Dlaczego warto kupić Penderyn Celt Peated?
- Gorzelnia Penderyn jest unikatowa pod wieloma względami – jednym z nich jest to, iż swe whisky destyluje tylko raz, co jest ewenementem na światową skalę
- Debiutowała w 2015 roku w serii Dragon Range (obok Legend i Myth)
- Lekko torfowa, słodki dym, morska bryza, sól morska, wodorosty, wędzonka, subtelne nuty apteczne i metaliczne, do tego pomarańcze ze skórką, wanilia, guma balonowa, jabłka, gruszki, landryny, miód, polne kwiaty oraz odrobina tytoniu, skóry, gorzkawego dębu i pikantnego pieprzu
- Stworzona z destylatów leżakowanych w beczkach po Bourbonie i finiszowanych po torfowej whisky z Islay (beczki typu Quarter Casks)
- Nie filtrowana na zimno, nie barwiona, butelkowana z mocą alkoholu 41% ABV (na rynku amerykańskim 43% ABV)
- Posiada certyfikat koszerności!
- Jest jedną z trzech whisky z serii Dragon Range, która odnosi się do narodowego symbolu Walii (widniejącego na fladze tego państwa) – czerwonego smoka i motta „Czerwony smok inspiruje do działania” („Y ddraigh goch ddyry cychwyn”)
- Trzykrotny złoty medal przyznany w słynnej Whisky bible Jima Murraya w latach 2017-2019
Penderyn Celt to jedna z trzech pozycji z kolekcji walijskiej destylarni z czerwonym smokiem na etykiecie. Tym razem gorzelnia prezentuje single malta leżakującego w beczkach po amerykańskim bourbonie, a następnie wykańczanego w torfowych beczkach, które zapewniają whisky subtelnych i eleganckich nut pełnego dymu. Trunek zabutelkowano z mocą 41% alkoholu.
Destylarnia Penderyn to miejsce, które przywróciło światu walijskie gorzelnictwo. W 1998 rozpoczęto budowlę nowej, jedynej w całej Walii destylarni whisky. Wcześniej przez ponad 100 lat walijska scena whisky milczała. Pierwszy wypust zadebiutował w 2004 roku. Wszystkie butelki wyprzedały się jeszcze tego samego dnia. Obecnie destylarnia zatrudnia około 50 pracowników i wciąż pozostaje w rękach prywatnego właściciela. Mimo krótkiej obecności na rynku posiada szeroką gamę przeróżnych produktów.
Penderyn słynie z ekologicznego podejścia do produkcji. Być może to ze względu na nietypową lokalizację, jaką jest Park Narodowy Brecon Beasons, destylarnia stosuje najnowsze technologie, które pozwalają magazynować energię. Czystą wodę, która bierze udział w wielu etapach produkcji, Penderyn czerpie ze źródeł na terenie parku. Marka nie słoduje własnego jęczmienia. Korzysta z usług zaprzyjaźnionego browaru Brains.
Na przełomie 2013 i 2014 roku, kiedy w destylarni odbył się remont, potroiła się ilość rocznej produkcji. Dzisiaj Penderyn jest w stanie wytworzyć w ciągu roku ponad 300 000 litrów whisky. To, co jest najbardziej niezwykłe w walijskiej gorzelni to nietypowy destylator. Został on zaprojektowany specjalnie dla zakładu przez chemika Davida Faradaya. Pozwala on podczas jednej tury destylacji wyprodukować alkohol o mocy 92%. Jest to niezwykłe, biorąc pod uwagę, że tradycyjne miedziane alembiki, używane w Szkocji i Irlandii, muszą stosować podwójną lub potrójną destylację, aby osiągnąć taki wynik. Destylator Faraday Still to przełom w branży gorzelniczej.
Wydestylowany alkohol finalnie ląduje w starannie wyselekcjonowanych beczkach. Pierwsze lata spędza w klasycznych, drewnianych beczkach po amerykańskim bourbonie z Kentucky i Tennessee, a finiszuje w beczkach po torfowej whisky. Drewno tych drugich, nasączane aromatami poprzedniej zawartości, wpływa na whisky, nadając jej dymne akcenty. Penderyn Celt to jedna z dwóch torfowych whisky w kolekcji marki Penderyn. Trunek butelkowany jest z mocą 41%.
Delikatnie torfowy, jednak wciąż świeży single malt z Walii, oferuje dodatkowo owocowe nut i słodycz przypraw, takich jak cynamon.
Barwa: jasne złoto;
Aromat: świeże owoce, wanilia, łagodny dym;
Smak: oleisty, gruszki, jabłko, imbir z cynamonem, torf, palone drewno;
Finisz: długi, świeży, z nutami palonego ogniska i węgla;
Producent rekomenduje wykorzystanie whisky Penderyn Celt w drinku na bazie syropu cukrowego, angostury i kawałka pomarańczy. To taka słodsza wersja klasycznej Whisky Sour w towarzystwie dymnych akcentów. Idąc tą drogą, warto użyć whisky również jako bazę pod inne, podstawowe koktajle, jak Old Fashioned czy Manhattan. Zachęcamy również do testowania alkoholu w towarzystwie parku kropli wody lub zupełnie bez dodatków. Opcji degustacji jest wiele – sam musisz odnaleźć swoją ulubioną.
Symbolem wyjątkowej serii, poświęconej Walii, jest czerwony smok na każdej z trzech etykiety. Tym razem umieszczono go na ciemno-oliwkowym tle. Smok to symbol Walii, bohaterstwa jej mieszkańców i patriotyzmu. Znajdziemy go również na fladze kraju, herbach wielu rodzin i instytucji państwowych. Sama butelka Penderyn Celt jest smukła i zgrabna, dość wysoka i ma długą szyjkę, zakończoną czarną nakrętką. Całość emanuje nostalgicznym klimatem historii i pradawnych dziejów.
Penderyn Celt trzykrotnie została wyróżniona przez Jima Murraya w jego książce Whisky Bible złotym medalem w latach 2017, 2018 i 2019. Single malt z walii zdążył zdobyć uznanie krytyków i smakoszy z całego świata. Walia odwodniła, że umiejętności gorzelnicze pozostały w krwi jej mieszkańców od pokoleń, a teraz odżywają na nowo. Wypusty destylarni Penderyn dały nadzieję na stworzenie nowego świata whisky. Trunki z Walii stanowią niemałą konkurencję dla whisky ze Szkocji i Irlandii. Penderyn Celt posmakuje szczególnie fanom torfu. Ten single malt to również idealne wprowadzenie w ziemiste i dymne smaki, a to ze względu na jego przystępny smak i delikatność.
Kraj | Walia |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | PENDERYN |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 41 |
Pojemność | 0.7L |