Dlaczego warto kupić whisky Glenallachie Spanish Oak Finish 12 years old?
- Przez krótki okres, w latach 1985-1989, gorzelnia GlenAllachie zaprzestała produkcji
- Debiutowała w 2020 roku w serii trzech whisky zwanej Virgin Oak Collection
- Bogata, aromatyczna, ciepła, subtelna, pomarańcze ze skórką, miód kwiatowy, polne kwiaty, do tego kokos, melasa, świeżo palona kawa, czekolada, cynamon, gałka muszkatołowa, biały pieprz i imbir
- Stworzona z destylatów leżakowanych przez 12 lat, przy czym podstawowa maturacja odbyła się w beczkach po Bourbonie, zaś finisz w beczkach z dębu hiszpańskiego pochodzącego z regionów Asturii i Galicji (Góry Kantabryjskie), którego klepki suszone były przez 18 miesięcy na powietrzu zanim trafiła do niej powyższa whisky
- Nie filtrowana na zimno, nie barwiona, butelkowana z mocą alkoholu 48% ABV
- Świetna dla kolekcjonerów – limitowana do 6600 butelek!
Premiera 12-letniej szkockiej whisky single malt od Glenallachie miała miejsce w połowie 2018 roku. W profilu smakowej złocistej whisky dominują akcenty owoców, dębu i wanilii, osiągnięte podczas maturacji w beczkach po sherry Pedro Ximénez. Butelkowana słodowa whisky edycji specjalnej o mocy 43% wypuszczona została po tym, jak Billy Walker przejął stery gorzelni.
Pomimo dużej zdolności produkcyjnej Glenallachie, pozyskiwanie oficjalnych butelek single maltów z destylarni jest niezwykle trudne. Wynika to z faktu, że Glenallachie została zbudowana z myślą o masowej produkcji destylatu do blendowania. Pierwsze prawdziwe oficjalne butelkowanie w wieku 12 lat pojawiło się dopiero w latach 90 XX wieku. Wciąż jednak zdecydowana większość alkoholu produkowanego w zakładzie Glenallachie jest używana w mieszance Chivas Brothers Clan Campbell Blend, a także w Chivas Regal i House of Lords.
Założona w 1967 roku Glenallachie jest jedną z młodszych destylarni w Szkocji. Mackinlay McPherson Limited, spółka zależna Scottish & Newcastle Breweries Limited, zbudowała gorzelnię w latach 1967-1968. W kolejnych latach destylarnia często zmieniała właścicieli. W 1989 roku firma Campbell Distillers, należąca do przemysłowego giganta Pernod Ricard, postanowiła zainwestować w przebudowę gorzelni, zwiększając liczbę alembików z dwóch do czterech.
Glenallachie może pochwalić się imponującą zdolnością produkcyjną wynoszącą 3,2 miliona litrów whisky rocznie – pamiętajmy jednak, że większa jej ilość trafia do szkockich blendów, co czyni jeszcze bardziej wyjątkowymi i rzadkimi wszystkie oficjalnie wydania gorzelni. Destylarnia wykorzystuje swoje położenie, czerpiąc wodę używaną do produkcji z pobliskich źródeł Ben Rinnes. Innym godnym uwagi aspektem produkcji Glenallachie jest użycie poziomych skraplaczy rurowych, w przeciwieństwie do standardowych skraplaczy pionowych, które są używane przez większość gorzelni w kraju. Destylarnia pozyskuje słód ze słodowni, będącą własnością Chivas, zlokalizowanej w Banffshire. Zanim 12-latek zostanie zabutelkowany z mocą 48%, czeka go proces fermentacji, destylacji i maturacji. Dojrzewanie odbywa się w drewnianych beczkach po sherry Pedro Ximénez – wyjątkowo słodkim i owocowym alkoholu. Podczas maturacji klaruje się wyjątkowy smak single malta.
Glenallachie po spędzeniu 21 lat w beczkach po sherry oferuje paletę słodkich, owocowych walorów sensorycznych.
Barwa: ciemny bursztyn;
Aromat: smażony banan, migdał, karmel, świeżo ścięty dąb;
Smak: pikanteria imbiru i sułtanki, tłusty jęczmień i maślana wanilia, owoce suszone;
Finisz: bardzo lekko czekoladowy;
Mocno owocowy single malt nadaje się nie tylko do klasycznej degustacji bez dodatków lub testowania z dwoma kroplami wody. Jeżeli masz ochotę na eksperyment – wykorzystaj whisky w drinku prosto z Nowego Jorku, czyli Manhattan. Ten uwielbiany przez cały świat alkoholowy koktajl skradnie podniebienia wielbiące słodycz owoców i ciepło karmelu.
Pękata butelka o bezbarwnym szkle, które pozwala w pełni dostrzec bursztynową barwę cieczy wewnątrz, ma niedługą szyjkę, zakończoną czarną zakrętką z żółtymi napisami. Na froncie znajdziemy dwie etykiety – czarną i bordową. Na czarnej umieszczono nazwę trunku o czcionce budzącą skojarzenia z kulturą wikingów. Poniżej, na bordowej etykiecie, znajdziemy informację o wieku, sposobie maturacji oraz podpis gorzelnika odpowiedzialnego za stworzenie wyjątkowej receptury. Single malt pakowany jest w czarno-bordowe pudełko, na którym nie zapominano wspomnieć, że mamy do czynienia z edycją limitowaną.
W 2019 roku single maltowi od Glenallachie udało się zdobyć pierwsze miejsce w Scottish Whisky Awards. Złocista whisky słodowa otrzymała również złoty medal w konkursie International Spirits Challenge w 2020 roku, srebrny medal w tym samym konkursie rok wcześniej oraz zajęła drugie miejsce w International Wine & Spirit Competition w 2019 roku. Jak widać 12-letni słód był, jest i zapewne będzie jeszcze wiele razy doceniany przez krytyków z branży. Słodka i owocowa whisky wiernych fanów znalazła sobie wśród degustatorów i smakoszy. Czy będziesz jednym z nich?
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | GLENALLACHIE |
Wiek | 12Y |
Zawartość alkoholu | 48 |
Pojemność | 0.7L |