Dlaczego warto kupić whisky Penderyn Icon of Wales Red Flag?
- Co ciekawe, gorzelnia Penderyn posiada dwa „oddziały” – otwarty w 2000 roku w samym sercu Parku Narodowego Brecon Beacon oraz uruchomiony w 2021 roku na północnym wybrzeżu Walii w mieście Llandudno w hrabstwie Conwy
- Debiutowała w 2012 roku jako pierwsza (z planowanych 50-ciu) whisky z serii Icons of Wales
- Świeża, rześka, gładka, dużo cytrusów (limonka, cytryna, pomarańcza, grejpfrut), do tego jabłka, gruszki, morele, brzoskwinie, a także toffi, herbatniki, nuty kwiatów polnych, miodu, orzechów, rodzynek, marcepanu, wanilii, dębu, cynamonu i imbiru
- Stworzona z destylatów leżakowanych w beczkach po Bourbonie i finiszowanych po portugalskim wzmacnianym winie Madeira
- Nie filtrowana na zimno, nie barwiona, butelkowana z mocą alkoholu 41% ABV
- Whisky ta upamiętnia powstanie górników w mieście Merthyr Tydfil z 1831 roku, kiedy to na znak protestu wzniesiono charakterystyczne czerwone flagi i które zakończyło się egzekucją jednego z górników, Dica Penderyna (Richarda Lewisa)
- Whisky limitowana, już nie produkowana!
Penderyn Red Flag to pierwsza edycja z serii „Icons of Wales”. Walijski single malt upamiętnia pierwsze podniesienie czerwonej flagi jako symbolu protestu społecznego, podczas powstania Merthyr w 1831 roku, które zakończyło się egzekucją górnika Dica Penderyna, który naprawdę nazywał się Richard Lewis. Trunek butelkowany z mocą 41% dojrzewa początkowo w beczkach po bourbonie z Kentucky i Tennessee, a następnie finiszuje w beczkach po słodkim, portugalskim winie Madera. Te drugie zapewniają whisky subtelności i złożoności. Niezwykle ciekawa pozycja, nie tylko z uwagi na historię jej towarzyszącą, ale idealny balans słodyczy i owoców.
Pierwszy single malt z walijskiej destylarni Penderyn został zaprezentowany w 2004 roku przez Karola Księcia Walii. Sama gorzelnie powstała w 1998 roku, a produkcję rozpoczęła w roku 2000. Był to pierwszy zakład tego typu działający w Walii od ponad wieku! Produkcja zyskała taki rozgłos, że pierwsza partia trunków od Penderyn rozeszła się pierwszego dnia. Destylarnia zaprezentowała umiejętności swoich gorzelników i od razu zyskała przychylność krytyków światka whisky. Od samego początku, zakład jest własnością prywatną. Od roku 2016 zatrudnia około 50 pracowników. Roczna produkcja whisky sięga granicy 300 000 litrów.
Penderyn mieści się na terenie Parku Narodowego Brecon Beacons i to z jego źródeł czerpie wodę, wykorzystywaną w wielu etapach produkcji whisky. Lokalizacja zakładu obejmuje również tereny Geoparku Narodowego Forest Fawr, określanego przez UNESCO, jako obszar o istotnym znaczeniu geologicznym. Z uwagi na otaczającą gorzelnię przyrodę, destylarnia wykorzystuje ekologiczne metody. Między innymi dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, magazynuje energię na później. Browar Brains dostarcza destylarni słodowego zacieru, stanowiącego bazę każdej jęczmiennej whisky.
Walijska gorzelnia Penderyn jawi się jako miejsce niezwykłe. Po pierwsze – to jedyna destylarnia w kraju. Po drugie – leży na terenie Parku Narodowego. Po trzecie – wykorzystuje nietypowy destylator, zrobiony na zamówienie. Mowa o destylatorze Faraday Still, nazwanym tak od nazwiska jego twórcy. Ta wyjątkowa machina pozwala osiągnąć podczas jednej destylacji to, co szkockie destylatory wykonują podczas trzech lub dwóch tur. Efektem destylacji w Faraday Still jest wyprodukowanie whisky o mocy 92% alkoholu. Gorzelnia korzysta jednak również ze standardowych, miedzianych alembików, przypominających kształtem cebulę. Wydestylowana ciecz trafia do beczek po bourbonie, które importowane są z USA, a konkretnie z Kentucky i Tennessee. W odpowiednim czasie destylat przenoszony jest do beczek po słodkim portugalskim winie z wyspy Madera. Taka podwójna, dokładnie opracowana maturacja, pozwala nabrać whisky głębokich walorów smakowych i aromatycznych. Penderyn samodzielnie butelkuje swoje wypusty w liczbie około 2500 butelek dziennie.
Słodki single malt prosto z Walii prezentuje perfekcyjnie wyważony balans słodyczy przypraw, ziół i akcentów domowego ciasta.
Barwa: jasne złoto;
Aromat: daktyle, przyprawy, rabarbar, karmel, suszone zioła;
Smak: miód, marcepan, suszona trawa, słód, owoce czerwone;
Finisz: długie, orzechowe, kremowe i korzenne;
Świat się zmienia. Ludzie są coraz bardziej chętni na odważne eksperymenty, a przestarzałe zasady odchodzą w niepamięć. Tak dzieje się również z degustacją single malt whisky. Przez lata głoszono, że trunek tego typu może musi być pity bez dodatków lub z paroma kroplami wody. Dzisiejsza mikologia wychodzi poza ramy i tworzy ciekawe koktajle alkoholowe na bazie przeróżnych single maltów. Penderyn Red Flag świetnie sprawdzi się jako baza pod klasyczny Manhattan – a to ze względu na swoje owocowe i słodkie nuty.
Na czarnym, prostokątnym pudełku specjalnego trunku od Penderyn, umieszczono fragment opowiadający historię górnika Richarda Lewisa. W oczy rzuca się grafika, przedstawiająca grupę ludzi podczas strajku, machających czerwoną flagą. Rysunek, widoczny również na froncie butelki, stworzył artysta Andrew Davidson. Prezentacja trunku jest wymowna i przypomina krwawy etap historii Walii. Sama butelka jest wysoka, zgrabna i ma długą szyjkę, zakończoną czarnym korkiem.
Penderyn Red Flag to gratka dla fanów historii, dla Walijczyków z krwi i kości, ale również dla wielbicieli single malt whisky najwyższej jakości, destylowanej przez nietypowy destylator. Trunek zdobył złoty medal w Whisky Bible Jima Murreya w 2014 roku, co stanowi ogromne wyróżnienie. Kolejny raz jedyna w Walii destylarnia udowadnia, że z powodzeniem może równać się z siostrzanymi gorzelniami ze Szkocji i Irlandii.
Kraj | Walia |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | PENDERYN |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 41 |
Pojemność | 0.7L |
Jim Murray | 96.5 |