Dlaczego warto kupić whisky Glenshiel Blended?
- Inspiracją do powstania tej whisky było męstwo Jakobitów, którzy stawili zaciekły opór wojskom samego króla w bitwie pod Glen Shiel w 1719 roku
- Cudownie gładka, lekka, słodko-owocowa
- Mieszanka destylatów zbożowych i słodowych (tych ostatnich około 25%) leżakowanych co najmniej 3 lata w klasycznych beczkach po Bourbonie
- Idealna do koktajli i na kostki lodu w upalny dzień
- Znakomity stosunek jakość-cena
Glenshiel to blend butelkowany z mocą 40% alkoholu, oferujący paletę słodkich, karmelowych smaków i aromatów. Rubinowa, szkocka mieszanka powstała w hołdzie dla bogatej historii tego pięknego kraju. W 1719 roku odbyła się bitwa pod Glenshiel, której podstawę stanowił bunt szkockich górali. Jakobici postanowili zbuntować się przeciwko brytyjskiej armii. Mimo, że ponieśli klęskę i przegrali, historyczne wydarzenie zostało zapamiętane jako przejaw największej odwagi rodzimych mieszkańców Szkocji.
Istnieje wiele zasad, które stanowią o tym, że whisky może być nazwana szkocką. Po pierwsze, musi w pełni być produkowana na terenie Szkocji. Po drugie, powinna leżakować minimum trzy lata w dębowych beczkach. Po trzecie, procent zawartego w niej alkoholu nie powinien być niższy niż 40%. Regiony produkujące whisky są tak zróżnicowane, jak tereny winiarskie we Francji. Ich położenie i klimat nadają określone cechy profilom smakowym słodów. Istnieją trzy główne regiony: Lowlands, Highlands i Islay, przy czym Speyside jest dodatkowo rozpatrywane jako osobny region, mimo że geograficznie należy do Highlands. Istnieje jeszcze piąty region, Campbeltown, w którym w szczytowym okresie znajdowało się ponad 30 gorzelni, ale obecnie działają tylko trzy. Geograficznie region Highlands, w którym powstaje mieszanka Glenshiel, rozciąga się od Greenock do John o 'Groats i od Portuairk na zachodzie do Peterhead na wschodzie. Ten największy ze wszystkich regionów jest zróżnicowany pod względem smaków i aromatów destylatów. Na zachodnim wybrzeżu wpływy morskie odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu whisky. Centralne obszary napędzane są ciepłymi miodowymi posmakami. Na wschodzie odnajdujemy smaki świeżych owoców i wanilii. Południowe obszary są domem dla jasnych i owocowych whisky, w przeciwieństwie do północnych destylarni.
Przyjemny dla podniebienia Glenshiel to whisky typu blended, czyli mieszana. To obecnie najpopularniejszy typ whisky na całym świecie i świetny trunek do rozpoczęcia przygody z bursztynowymi alkoholami. Blended whisky to mieszanka single malt whisky oraz whisky zbożowej, zwanej również grain whisky. Nad wypracowaniem perfekcyjnych walorów smakowych i aromatycznych czuwa Master Distiller, czyli mistrze gorzelni. To jego praca determinuje, czy otrzymany słód będzie mniej lub bardziej słodki, kwiatowy, owocowy czy wytrawny. Charakter trunku kształtuje się już podczas fermentacji i podwójnej destylacji w miedzianych alembikach, przypominających kształtem ogromną cebulę. Glenshiel leżakuje w klasycznych, dębowych beczkach przez okres co najmniej 3 lat. W tym czasie alkohol nabiera waniliowych nut i kremowej słodyczy. W końcu zostaje poddany butelkowaniu z mocą 40% alkoholu i trafia do dystrybucji.
Glenshiel łączy w sobie wszystko to, co najlepsze może zapewnić świetnej jakości, złociste zboże i jęczmień. Mieszanka oferuje zniewalające akordy miodowej słodyczy, która idealnie dopasowuje się do akcentów kwiatowych.
Barwa: przejrzysty bursztyn;
Aromat: jęczmień słodowy i owocowa słodycz, wanilia, miód i tosty maślane;
Smak: słodki karmel, cukierki z toffi, nuty owocowe, wanilia i miód;
Finisz: ciepły i kremowy, delikatny, średniej długości;
Szkocka mieszanka to najwspanialsza baza pod alkoholowe koktajle na bazie whisky. Z takim trunkiem można dokonać dosłownie wszystkiego! Poczynając od prostych połączeń z sokiem jabłkowym lub pomarańczowym, poprzez popularne drinki, a na wariacjach na ciepło kończąc. Na chłodniejszy dzień polecamy połączyć blended whisky z gotowaną wodą, łyżką miodu, sokiem z cytryny i cynamonem. Taka mieszanka rozgrzeje i postawi na nogi nawet w najbardziej szary dzień. W lecie skosztujmy Glenshiela na lodzie i cieszmy się orzeźwieniem.
Większa butelka Glensgiela, mieszcząca aż 1,5 litra trunku, jest obła i pękata. Swoją formą może wzbudzać skojarzenia ze szkłem, w którym trzyma się miód pitny. Bezbarwne szkło pozwala dostrzec rubinową barwę whisky, a niedługa szyjka została zakończona złotą zakrętką. Na froncie butelki widzimy fioletowo-bordową etykietę z białymi napisami i złotym emblematem marki w samym centrum. Przemyślany dobór barw sprawia, że trunek wygląda niezwykle zachęcająco! Ochota na ukryte w szkle smaki i zapachy rośnie w miarę patrzenia.
Idealna mieszanka na każdą okazję – tak skrótowo można określić blend Glenshiel. Z pewnością to pozycja dla każdego, nawet dla tych najbardziej wybrednych. Szkocka mieszanka prezentuje klasyczne smaki i aromaty na najwyższym poziomie. Daj się zatracić i porwać miodowym akcentom w towarzystwie kwiatowych nut i elementów karmelu. Degustuj w grupie znajomych, w zimę, w lecie, na imprezie, podczas kolacji, a także w spokojny wieczór z dobrą książką w ręku.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Blended |
Marka | GLENSHIEL |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 40 |
Pojemność | 1.5L |