Dlaczego warto kupić whisky Glenallachie Moscatel Wood Finish 11 years old?
- Nazwa GlenAllachie pochodzi z gaelickiego Gleann Aileachaidh i tłumaczy się jako „Dolina Skał” (ang. Valley of the Rocks)
- Debiutowała w 2020 roku i jest jedną z whisky w serii Wood Finish Range
- Bogata, lekka, słodko-owocowa, dużo kwiatowego miodu, toffi, wrzosu, skórki pomarańczy, soczystych brzoskwiń i nektarynek, aromatycznej kawy, kakao, ciemnej czekolady, maślanych bułeczek, wanilii i cynamonu
- Stworzona z destylatów leżakowanych przez 11 lat, przy czym ponad 9 lat w beczkach po Bourbonie, następnie finiszowanych w beczkach po słodkim winie ze szczepu Moscatel
- Nie filtrowana na zimno, nie barwiona, butelkowana z mocą alkoholu 48% ABV
- Świetna z odrobiną wody lub na kostkach lodu na orzeźwienie w gorący, letni dzień
Gorzelnia Glenallachie rozpoczęła produkcję w 1968 roku. Prezentowana tutaj edycja to 11-letni trunek dodatkowo finiszowany w beczkach po słodkim winie – Moscatel. Zabutelkowana z naturalnym kolorem, z mocą 48%.
To kolejny ciekawy eskperyment i wariacja Billego Walkera w sztuce wykorzystania nieoczywistych i mniej popularnych beczek do maturacji whisky. Mając jednak na uwadzę jego doświadczenie, możemy być spokojni o efekt końcowy.
Glenallachie to destylarnia whisky słodowej położonej u stóp Ben Rinnes, w sercu regionu Speyside, niedaleko miasta Aberlour. Założona została w 1967 roku przez Mackinlaya McPhersona, z nastawieniem na produkcję alkoholu do whisky mieszanych – blended whisky. Produkcja nie trwała jednak zbyt długo, bo do 1985 roku, kiedy destylarnia została kupiona przez Invergordon Distillers. Po 4 latach zakład ponownie zmienił właścicieli – w 1989 roku przeszedł w ręce Campbell Distillers, który wznowił produkcję. Momentem przełomowym był rok 2017, kiedy destylarnia została sprzedana ikonie w świecie whisky – Billowi Walkerowi oraz jego dwóm wspólnikom – Grahamowi Stevensonowi oraz Trishy Savage, którzy uruchomili firmę o nazwie The GlenAllachie Distillers Company Limited. Sztandarowymi markami były dwie whisky mieszane – White Heather i MacNair’s, których serce stanowił destylat z GlenAllachie. Sama destylarnia została zaprojektowana przez znanego architekta Williama Delme Evansa. Przechodząc do produkcji, warto wspomnieć, że destylarnia czerpie wodę z dwóch źródeł nieopodal Ben Rinnes – Henshead oraz Blackstank. Proces zacierania oraz destylacji odbywa się w 6 kadziach fermentacyjnych oraz dwóch parach alembików. Przeciętnie trwa około 100-130 godzin – tak długi czas destylacji pozwala na uzyskanie niezwykle aromatycznego destylatu. Starzenie odbywa się głównie w beczkach po bourbonie (pierwszego napełnienia) oraz beczkach po sherry i innych alkoholach – np. porto, Marsala, Armagnac itp.
Warto wspomnieć, że nowi właściciele zmienili podejście do whisky GlenAllachie, która w przeszłości stanowiła przede wszystkim bazę dla whisky blended (Chivas Regal oraz Clan Campbell), a na rynku próżno szukać oficjalnych edycji Glenallachie. Obecnie na rynku mamy dostępną coraz większą i stale rosnącą ofertę standardowych edycji whisky z GlenAllachie, jak i szereg limitowanych edycji single cask.
W przypadku tej konkretnej edycji wiemy, że trunek dojrzewał w beczkach z amerykańskiego dębu, a ostatni czas maturacji spędził w beczkach po słodkim, białym winie Moscatel. Minimalny wiek destylatów wykorzystanych do zestawienia tej kompozycji to 11 lat.
Kolor: jasny bursztyn;
Zapach: soczysta brzoskwinia, cynamon, miód, słodka kawa z mlekiem, ananas. Niezwykły, tropikalny aromat;
Smak: pełny, otulający – miód, pomarańcze, brzoskwinia, słodki grapefruit, na drugim planie przyprawy – laska wanilii oraz cynamon;
Finisz: waniliowy, dość wyrazisty, początkowo pikantny z powracającymi owocami tropikalnymi.
Pękata, niska butelka z wyraźnym napisem Glenallachie zapisanym nowoczesną czcionką to cecha charakterystyczna obecnego designu bottlingów tej destylarni. Przezroczyste szkło pięknie ukazuje naturalny kolor trunku zamkniętego w środku. Główna, ciemnozielona etykieta zawiera napis The GlenAllachie – Speyside Single MaltScotch Whisky. Poniżej znajduję się druga jej część, zawierająca deklarację wieku oraz informację co do zawartości alkoholu (48%). Charakterystyczny jest również dopisek – ‘Moscatel Wood Finish’. Po prawej stronie widnieje również podpis osoby odpowiedzialnej za stworzenie tej whisky – Billego Walkera. Całość zapakowana jest w kartonowe, intrygujące pudełko utrzymane w ciemnozielonej kolorystyce.
Finiszowanie w beczce po słodkim winie dające tak wiele tropikalnych nut w whisky – z tym spotykamy się niezwykle rzadko! Efekt osiągnięty przez Billego Walkera jest zaskakujący. Glenallachie 11 years old Moscatel Wood Finish to trunek niezwykle świeży, soczysty, który podczas degustacji przenosi nas do ciepłych krajów, przywołując na myśl sałatkę ze świeżych owoców tropikalnych. Znajdziemy w niej również odrobinę pikanterii – tak charakterystyczną dla destylatów z tej gorzelni. Gorąco polecamy do degustacji w ciepły dzień. W tym wypadku polecamy spróbować tej whisky z kością lodu czy jako składnik ulubionego koktajlu! Świetny stosunek jakości do ceny.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | GLENALLACHIE |
Wiek | 11Y |
Zawartość alkoholu | 48 |
Pojemność | 0.7L |