Dlaczego warto kupić whisky Penderyn Rich Oak 50%?
- Od 2015 roku, oprócz unikatowego alembiku Faraday Still, w gorzelni Penderyn działają również 2 klasyczne alembiki typu Pot Still o pojemności 2500 litrów każdy
- Debiutowała w listopadzie 2017 roku
- Bardzo złożona, wielowarstwowa, mnogość owoców (zielone jabłka, guawa, mango, banan, gruszka), do tego sporo czekolady, krówek, toffi, karmelu, orzechów laskowych, wanilii, a także kawy, kakao, akcentów dębu, miodu, pszczelego wosku i pikantnych przypraw (goździk, cynamon, pieprz, imbir)
- Stworzona z destylatów pochodzących z niewielkiej ilości (small batch) beczek z dębu amerykańskiego po winie (beczka typu STR: Shaved, Toasted & Re-charred – heblowana, opiekana i ponownie opalana), których wynalazcą był nieżyjący już guru procesu produkcji whisky, dr Jim Swan
- Nie filtrowana na zimno, nie barwiona, butelkowana z mocą alkoholu 50% ABV
- Edycja mocno limitowana, na świecie tylko 1349 butelek!
Penderyn Rich Oak to limitowana single malt whisky z Walii, która weszła do sprzedaży w liczbie 2248 butelek. Destylaty tej wyjątkowej pozycji dojrzewały w trzech typach beczek, specjalnie wybranych przez zespół doświadczonych rzemieślników pod przywództwem Dr. Jima Swana – beczkach po bourbonie, w beczkach typu Strength oraz beczkach opalanych. Każda z butelek została ręcznie etykietowana i posiada oznaczenie partii. Whisky była butelkowana z mocą 50%.
Whisky z destylarni Penderyn jest wyjątkowa pod wieloma względami. Gorzelnia położona jest w Parku Narodowym Brecon Beacon i jest jedyną destylarnią whisky w całej Walii. Destylaty Penderyn wyróżniają się czystością i miękkością. Marka posiada niezwykle obszerny i zróżnicowany katalog produktów. Zakład powstał w 1998 roku, kiedy w Walii minęło już ponad sto lat od zamknięcia ostatniej destylarni. Pierwsza butelka została wyprodukowana w 2000 roku, a pierwsza oficjalna prezentacja single malta odbyła się w stolicy kraju w 2014 roku. Trunek zaprezentował światu sam Książę Karol. Zainteresowanie nowym walijskim produktem było tak ogromne, że butelki z pierwszej serii wyprzedane zostały już pierwszego dnia. Penderyn szybko zyskał międzynarodowe uznanie. Destylarnia jest własnością prywatną i od 2016 roku zatrudnia około 50 pracowników.
Po przebudowie zakładu na przełomie lat 2012 i 2013, zakład potroił swoje zdolności produkcyjne, które dziś wynoszą około 300 tysięcy litrów rocznie. Chociaż Penderyn może nie należeć do wiodących gorzelni w Wielkiej Brytanii pod względem ilości produkcji, to wyróżnia się wydajnością i dbałością o środowisko. Specjalna technologia produkcji pozwala destylarni zaoszczędzić mnóstwo energii. Penderyn wykorzystuje zacier słodowy z browaru Brains. Woda pochodzi z ich własnego źródła w Brecon Beacons, gdzie jest filtrowana przez bazalt i wapień. Jest używana zarówno do zacierania i procesu produkcyjnego, jak i do rozcieńczania i blendowania.
Od 2014 roku Penderyn posiada sześć kadzi fermentacyjnych ze stali nierdzewnej. Fermentacja trwa trzy dni i wykorzystuje dwa różne szczepy drożdży. Szczególnie wyróżnia się jednak etap destylacji. Do tego kroku, gorzelnia wykorzystuje destylator Faraday Still, który został wykonany na zamówienie dla zakładu. Destylator z dołączoną kolumną umożliwia wyprodukowanie 92% spirytusu o mocy 92% w jednym cyklu. Nazwa sprzętu pochodzi od nazwiska jego twórcy, Davida Faradaya. Obok niezwykłego destylatora, gorzelnia używa również klasycznych, miedzianych alembików.
W tej chwili Penderyn posiada dwa magazyny, które są w stanie pomieścić około 4000 beczek. Penderyn Rich Oak dojrzewa w beczkach po bourbonie, beczkach opalanych oraz beczkach typu Strength. Te ostatnie to beczki z nierozcieńczonym destylatem. Penderyn posiada również własną rozlewnię, która może butelkować 2500 butelek dziennie.
Penderyn Rich Oak to przede wszystkim słodycz bananów, wanilii i cydru. Walijski single malt oferuje wspaniały, kwiatowy finisz.
Barwa: bursztyn;
Aromat: zbożowe płatki, mango, papaja, drzewo dębu;
Smak: jabłkowy cydr, wanilia, jęczmień i skórka pomarańczy;
Finisz: słodycz miodu i bananów, trochę nut kwiatowych;
Ograniczona liczba dostępnych na rynku butelek Penderyn Rich Oak zmusza do przemyślanej degustacji. Najlepiej raczyć się tą pozycją jak każdym innym single maltem – czyli albo bez dodatków albo z paroma kroplami wody. Krystaliczna woda będzie wstanie wynieść na pierwszy plan pikanterię owoców egzotycznych i ukryte głęboko kwiatowe nuty. Klasyczna degustacja zapewni podniebieniu pełnie wrażeń, niezmąconych żadnym niepotrzebnym dodatkiem.
Wszystkie produkty marki Penderyn mają dość minimalistyczny design. Butelki pozbawione są kolorów i grafiki. Charakterystyczna czcionka, jaką dobrano do nazwy marki, budzi skojarzenia z oznaczeniami na skrzyniach statków i dokach. W dolnej części butelki umieszczono niewielką, białą etykietę, na której znajdziemy informację o mocy trunku, jego pochodzeniu, typie i objętości szkła, a także numer butelki. Skoro jesteśmy przy butelce – jest ona zgrabna, pozbawiona żłobień i profilowań i ma długą szyjkę. Penderyn Rich Oak sprzedawany jest w prostym pudełku w kolorze szarego papieru. Można śmiało stwierdzić, że design butelek marki Penderyn spełnia wszelkie kryteria modnej dzisiaj estetyki.
Świat z otwartymi ramionami przyjął niezwykły trunek z Walii, jakim jest Penderyn Rich Oak. Single malt do tej pory zdobył złoty medal w konkursie European Super Premium w 2017 roku oraz złoty medal w World Whisky Masters Europe Premium w 2017 roku. Walia udowodniła, że wciąż ma wiele do powiedzenia w temacie single malt whisky, mimo przerwy w produkcji whisky, trwającej ponad cały wiek! Limitowany Penderyn Rich Oak nie jest już produkowany, a na sklepowych półkach ostało się niewiele ze wszystkich 2248 butelek. Postaw na walijską whisky i zachowaj ją na specjalną okazję.
Kraj | Walia |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | PENDERYN |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 50 |
Pojemność | 0.7L |
Jim Murray | 94.5 |