Dlaczego warto kupić whisky Glenallachie 12 years old?
- Gorzelnia GlenAllachie powstała w 1967 roku i jest jedną z młodszych szkockich destylarni
- Debiutowała w 2018 roku (istnieją źródła mówiące, iż debiutowała w innej wersji w latach 90-tych XX wieku)
- Słodka, gęsta, głęboka, dużo toffi, miodu, rodzynek, świeżo palonej, aromatycznej kawy, a także marcepanu, dojrzałych bananów, anyżu, wanilii, czekolady, dębu i imbiru
- Stworzona z destylatów leżakowanych przez 12 lat w kombinacji beczek po Bourbonie, sherry Oloroso i sherry Pedro Ximenez
- Nie filtrowana na zimno, nie barwiona, butelkowana z mocą alkoholu 46% ABV
- Świetna saute (pod cygaro!) oraz do wykwintnych serów, wędlin, deserów i gorzkiej czekolady
- Podwójny złoty medal na San Francisco World Spirits Competition w 2020 roku
Szkockie gorzelnictwo to nie tylko stare zakłady z historią, to również młode i nowoczesne gorzelnie takie jak np. Glenallachie. Nazwa pochodząca z gaelickiego oznacza w wolnym tłumaczeniu ‘skalistą dolinę’. Destylarnia rozpoczęła produkcję w 1968 roku. Prezentowana tutaj Glenallachie 12 years old debiutowała na rynku w 2018 roku, jako jedna z 4 whisky, które weszły w skład oferty destylarni. Butelkowana bez filtracji na zimno, o zawartości 46% alkoholu.
Glenallachie to leży u stóp wzgórza Ben Rinnes, w sercu regionu Speyside, niedaleko miasta Aberlour. Założona została w 1967 roku przez Mackinlaya McPhersona. Według wstępnych założeń miała głównie produkować destylat do whisky mieszanych – blended whisky. Produkcja nie trwała jednak zbyt długo, bo do 1985 roku, kiedy destylarnia została kupiona przez Invergordon Distillers. Po 4 latach zakład ponownie zmienił właścicieli – w 1989 roku przeszedł w ręce Campbell Distillers, który wznowił produkcję.
Zmiany przyniósł rok 2017, kiedy destylarnia została sprzedana ikonie w świecie whisky – Billowi Walkerowi oraz jego dwóm wspólnikom – Grahamowi Stevensonowi oraz Trishy Savage. Grupa wspomnianych inwestorów uruchomiłą firmę o nazwie The GlenAllachie Distillers Company Limited. Kluczowymi produktami były dwie whisky mieszane – White Heather i MacNair’s, których serce stanowił destylat z GlenAllachie.
Gorzelnia została zaprojektowana przez znanego architekta Williama Delme Evansa. Destylarnia czerpie wodę z dwóch źródeł nieopodal Ben Rinnes – Henshead oraz Blackstank. Proces zacierania oraz destylacji odbywa się w 6 kadziach fermentacyjnych, oraz dwóch parach alembików. Przeciętnie trwa około 100-130 godzin – tak długi czas destylacji pozwala na uzyskanie niezwykle aromatycznego destylatu. Starzenie odbywa się głównie w beczkach po bourbonie (pierwszego napełnienia) oraz beczkach po sherry i innych alkoholach – np. porto, Marsala, Armagnac itp.
Nowi właściciele zmienili podejście do whisky GlenAllachie, która w przeszłości stanowiła przede wszystkim bazę dla whisky blended (Chivas Regal oraz Clan Campbell), a na rynku próżno szukać oficjalnych edycji Glenallachie. Obecnie na rynku mamy dostępną coraz większą i stale rosnącą ofertę standardowych edycji whisky z GlenAllachie, jak i szereg limitowanych edycji single cask.
Opisywana tutaj edycja Glenallachie to kupaż destylatów leżakowanych w 3 rodzajach beczek – po sherry Oloroso oraz sherry Pedro Ximenez oraz beczkach po bourbonie przez minimum 12 lat.
Kolor: bursztynowy;
Zapach: świeży, słodki, lekko pikantny, melon, pomarańcze, mięta pieprzowa, goździki, cynamon. Bardzo dobrze ułożone i zrównoważone;
Smak: pełny, słodki i oleisty. Zdecydowanie kremowy, lekko pieprzny. Miętą, czekolada z bakaliami, wiśnie w likierze oraz wyraźne nuty wanilii;
Finisz: średniej długości, raczej wytrawny, orzechy, drewno, delikatna słodycz beczki po sherry.
Niska, przysadzista i pękata butelka z wyraźnym napisem Glenallachie zapisanym nowoczesną czcionką. To właśnie cecha charakterystyczna współczesnych bottlingów z tej gorzelni. Czarna, centralnie umieszczona etykieta zawiera napis The GlenAllachie – Speyside Single Malt Scotch Whisky. Poniżej znajduję się druga jej część, zawierająca deklarację wieku oraz informację co do zawartości alkoholu. Charakterystyczny jest również dopisek – ‘From The Valley of The Rocks’ to jasne nawiązanie do nazwy gorzelni. Po prawej stronie widnieje również podpis osoby odpowiedzialnej za stworzenie tej whisky – Billego Walkera.
GleAllachie w wydaniu 12-letnim to klasyczny Speysider, w której pierwsze skrzypce grają nuty owocowe, słodkie z wyraźnym wpływem destylatu dodającego dodatkowej pikanterii i ostrości. Pomimo młodego wieku, to trunek dość dobrze zbudowany, złożony, powoli otwierający swoje karty w trakcie degustacji – i taki sposób konsumpcji sugerujemy! To whisky nowoczesna, nowoczesnej destylarni pokazująca obecne trendy w świecie single malt whisky.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | GLENALLACHIE |
Wiek | 12Y |
Zawartość alkoholu | 46 |
Pojemność | 0.7L |
Jim Murray | 86.5 |