Dlaczego warto kupić whisky Penderyn Portwood?
- Jęczmienny zacier, z którego Penderyn produkuje swe whisky, dostarcza gorzelni powstały w 1882 roku walijski browar Brains
- Whisky ta jest częścią podstawowej serii Welsh Gold (wal. Aur Cymru – „Walijskie złoto”), która, póki co, pozostaje w stałej sprzedaży
- Niezwykle bogata, wysublimowana, czysta, gładka, harmonijna, pieczone orzechy, sułtanki, ciemna czekolada, miód, żurawina, brzoskwinie, morele, ciasteczka zbożowe, palony dąb, grzaniec, dżem z ciemnych i leśnych owoców, śliwki, jeżyny, jagody, pomarańcze, wanilia, toffi, palony karmel, cynamon i imbir
- Stworzona z destylatów leżakowanych w beczkach po Bourbonie i finiszowanych po słodkim portugalskim Porto Ruby
- Nie filtrowana na zimno, nie barwiona, butelkowana z mocą alkoholu 46% ABV
- Świetnie smakuje saute, z kostką lodu, ubogaci też klasyczne drinki, np. Moscow Mule
- Złoty medal na San Francisco World Spirits Competition w 2020 roku
Jedyna w Walii działająca destylarnia prezentuje kolejny ciekawy wypust ze swojego katalogu. Tym razem to single malt, który po spędzeniu co najmniej 3 lat w dębowych beczkach po bourbonie, finiszuje ostatnie miesiące w beczkach po winie Porto. Trunek butelkowany z mocą 46% alkoholu oferuje bogactwo smaku suszonych owoców, gorzkiej czekolady i żurawiny. Kremowa konsystencja whisky wraz z rozgrzewającymi, miodowymi akcentami zachwyci niejednego smakosza.
Historia destylacji w Walii kończy się około 100 lat temu i odżywa na nowo w 1998 roku, kiedy zaczyna powstawać nowa gorzelnia o nazwie Penderyn. Miejsce jej lokalizacji jest dość niezwykłe – zakład mieści się na terenie Parku Narodowego Brecon Beacon. Produkcja pierwszej single malt whisky ruszyła w 2000 roku, a cztery lata później trunek został zaprezentowany światu przez samego Karola Księcia Walii. Whisky zbudziła taką ciekawość, że cała pierwsza partia wyprzedała się w dzień debiutu. Walijska gorzelnia udowodniła, że może równać się z najlepszymi destylarniami w Szkocji i Irlandii. Zakład zatrudnia około 50 pracowników i od samego początku prowadzony jest przez prywatnego właściciela.
Obecnie destylarnia jest w stanie wytworzyć około 300 tysięcy litrów whisky rocznie. Przy okazji produkcji nie zapomina, jak istotna jest dbałość o środowisko. Dzięki wykorzystywaniu najnowszych technologii gorzelnia magazynuje energię.
Zacier słodowy, wytworzony z jęczmienia, dostarczany jest destylarni przez browar Brains. Woda, wykorzystywana w wielu etapach produkcji, między innymi do rozcieńczania destylatów, czerpana jest ze źródeł w Brecon Beasons. Penderyn korzysta z dóbr, jakie oferuje przyroda.
Najbardziej niezwykłym oraz istotnym dla jakości whisky Penderyn Portwood etapem produkcji jest destylacja. W większości destylarni w Szkocji i Irlandii odbywa się ona podwójnie lub potrójnie. Penderyn wykorzystuje zrobiony na zamówienie destylator, zwany Faraday Still, który pozwala osiągnąć pożądany efekt już podczas pierwszej destylacji. Pojedyncza destylacja w maszynie powoduje, że whisky nabiera mocy 92% alkoholu. Gorzelnia stosuje również klasyczne, miedziane alembiki. Wcześniejszy krok produkcji, czyli fermentacja, trwa trzy dni i ma miejsce w kadzi fermentacyjnej ze stali nierdzewnej.
Kiedy destylat jest gotowy, ląduje na co najmniej 3 lata w beczkach z dębu, które mieściły wcześniej bourbon z Kentucy i Tennessee. Ostatnie miesiące spędza w beczkach po winie Porto, których drewno nasączone jest mocno owocowym napojem i wpływa na finalny smak i aromat single malta. Beczki czekają na swój czas w jedym z dwóch magazynów, będących w stanie pomieścić około 4000 beczek. Marka Penderyn samodzielnie butelkuje swoje alkohole.
Penderyn Portwood to idealne połączenie słodyczy orzechów z przyprawami i akcentami prażonego drzewa dębu. Finisz oferuje miodowe akordy.
Barwa: bursztyn;
Aromat: suszone owoce z gorzką czekoladą, prażony dąb, mieszanka orzechów;
Smak: kremowy, miód, przyprawy, owoce;
Finisz: gładki, dość długi, słodki, miodowy;
Niektórzy uważają, że istnieją jedynie dwie słuszne drogi degustacji single malt whisky: bez dodatków lub z kroplami wody. Dodanie do trunku niewielkiej ilości krystalicznej wody sprawi, że jej smaki i aromaty staną się bardziej wyraziste i intensywne. Niekoniecznie jednak musimy na tym poprzestać. Współcześni barmany wykorzystują słodowe whisky w koktajlach alkoholowych. Pole do eksperymentów jest nieograniczone. My szczególnie rekomendujemy popularnego Moscow Mule, który został nazwany na cześć śpiewaczki operowej i jest mieszanką whisky, piwa imbirowego i nuty limonki. Wspaniała, orzeźwiając alternatywa dla standardowej czystej whisky.
Kolejny raz marka Penderyn zachwyca pięknym kształtem swojej oryginalnej butelki. Jest ona niezwykła: wysoka, smukła, z jednej strony obła, a z drugiej zaklęta w kanciastej, szklanej ramie. Na górnej części butelki umieszczono niewielką, granatową etykietę. Całość ma minimalistyczny, elegancki design. Jedyną ozdobą jest złota „rysa” na samym froncie. Trunek pakowany jest w prostokątne, równie minimalistyczne co reszta pudełko z otwartą witryną.
Walijska destylarnia Penderyn nie przestaje zaskakiwać. Każdy z jej wypustów raz po raz udowadnia, że w gorzelnictwie niekoniecznie chodzi o długą historię produkcji i doświadczenie, a o pomysłowość i zaangażowanie. Single malt Penderyn Portwood oczarowuje perfekcyjnym balansem słodyczy z prażonych drewnem, a jego przyjemny finisz otula miłymi miodowymi akcentami. Ta whisky to pozycja dla fanów nowości i tych, którzy mają ochotę na wyjścia poza świat szkockich i irlandzkich trunków. Penderyn Portwood został doceniony przez krytyków złotym medalem w konkursie World Whisky Masters w 2016 roku.
Kraj | Walia |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | PENDERYN |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 46 |
Pojemność | 0.7L |