Okayama, butelkowany z mocą 40% alkoholu, to single malt z destylarni Miyashita na południu Japonii. Jest wytwarzany z japońskiego oraz sprowadzanego z Niemiec jęczmienia, a następnie leżakowany w beczkach po brandy. Destylarnia Miyashita wypuściła tę szczególną whisky z okazji 100-lecia istnienia firmy.
Destylarnia Miyashita wykorzystuje swoje rozległe doświadczenie do produkcji różnorodnych napojów alkoholowych. To właśnie ta wiedza pozwoliła destylarni rozpocząć produkcję japońskich whisky. Kamezo i Motosaburo Miyashita, którzy w młodym wieku znajdują się pod opieką krewnego po nagłej śmierci ich ukochanego ojca, zaczynają interesować się pracą swojego wujka – który w tym czasie jest kierownikiem słynnego, japońskiego browaru. Z biegiem lat bracia zainteresowali się światem sake, doskonaląc swoje umiejętności i wzbogacając swoją kreatywność, aby zrealizować marzenie o założeniu własnego browaru. Historia marki sięga 1915 roku, kiedy dwóch braci zbudowało własny browar, który kilkadziesiąt lat później stał się gorzelnią. Opierając się na doświadczeniu i sukcesie, zespół dążył do udoskonalenia swoich technik za pomocą najnowocześniejszych narzędzi, importując niemieckie ziarno, ale wykorzystując przy tym również wszystkie dobra dostępne w Japonii.
Popularność japońskiej whisky wzrosła na arenie międzynarodowej od czasu, gdy japońska whisky zdobyła główną nagrodę w 2001 roku. W 1853 roku komandor Matthew Perry otworzył Japonię na handel międzynarodowy, a potem spotkał się później z cesarzem Japonii z 110 galonami amerykańskiej whisky w prezencie. Szał na amerykańską whisky szybko wywołał chęć poznania szkockiej whisky, co z kolei zainspirowało lokalnych gorzelników do spróbowania swoich sił w tworzeniu złocistego alkoholu. Chociaż najwcześniejsze japońskie próby wytwarzania whisky są owiane tajemnicą, możemy założyć, że nie dorównywały one dzisiejszym najlepszym produkcjom. Dzisiaj japońska destylacja w niczym nie ustępuje europejskiej i amerykańskiej, a japońska whisky staje się coraz bardziej popularna na świecie.
Okayama prezentuje najlepsze smaki i aromaty whisky single malt, jakie mogą tylko przyjść do głowy. Na palecie klasyczny dąb, miód, owocowe, a nawet nuty pieprzne.
Barwa: złocista;
Aromat: pikantne owoce i rozwijający się wachlarz przypraw;
Smak: kwiatowe nuty, kokos i miód, elementy pieprzy;
Finisz: przyprawa i kremowy, jasny dąb;
To, w jaki sposób zapoznasz się z japońską whisky, zależy ostatecznie od Ciebie. Ale jeśli dopiero zaczynasz, możemy wskazać Ci właściwy kierunek. Picie whisky czystej lub na lodzie to najlepszy sposób na poznanie jej pełnego profilu smakowego. Zalecamy jednak spróbowanie swojej japońskiej whisky bez dodatków przynajmniej raz, abyś mógł doświadczyć złożoności i niuansów smaków i aromatów. Czystą whisky najlepiej podawać w szklance typu lowball, znanej również jako tumbler. Whisky na lodzie jest również popularnym wyborem na całym świecie. Pamiętaj jednak, że lód rozrzedzi Twoją whisky podczas jej picia, co niekoniecznie jest złą rzeczą, jeśli masz takie preferencje. Jeśli wolisz nieco większą gładkość, ale pełny smak, możesz wcześniej schłodzić szklankę i whisky.
Elegancka butelka o dość prostym designie z pewnością zwraca uwagę. Samo szkło jest dość obłe, ma krótką szyjkę i jest bezbarwne. Zza gładkiej tafli w oczy rzuca się złoty kolor japońskiej whisky. Na froncie butelki umieszczono białą etykietę na której znalazły się japońskie napisy. Tej whisky nie pomylicie z żadną inną. Japoński single malt umieszczony został w brązowym pudełku.
Jesteśmy świadkami rodzenia się kolejnej marki japońskiej whisky, która zasługuje na uwagę, dzięki wysokiej jakości i dokładnie opracowanej formule. Single malt Okayama ugości nas akcentami wyrazistych owoców, wanilii i kokosa, a także falami wyrafinowanego dębu. Macie dość irlandzkich, szkockich i amerykańskich słodów? Pora spojrzeć w inną stronę świata i dać szansę tamtejszej whisky.
Kraj | Japonia |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | OKAYAMA |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 40 |
Pojemność | 0.7L |