Jedna z ulubionych whisky słodowych na świecie, czczony przez koneserów i ekspertów, 16-letni Lagavulin znany jest jako „król Islay”. Jest to szkocka whisky, którą każdy koneser lub entuzjasta musi mieć w swojej kolekcji! Leżakowany w dębowych beczkach przez 16 lat single malt ma masywny smak dymu torfowego, typowy dla południowej Islay, a jednocześnie oferuje bogactwo i wytrawność, która czyni go naprawdę interesującym trunkiem. Lagavulin 16 Year Old stał się wzorcowym produktem destylarni na surowej i pięknej, szkockiej wyspie. Alkohol miał swoją premierę w 1998 roku i od tego czasu stanowi główny trunek w całej ofercie gorzelni Lagavulin. Diageo, obecny producent trunki, jedna z największych firm tego typu na świecie i właściciel marki Johnnie Walker, włączył 16-letnią whisky do grupy Classic Malts of Scotland, razem z pięcioma innymi trunkami. Trunek ma 43% alkoholu.
Gorzelnia Lagavulin, położona na tajemniczej szkockiej wyspie Islay, działa od 1816 roku i została założona przez niejakiego Johna Johnstona na miejscu istniejących tam wcześniej mniejszych, nielegalnych destylarni. Na wyspie mieści się wiele innych, równie popularnych gorzelni i dlatego wyspa nazywana jest mekką fanów szkockich single maltów. Ta zielona, surowa kraina od wieków miała bliskie związki z whisky - jej skalne, podwodne jaskinie pełniły niegdyś funkcję schowków dla przemytników alkoholi! Dzisiaj na pięknych terenach tego niewielkiego skrawka lądu otoczonego wzburzonym morzem mieszka jedynie 3000 osób. Produkcja torfowych płynów co roku przyciąga jednak na wyspę duże liczby turystów. Destylarnia Lagavulin należy dzisiaj do koncernu Diageo, jednak przez lata od początku swojego istnienia, przechodziła z rąk do rąk różnych właścicieli. Nazwa gorzelni wzięła się galickiego Lag A'Mhulin, co oznacza „młyn w małej dolinie”.
16-letni trunek stał się laureatem wielu nagród, zdobył: srebrny medal w International Spirits Challenge w 2018 roku oraz złote medale tego samego konkursu w latach 2009, 2010, 2013, 2015 i 2018. Uzyskał złoty medal w International Wine&Spirtis Competition w 2014 roku i złoty medal w The Scotch Whisky Masters w 2014 roku.
Podstawowym składnikiem każdego whisky jest woda. Umiejscowienie destylarni w pobliżu krystalicznie czystego źródła jest dlatego niezwykle istotne. Woda wpływa na kiełkowanie zbóż, w przypadku szkockich single maltów – jęczmienia. Jest również dodawana na etapie zacierania w celu wydobycia cukrów. Gorzelnie potrzebują również zimnej wody do skroplenia oparów z powrotem w ciecz. Woda, która zostanie wykorzystana w procesie produkcji, koniecznie musi być pozbawiona zanieczyszczeń i zdatna do picia.
Zacier stanowiący bazę każdego złotego trunku typu single malt powstaje z jęczmienia. Pierwszym krokiem jego obróbki jest namaczanie ziaren, co stymuluje je do kiełkowania. Dzięki trzykrotnemu zanurzeniu jęczmienia w wodzie ziarno może zakiełkować w ciągu kilku dni. Następnie jęczmień poddawany jest suszeniu, co hamuje jego kiełkowanie. Destylarnia Lagavulin zaprzestała stosowania suszenia metodą podłogową w 1974 roku i w pełni przestawiła się na suszenie dymem torfowym. Na koniec procesu produkcji trunku dochodzi do mielenia ziarna i jego zacierania.
Fermentacja, destylacja i maturacja to kolejne etapy wytwarzania whisky. Fermentacja polega na rozmnożeniu się drożdży, które zmieniają mieszankę w alkohol i dwutlenek węgla. Jego efektem jest osiągnięcie około 8-9% zawartości alkoholu w trunku. Później przychodzi pora na podwójną destylację mającą na celu rozdzielenie składników. Odbywa się ona w miedzianych alembikach, które eliminują z płynu szkodliwe metale i inne substancje. Końcowy etap stanowi maturacja, czyli dojrzewanie alkoholu w beczkach. Według zasad zapisanych w Scotch Whisky Regulations w 2009 jest konieczność leżakowania szkockiego trunku nie krócej niż przez okres trzech lat. Lagavulin stosuje beczki po sherry i dębowe po bourbonie z ponownego napełnienia. Celuloza i hemiceluloza dębu karmelizują płyn, dodając mu słodyczy i koloru; lignina rozkłada się, nadając złożoność i nuty wanilii, a garbniki zapewniają cierpkości zapachu i delikatności. Beczki wykorzystane po wcześniejszej maturacji w nich bourbona nadają płynowi kokosowych i waniliowych nut, a także jaśniejszego koloru.
16-letni trunek to alkohol dla fanów mocno torfowych smaków i aromatów. Maturacja w beczkach z dębu zapewnia również delikatnie słodkie i owocowe nuty. Testując Lagavulina można liczyć na długi, porywający finisz.
Barwa: bursztynowa;
Aromat: intensywny, nienachalnie torfowy, morska bryza, miód, suszone śliwki;
Smak: oleista tekstura, mocno torfowy, nuty grejpfruta i warzyw, tanina, delikatna słodycz, nuty wina;
Finisz: długi, torfowy z elementami owocowymi;
Zwyczaj zakłada, że szkockie trunku typu single malt testujemy bez dodatków. Często wykorzystuje się jedynie krople bądź dwie wody, która jest w stanie wydobyć dodatkowe nuty smakowe z alkoholu. Producent poleca jednak koktajle, w które szkocka whisky wkomponuje się idealnie: Old Fashioned i Angus Collins z sokiem z cytryny, dodatkiem wody, sokiem pomarańczowym, wisienką i plastrem cytryny. Pamiętajmy również, że single malty to świetny dodatek do jedzenia! Torfowe, ziemiste i dymne szkockie whisky single malt, takie jak Lagavulin, świetnie współgrają z intensywnością słonego lub dojrzałego sera.
Prezentacja trunku jest delikatna i stonowana. Butelka ma opływowy, zgrabny kształt i delikatnie brązowe szkło. Etykieta jest podzielona na dwie części. Pierwsza z nich, umiejscowiona w pionie, zawiera nazwę destylarni, rok jej powstania i informuje o miejscu, w jakim jest położona. Widzimy również przedstawienie graficzne statku, co nawiązuje do bliskości morza. Druga, pionowa i kwadratowa etykieta zawiadamia o procencie alkoholu zawartego w whisky, o czasie maturacji alkoholu i podaje bardziej szczegółowe informacje, na przykład o sposobie beczkowania. Lagavulin sprzedawany jest w ozdobnym, czarnym, eleganckim pudełku z ryciną przedstawiającą destylarnie na wyspie Islay.
16-letni Lagavulin to flagowy single malt szkockiej destylarni. Trunek jest niezwykle popularny na świecie, a jego wysoki poziom potwierdzają liczne medale i wygrane w konkursach. To dobra opcja na prezent dla fana torfowych trunków, ale również dla kogoś, kto dopiero wchodzi w ich świat. Whisky świetna to degustacji w pojedynkę lub w gronie znajomych. Intensywne smaki z dodatkiem delikatnej słodyczy owocowych nut skradną wiele podniebień.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | LAGAVULIN |
Wiek | 16Y |
Zawartość alkoholu | 43 |
Pojemność | 0.7L |
Jim Murray | 95 |