Historia powstania jednej z najpopularniejszych marek szkockich whisky typu blended zaczyna się już w 1835 roku, kiedy to niejaki Matthew Gloag, sklepikarz i przedsiębiorca z Perth (Szkocja) trudnił się sprzedażą wina i whisky. Biznes przejął po nim jego syn, który poszerzył działalność o kupażowanie whisky, by po latach naturalną koleją rzeczy oddać sprawy w ręce swojego syna, wnuka Matthew Gloaga, który w 1897 stworzył markę „The Grouse Brand”. Z biegiem lat destylarnia wciąż się rozwijała, zamieniając się w wielki i dochodowy biznes. Do 2018 roku siedzibą marki była destylarnia Glenturret w Crief – (najstarsza działająca destylarnia w Szkocji). Mathew Gloag nazwał swoją whisky na cześć najpopularniejszego szkockiego dzikiego ptaka - czerwonej pardwy (Red Grouse, kuropatwa). Pardwa na etykiecie Famous Grouse jest jednym z symboli Szkocji. Słynny blend powstał już w 1896 roku i początkowo nosił nazwę The Grouse Brand, a pierwszą etykietę z pardwą zaprojektowała córka mr Gloaga. Z czasem i wraz ze wzrostem popularności whisky „z bażantem” zaczęto dodawać do nawy marki określenie „Ta Słynna Grouse”; i tak się już przyjęło, a firma, znana do dziś ze świetnego marketingu, skrzętnie to wykorzystała, dodając słowo Famous do swojskiego Grouse. The Famous Grouse powstaje w procesie mieszania najlepszych, esencjonalnych whisky słodowych takich jak Macallan oraz wyjątkowych, łagodnych whisky zbożowych. Efektem takiego połączenia jest znakomicie harmonijna whisky o gładkim i delikatnym smaku karmelu z subtelnymi nutami przypraw korzennych. W 1970 roku The Famous Grouse sprzedano firmie Highland Distillers, którą kupiło później Edrington Group. Dzisiaj, oprócz Famous Grouse, Edrington Group posiada także whisky takie jak Glenrothes, Macallan i Highland Park.
Zapewne każdy, kto kiedykolwiek pił whisky, kojarzy tę słynną „whisky z bażantem”. Famous Grouse to jeden z najbardziej znanych, jeden z najtańszych i zarazem najlepiej sprzedających się blendów, aktualnie plasujący się ma szóstym miejscu na świecie. Whisky ta słynie nie tylko ze smaku czy aromatu, ale głównie z charakterystycznej etykiety, na której widnieje zagadkowy rudy ptak; jak się okazuje nie jeden i nie ciągle ten sam. „Główny ptak”, będący znakiem rozpoznawczym marki, ma na imię Gilbert i w postaci animowanej od lat występuje w brytyjskich reklamach w telewizji, aktualnie częściej na YouTube. Bardziej obeznani znawcy whisky z pewnością wiedzą, że Famous Grouse ma dość szerokie portoflio produktów, różnorodne whisky, opatrzone różnorodnymi etykietami z różnymi ptakami różnych gatunków. Na rynku można spotkać się z następującymi wersjami whisky Famous Grouse: The Famous Grouse, The Famous Grouse 12 YO, The Snow Grouse, The Famous Grouse Smoky Black, The Black Grouse, The Famous Grouse Mellow Gold, The Famouse Grouse 16yo Vic Lee. Mówiąc o „whisky z bażantem”, popełniamy błąd niewiedzy, gdyż na etykiecie Famous Grouse nie ma bażanta, z łaciny „Phasianus colchicus” ani nawet kuropatwy „Perdix perdix”, tylko pardwa szkocka „Lagopus lagopus scotica”. Na innych, wspomnianych wyżej wersjach whisky występują inne „Gilberty”, np. w przypadku Snow Grouse – biała pardwa górska czy Black Grouse z cietrzewiem zwyczajnym „Lyrurus tetrix”.
Aż do 2018 roku Famous Grouse wytwarzany był w destylarni Glenturret, w regionie Highlands, w hrabstwie Perthshire. Glenturret to jeden z najmniejszych szkockich zakładów produkujących whisky, działający (pod inną nazwą – Hosh Distillery) od 1775 roku. Zakłady położone są niedaleko miejscowości Crieff, w pobliżu strumienia Shaggie, w dorzeczu rzeki Turret, w okolicy dwóch majestatycznych i porośniętych wrzosami wzgórz. W latach 1981 – 1990 Glenturret był częścią francuskiego koncernu Cointreau, po czym dołączył do Highland Distillers Co., od 1999 roku należącej do The Edrington Group & Willam Grant & Sons. Wszystko zostaje w jednej wielkiej, szkockiej rodzinie; i choć dziś Glenturret nie odpowiada już za produkcję „Tej z Bażantem”, wciąż pozostaje najchętniej odwiedzaną przez turystów szkocką destylarnią, a rocznie jej próg przekracza blisko 200 tysięcy miłośników whisky. Od 2002 roku na jej terenie otwarto ekspozycję dla zwiedzających o nazwie „The Famous Grouse Experience”. Dziś Famous Grouse, w wersji dwunastoletniego blendu, kupażowany jest ze znakomitych maltów, między innymi z destylarni Macallana, Highland Park czy Glenrothes, a beczki używane do starzenia destylatu są w przewadze beczkami po sherry. Oryginalna receptura, opracowana przez Matthew Gloaga, jak i symbol ptaka na etykiecie wciąż są używane, a whisky ta po dziś dzień jest jednym z najlepiej sprzedających się trunków w rodzimej Szkocji.
Kolor: ciemny bursztyn
Nos: mocno owocowy, dużo czerwonych jabłek, wiśni, śliwek i pomarańczowych skórek; klasyczna wanilia i miód, ale też mleczna czekolada zakończona delikatnym dębem.
Smak: wyraźne nuty sherry, smak mocno śniadaniowy – płatki owsiane, rogalik z masłem, tost z dżemem, toffi, karmel, rodzinki, śliwki, delikatna miodowa goryczka.
Finisz: średnio długi, wyczuwalne przyprawy korzenne, głównie gałka muszkatołowa.
Wytrawnie miodowy, maślany i śniadaniowy smak dwunastoletniego blendu Famous Grouse kojarzyć się może tylko z późnym, obfitym śniadaniem, więc jeśli okoliczności na to pozwalają lub gdy pracujecie na home office, lub wasz bar jest chwilowo zamknięty, możecie spokojnie spożyć porcję lub dwie trunku „Z Bażantem” w ramach waszego Continental Breakfast. Jeśli picie czystej whisky na śniadanie nie leży w waszej naturze, być może przekonam Was do przygotowania sobie, w domowym zaciszu, „śniadaniowego” koktajlu na bazie wzmiankowanego 12 - to latka. Do shakera bostońskiego (jeśli nie masz, może być zwykły, duży słoik, solidnie wprzódy umyty) nalejmy 40 ml Famous Grouse 12 yo. Dodajmy dwie łyżeczki dobrej jakości miodu (polecam miód gryczany), sok z połowy cytryny, białko jajka kurzego (jajka na śniadanie - klasyka) i kilka kropli ulubionego bittersa. Shaker uzupełniamy kostkami lodu i wstrząsamy intensywnie. Gotowy koktajl cedzimy do niskiej szklanki na kostki lodu dobrej jakości (pamiętajcie, że pomimo wskazówek Magdy G. lód może być mrożony). Warto użyć sitka barmańskiego (a najlepiej dwóch), by pozbyć się niechcianych fragmentów pokruszonego lodu. Gotowy koktajl aromatyzujemy skórką ulubionego cytrusa i konsumujemy w towarzystwie tosta z masłem lub francuskiego rogalika. Smacznego i na zdrowie!
Wizualnie prezentacje whisky Famous Grouse przechodziły różne dzieje, tak jak destylarnia, która na przestrzeni lat przechodziła przez różne ręce. Niezmiennym i powtarzalnym elementem jest wspomniany w początkowych akapitach ptak Gilbert (wraz z kuzynostwem), który zdobi różne edycje tej popularnej whisky. W edycji 12 - to letniej otrzymujemy wysoką i smukłą butelkę, utrzymaną w tonacji ciemnej czerwieni, czerni i miedzi. Ciekawy kartonik z wycięciem, prezentujący okazałą butelkę i dumnego ptaka sprawi się idealnie zarówno na prezent dla bliskiej osoby, jak i prezent dla samego siebie.
Nie mam pojęcia, czy pasjonaci ornitologii kolekcjonują whisky z różnymi ptakami z rodziny Famous Grouse, ale doskonale pamiętam, że mój osobisty wujek, w kwiecie wieku należący do myśliwskiego bractwa, często sięgał po tę właśnie whisky, częstując nią swoich kolegów po fachu lub innych, niezainteresowanych polowaniami a tylko spożyciem gości. Niewątpliwie do kolekcjonowania butelek „Tej z Bażantem”, jak ją wielokrotnie, błędnie, nazywał, skłaniała go piękna etykieta, ale sądzę, że smak whisky i jej umiarkowana cena brała w tym przypadku górę nad wartościami estetycznymi. Niezależnie od waszych pasji i zainteresowań warto poświęcić chwilę, by poszerzyć swoją wiedzę z zakresu whisky, ornitologii i historii, co umożliwia nam właśnie omawiana butelka.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Blended |
Marka | FAMOUS GROUSE |
Wiek | 12Y |
Zawartość alkoholu | 40 |
Pojemność | 0.7L |