Dlaczego warto kupić whisky Ballantine's 12 years old?
- Przez długie lata (1935-1987) spółką zarządzającą marką Ballantine’s była…Hiram Walker & Sons
- Debiutowała w latach 60-tych XX wieku
- Słodka, intensywna, wyrazista, dużo toffi, miodu, karmelu i czekolady, nieco jabłka, gruszki, kwiatów, wanilii, dębu i dymu
- Stworzona z co najmniej 12-letnich destylatów słodowych i zbożowych leżakowanych w beczkach z dębu amerykańskiego
- Znakomita w każdej postaci
- Doskonała na prezent dla początkujących adeptów w świecie whisky
- Świetny stosunek jakość-cena
- Wielokrotnie nagradzana, m. in. złotym medalem na International Wine & Spirit Competition w 2019 roku
Ballantine's zajmuje dziś pozycję lidera wśród szkockich whisky typu blend. Popularny jest na całym świecie, jak i w Polsce – gdzie jest najlepiej sprzedającym się trunkiem tego typu. Nic dziwnego – ten złoty alkohol reprezentuje sobą długą historię, doświadczenie w procesie produkcji oraz oczywiście klasyczny, delikatny smak uwielbiany przez wielu.
W 1827 roku w Szkocji, George Ballantine – wówczas dziewiętnastoletni – postanawia założyć firmę i zacząć produkcję whisky. Przez lata szkoli się w tematach gorzelniczych i wraz z upływem czasu, już z trzeba synami (Jerzym II, Archibaldem, Danielem) oraz wnukiem Georgem III rozwija markę. W 1895 roku Ballantine's zostaje nagrodzony gwarancją jakości przez samą królową Wiktorię! Fakt ten poświadczył prestiż złotego trunku i pozwolił zyskać mu jeszcze większą popularność.
Po założycielu marki pierwszym głównym blenderem został George Robertson, a w roku 1959 pozycję te obojął Jack Gobudy. To właśnie z jego ramienia rozpoczęła się produkcja 12-letniej mieszanki. Jack Gobudy wprowadził do firmy praktykę maturacji alkoholu w dębowych beczkach. Miał świadomość, jak wspaniałego smaku proces ten potrafi nadać trunkowi.
Szkocja whisky powinna utrzymywać wyznaczone oficjalnie standardy. Nie zapominajmy, jak ważna dla szkotów jest tradycja! Coś tak ściśle kojarzonego z ich krajem, jak szkocka whisky, musiała zostać konkretnie określona, aby zapobiegać wytwarzania trunków, których państwo nie chciałoby sygnować. W dokumencie z 2009 roku zawarto więc wszystkie zebrane przed dekady zasady i wytyczne określające prawdziwą szkocką whisky. Trunek taki nie powinien być słabszy niż 40%. Leżakowanie musi odbywać się w beczkach dębowych i trwać co najmniej 3 lata. Cała produkcja trunku ma mieć miejsce w Szkocji. Najważniejsza jednak zasada, dotycząca już stricte smaku złotego alkoholu stanowi o to, że szkocka whisky musi być wytwarzana z jęczmienia słodowego, zbóż i wody. Nie może posiadać żadnych dodatków z wyjątkiem karmelu, który ma na celu dodanie słodyczy.
12-letni Ballantine's to oczywiście szkocki blend – czyli mieszanka wielu whisky z różnych stron kraju. Jego charakter jest słodowo-zbożowy. Zacier składa się ze słodu jęczmiennego i innych niesłodowanych lub słodowych zbóż. Ballantine's stanowi mieszankę single malt, single grain, blended malt i blended, pochodzących z destylarni w regionach Speyside, Highlands i Lowlands.
Każdy blend użyty do produkcji Ballantinesa daje finalnej whisky coś do siebie. W zależności od tego, gdzie położona jest destylarnia wytwarzająca dany alkohol, obdarowany on zostaje indywidualnymi walorami smakowymi. Blendy z Lowlands oferują delikatność i owocowo-kwiatowe aromaty, za co odpowiada spokojny klimat regionu. Blendy z Highlands oferują mocniejszy smak, a czasem nawet torfowy posmak. Speyside to obszar gdzie produkowana jest największa ilość whisky w kraju.
Produkcja szkockiej whisky odbywa się w kolejnych krokach: słodowanie, suszenie, mielenie, fermentacja, destylacja, leżakowanie i butelkowanie. Fermentacja odbywa się w kadziach wykonanych ze stali nierdzewnej lub sosny oregońskiej i trwa maksymalnie 3 dni. Proces destylacji dzieje się w alembikach i zachodzi podwójnie. Maturacja trwa co najmniej 3 lata, jednak w przypadku naszej whisky zajmuje 12 lat. W tym czasie klaruje się smak i aromaty. Efekt jest kontrolowany przez obecnego Stillmana, którym od 2005 roku jest Sandy Hyslop. To on, bazując na swojej wiedzy i doświadczeniu, decyduje czy gorzelnia osiągnęła wymagany efekt i kieruje trunek do butelkowania.
12-letni Ballantine's po długiej maturacji osiąga miodowy i kremowy smak. Taki czas beczkowania czyni produkt luksusowym i potęguje jego walory. Ulubiona whisky Jacka Gobudy'ego stanie się faworytem smakoszy i degustatorów oraz wielbicieli delikatnej słodyczy.
Kolor: miodowo-kremowy;
Aromat: wyczuwalny miód, drzewo dębu i wanilia;
Smak: delikatny, niewymuszony, nuty czekolady, jabłka i wanilii;
Finisz: długi, zaskakująco rześki dzięki kwiatowym elementom;
Biorąc pod uwagę wiekowość trunku, która nadaje mu klasy i wyszukanego charakteru, dobrze jest testować whisky samą lub z dwoma kotkami lodu w szklance typu old-fashioned. Taki klasyczny sposób degustacji pozwoli w pełni nacieszyć się tym, co 12-letni Ballantine's ma do zaoferowania. A jest tego niemało! Kremowy charakter i słodycz trunku warto pozostawić samemu sobie.
Kształt butelki w przypadku 12-letniej whisky nie odbiega od klasycznego szkła Ballentinesa Finest. Warto wspomnieć, że nie jest on przypadkowy! Podczas prohibicji w USA pozwolił on utrzymać wiele zatrzymań, kiedy to podczas nalotów policji kwadratowe butelki idealnie wpasowywały się do teczek, w których posiadacze trunku z łatwością ukrywali whisky.
Etykieta natomiast przybrała głęboki, niebieski kolor. Barwa kojarzy się ze szlachetnością. Na samym dole widnieje litera „B” odwzorowująca tradycyjną, woskową fokę kopertową. Poza etykietą, u góry widzimy herb. W 1938 roku Lord Lew – czyli Wielki Lord Szkocji – przyznał szkockiej whisky to oznaczenie, prezentując tym samym osobistą sympatię do trunku. Herb przedstawia cztery elementy: alembik (miejsce podgrzewana zacieru whisky), strumień wody (baza wszystkiego, źródło trunku), beczki (miejsce, gdzie whisky osiąga smak) oraz jęczmień (główny składnik zacieru). Nie mogło zabraknąć również flagi Szkocji. Łaciński napis „Amicus Humani Generis” tłumaczy się jako „przyjaciel rodzaju ludzkiego”.
12-letni Ballantine's będzie dobrą pozycją dla smakoszów, którzy delektują się czystą whisky bez dodatków. Szklanka trunku z pewnością umili spokojny wieczór z książką lub przy kominku, a również w gronie znajomych. Mimo określonej charakterystyki 12-letni Ballantine's z pewnością dostosuje się do sytuacji i sprosta każdej atmosferze.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Blended |
Marka | BALLANTINE'S |
Wiek | 12Y |
Zawartość alkoholu | 40 |
Pojemność | 0.7L |
Jim Murray | 84.5 |