogue Castle. Pamiętaj, że woda z kranu może zawierać chlor i rozpuszczone minerały, które będą zakłócać smak.
W cieplejszy dzień możesz raczyć się whisky na kościach lodu. Nie dodawaj więcej niż jednej lub dwóch kostek. Dodaj lód przed wlaniem spirytusu. Powoli rozcieńczy on napój, jednocześnie utrzymując go przez cały czas lodowatym. Zniweluje również uczucie pieczenia i pozwoli cieszyć się jego bogatym i gładkim smakiem single malta.
Mocno rekomendujemy wypróbowanie czystej irlandzkiej whisky. Jeśli zapytasz prawdziwego, irlandzkiego snoba, powie ci, że dodanie czegokolwiek do pojedynczego słodu zrujnuje jego smak i aromat. Sam musisz przekonać się, czy irlandzki snob ma rację!
Nasz bohater został umieszczony w zgrabnej butli o długiej szyjce i niebieskiej etykiecie, która przedstawia średniowieczny zamek Kanppogue. Złote napisy sprawiają, że całość prezentuje się bardziej wykwitnie i luksusowo. Czarna część etykiety prezentuje historię marki i oznaczenie wieku, w tym przypadku 12 lat. Na butelce umieszczono również istotną informację o zastosowaniu potrójnej destylacji i podpis Master Distillera gorzelni. Butelka sprzedawana jest w ozdobnym pudełku w kształcie tuby.
12 letnia irlandzka whisky Knappogue Castle przekona każdego niemal od razu. Zaraz po pierwszym łyku skradnie niemałą liczbę wybrednych kubków smakowych surowych smakoszy i znawców single maltów. Niezwykła delikatność i finezyjne nuty owocowe to najmocniejsze cechy tej pozycji. Jesteś pewny 12-latka? Teraz zdecyduj się, który wariant wybierzesz – ten z zawartością 40% czy 43% alkoholu? Opcja mocniejsza jest bardziej wyrazista, jednak wciąż utrzymuje nienaganną delikatność i klasę.
Kraj | Irlandia |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | KNAPPOGUE |
Wiek | 12Y |
Zawartość alkoholu | 43 |
Pojemność | 0.7L |