Marka Tullamore powstała w roku 1829, gdy w mieście o takiej samej nazwie została otwarta The Old Tullamore Distillery. Pierwsze lata działalności gorzelnia spędziła na dopracowywaniu receptur i staraniach o wybicie się spośród szerokiej konkurencji producentów whisky. Udało jej się to pod koniec XIX wieku dzięki ówczesnemu dyrektorowi generalnemu, który następnie został właścicielem marki, Danielowi E. Wiliamsowi. Wypuścił on na rynek złocisty trunek o zdumiewającej łagodności pod nazwą Tullamore D.E.W. – czyli pod swoimi własnymi inicjałami. Whisky odniosła znaczący sukces i pozwoliła zaistnieć marce na międzynarodowym rynku, niestety poważne problemy finansowe i gospodarcze panujące w tamtym okresie w Irlandii zmusiły Tullamore do zaniechania produkcji, a w końcu i w roku 1954 do zamknięcia gorzelni. Tullamore była jedną z licznych destylarni, które dopadł kryzys z powodu nieciekawej sytuacji w kraju, lecz jedyną, której marka przetrwała.
Po zamknięciu The Old Tullamore Distillery markę odkupiła firma John Powers & Co., która ówcześnie należała do grupy Irish Distillers. Natomiast produkcja whisky Tullamore D.E.W. została przeniesiona do gorzelni Midleton Distillery, na podstawie umowy między gorzelnią, a grupą Irish Distillers. W 2010 roku marka weszła w posiadanie firmy Wiliam Grant & Sons, która postanowiła zerwać ograniczającą produkcję umowę i zainwestować w swoją nową markę. W budowę nowej gorzelni, w starym domu marki, czyli mieście Tullamore, firma wydała rekordowe 35 milionów euro. Po dwóch latach od rozpoczęcia prac udało się otworzyć muzeum whisky Tullamore Dew Visitor Centre w miejscu dawnego składu celnego gorzelni Bury Quay. Centrum to nie jest jedynie muzeum – oferuje także wycieczki z przewodnikiem i degustacje, a na jej terenie mieści się również restauracja i bar.
Nowa gorzelnia Tullamore została oficjalnie otwarta we wrześniu 2014 roku, świętując jednocześnie otwarcie i przywrócenie produkcji whisky w Tullamore po sześćdziesięciu latach przerwy. Gorzelnia zapisała się w historii jako pierwsza nowa destylarnia, wybudowana w Irlandii od ponad 100 lat. Nowy właściciel nie szczędził środków również na nowy design, marketing i dystrybucję, dzięki czemu dziś marka Tullamore to trzecia najlepiej sprzedająca się irlandzka whisky na świecie ze zbytem sięgającym 13 milionów butelek złocistego trunku rocznie.
Tuż po otworzeniu nowej destylarni firma dysponowała czterema alembikami, dzięki którym osiągała produkcję whisky typu single malt w wysokości 1,8 miliona litrów rocznie. Wzrost zainteresowania i popularności Tullamore pozwoliły firmie w roku 2017 zainwestować kolejne pieniądze i wyposażyć destylarnię w dwa nowe miedziane alembiki, a do tego kolumny destylacyjne. Dzięki temu podwoiła się ilość produkcji whisky single malt do 3,6 litrów rocznie oraz powstała możliwość produkcji whisky typu single grain. Od tamtej pory gorzelnia jest więc samowystarczalna, mogąc tworzyć zarówno single malty, grainy jak i whisky blended.
Tullamore Dew 12YO to kupaż trzykrotnie destylowanych whisky single grain, whisky pot still i whisky single malt, starzonych w amerykańskich beczkach po Bourbonie przez co najmniej 12 lat i wykańczanych w beczkach po Sherry Oloroso. Jest to trunek o mocnym smaku z nutą przypraw serwowanym w kremowej konsystencji.
Kolor: jasno-bursztynowy;
Nos: łagodny; suszone owoce, daktyle, orzechy w czekoladzie, praliny czekoladowe, gałka muszkatołowa, truskawki z bitą śmietaną, wanilia, miód akacjowy, wanilia;
Smak: kremowy, delikatny; mleczna czekolada, przyprawy korzenne, toffi, rodzynki, dżem jagodowy, orzeszki ziemne, ziele angielskie;
Finisz: trwały; orzechy, przyprawy korzenne, dąb, suszone owoce, słodkie przyprawy, skórka z cytryny;
Whisky ta doskonale posmakuje solo, w niskiej szklance, serwowana w temperaturze pokojowej. Dla poszukiwaczy większych wrażeń najlepiej będzie degustować 12-letnią Tullamore Dew w iście irlandzkim stylu, czyli z piwem! Możesz wybrać swoje ulubione, ale z pewnością wspaniale skomponuje się z piwem w stylu IPA, Red ALE lub Stout. Wystarczy zmieszać ze sobą 50 ml whisky z 300 ml piwa, a zaskakujące i smakowite doświadczenie masz jak w banku.
Oprócz inwestycji w nowoczesne alembiki, firma inwestuje również w unowocześnianie swojego wizerunku, a w tym designu butelek. Whisky rozlana została do charakterystycznych dla marki prostokątnych butelek z tłoczeniem na froncie – rokiem 1829, czyli datą powstania The Old Tullamore Distillery, w okrągłej ramce. Krótka szyjka obleczona została eleganckim kapturem w kolorze ciemnej śliwki, a środek butelki ozdobiony został komponującą się kolorystycznie wąską etykietą. Na kapturze umieszczono złotą liczbę „12” odpowiadającą liczbie lat, które trunek spędził na leżakowaniu w beczce oraz złoty podpis Daniela E. Wiliamsa. Na etykiecie w górnej części widnieje duża nazwa marki w kolorze jasnego kremu, a pod nią znów liczba „12” i kilka detali dotyczących whisky. Pod tłoczeniem znajduje się jeszcze mała etykieta o jasnym tle, na której umieszczono informacje o trunku i znów podpis D.E.W. Spójną całość tworzą złote zdobienia i złota czcionka.
Butelka chowana jest w eleganckim prostokątnym pudełku w kolorze śliwkowym, na którego tle widnieje rysunek przedstawiający starą gorzelnię. W górnej części widnieje data 1829, w środkowej natomiast szeroki pas o gładkim tle, na którym umieszczono nazwę producenta i informacje dotyczące whisky. U dołu widnieje jeszcze dodatkowa informacja o wydłużonym czasie leżakowania i podpis Daniela E. Wiliamsa.
Tullamore Dew 12YO to wyjątkowy trunek, który był wielokrotnie nagradzany przez koneserów whisky na całym świecie. Jest to najbardziej nagradzana irlandzka whisky od roku 2017, kiedy to zdobyła złoty medal podczas konkursu The Irish Whisky Masters. Ostatnim osiągnięciem z roku 2020 jest srebrny medal i 92 punkty w International Wine & Spirit Competition.
Kraj | Irlandia |
---|---|
Rodzaj whisky | Blended |
Marka | TULLAMORE |
Wiek | 12Y |
Zawartość alkoholu | 40 |
Pojemność | 0.7L |
Jim Murray | 91.5 |