Whisky Golden Glen Special Reserve to szkocka whisky typu blend o dobrym stosunku jakości do ceny. Charakteryzuje się finezyjnym i delikatnym smakiem. Trunek stanowi mieszankę ponad 30 whisky zbożowych oraz słodowych z różnych destylarni w Szkocji. Obecnie alkohol jest produkowany z ramienia firmy Moffat&Towers Limited. Kompleks destylarni Moffat mieści się w mieście Airdrie w Szkocji i posiada pod sobą wiele innych gorzelni jak na przykład Inver House Distillery. Zlokalizowany na terenie starej papierni Moffat Mills, kompleks obejmował niegdyś destylarnię whisky słodowej o nazwie Glen Flagler oraz destylarnię zbożową znaną jako Garnheath. W 1966 roku, w Airdrie otwarto dużą rozlewnię, w której znajdowały się również słodownie Moffat - w pewnym momencie największe słodownie w Europie.
Scotch Blended Whisky to kupaż single malt whisky z wieloma rodzajami whisky zbożowej. Trunki z rodzaju pojedynczych maltów są zazwyczaj droższe, ponieważ jęczmień stanowiący ich jedyną bazę, nie jest tani w uprawie. Blendy, których zacier powstaje z mieszanki zbóż, w tym nawet z kukurydzy, determinują niższą cenę. Mniejsza zawartość jęczmienia w zacierze sprawia też, że finalny smak trunku staje się delikatniejszy, mniej ofensywny. Proces obróbki zacieru został dokładnie opracowany wieki temu: pierwszy krok stanowi namaczanie zbóż i jednoczesna stymulacja ich do kwitnięcia. Następnie, aby wstrzymać wzrost roślin, odbywa się suszenie. Później zboża zostają zmielone, a wówczas są gotowe na kolejne działania.
W 2009 ustanowiono reguły, które determinują czy trunek może być nazywany prawdziwą szkocką whisky. Alkohol powinien spełniać szereg wymagań: procent alkoholu nie może być niższy niż 40%, cała produkcja ma odbywać się na terenie Szkocji, maturacja płynu obowiązkowa jest w dębowych beczkach i trwać ma co najmniej 3 lata, bazę trunku stanowi woda i słód jęczmienny, z ewentualnymi dodatkami innych zbóż. Poza tym whisky nie może zawierać żadnych dodatków prócz karmelu w roli barwinka. Restrykcje narzucone na producentów złotego alkoholu i ich destylarnie przesiały trunki wytwarzane w inny sposób. Golden Glen Special Reserve Whisky spełnia wszystkie warunki, co czynią ją egzemplarzem najprawdziwszej szkockiej whisky.
Proces produkcji, już po przygotowaniu zacieru pod bazę, zaczyna się od fermentacji przy użyciu drożdży. Krok ten odbywa się w kadziach i trwa nie więcej niż 3 dni. Następnie przychodzi pora na podwójną destylację w miedzianych alembikach. Miedź wpływa na smak, czym dłużej bowiem płyn ma kontakt z metalem, jego smak staje się bardziej delikatny. Pierwszy rodzaj destylacji, zwany Wash Still, ma miejsce w większym alembiku. Drugi rodzaj, Spirit Still, odbywa się w mniejszym. Maturacja whisky trwa nie mniej nić 3 lata i – wedle z zasadami – odbywa się w dębowych beczkach. Specjaliści czuwają nad procesem produkcji i decydują o rozpoczęciu butelkowania, gdy oczekiwany smak zostaje osiągnięty.
Szkockie blendy są z reguły delikatnymi i pieszczotliwymi dla podniebienia trunkami. Balans jęczmienia i innych zbóż sprawia, że alkohol jest perfekcyjnie wyważony. Jego walory sensoryczne nie powinny nas mocno zaskoczyć. Warto nastawić się na finezyjne wrażenia aromatyczne i smakowe.
Kolor: pełny, miodowy, gęsty;
Aromat: lekki, niedominujący, dość słodki, nuty wanilii;
Smak: wyczuwalny miód, waniliowe nuty, odczuwalna delikatna słodycz;
Finisz: niedługo, przyjemny, delikatny;
Mieszanka szkockich whisky stanowi świetną bazę pod wiele koktajli alkoholowych. Można z nią eksperymentować na milion sposobów. Rekomendację zaczniemy od klasyki: whisky z colą. Ten standardowy drink ma swoich fanów w każdej grupie znajomych. Można dodać do niego skórkę pomarańczy dla podbicia aromatu. Innym sposobem serwowania Golden Glena będzie wykorzystanie go w większym objętościowo koktajlu, serwowanym w wysokiej szklance wypełnionej lodem. Mowa o miksie trunku z sokiem pomarańczowym lub jabłkowym. Proste i przyjemne rozwiązanie, które posmakuje każdemu i nie wymaga doświadczenia barmańskiego czy specjalistycznego sprzętu. Jeżeli natomiast mamy ochotę na bardzo skomplikowaną zabawę, warto użyć Goldem Glena w Whisky Sour, Manhattanie czy Mint Julep.
Golden Glen Scotch Whisky opakowana została w smukłą, wysoką butelkę z długą szyjką. Zwieńczenie butelki przybrało zbożowy kolor, szkło natomiast jest bezbarwne – co pozwala w pełni cieszyć się gęstych, miodowym kolorem alkoholowej zawartości. Na białej, wąskiej etykiecie złote napisy informują o nazwie trunku. Uwadze nie umknie zdjęcie przedstawiające piękne, szkockie wyżyny o zachodzie słońca. Kolory skomponowane przez naturę idealnie współgrają z barwą wytwarzanej whisky. Całość prezentuje się bardzo dostojnie i elegancko.
Szkocki trunek Golden Glen ma niezwykle elastyczny charakter. To świetny kompan na imprezy w dużym i mniejszym gronie. Z pewnością warto wykorzystać go jako bazę pod drinki i cieszyć się smakiem, jaki sam stworzysz. Złoty trunek stanowi dobrą opcję prezentową dla kogoś, kto dopiero wkracza w świat szkockich blendów. Delikatny smak przypasuje każdemu. Bursztynowy alkohol sprawdzi się i podczas głośnego wieczoru, ale też jako towarzysz spokojnego popołudnia przy książce. Warto raczyć się Golden Glenem zmieszanym z colą, zapomnieć o problemach i delektować się wyśmienitym smakiem.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Blended |
Marka | GOLDEN GLEN |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 40 |
Pojemność | 0.7L |