Dlaczego warto kupić szkocką whisky Antiquary 21 Blended 43% 0.7 L?
- W 1996 roku marka The Antiquary (wraz z J&W Hardy) kupiona została przez TomatinDistillery Co., która z kolei od 1986 roku jest spółką zależną Japończyków z TakaraShuzo Co.
- Debiutowała w 2001 roku
- Pełna, gładka, głęboka, żywa, dużo jabłek, gruszek, owoców sadu, cytrusów, karmelu, miodu, wanilii, toffi, ciepło-pikantnych przypraw, a także ziół, dębu, lekkiego dymu i torfu
- Stworzona z destylatów słodowych (koło 50% całości, z całej Szkocji, nawet z Islay) i zbożowych leżakowanych minimum 21 lat w beczkach po bourbonie i sherry
- Butelkowana z mocą alkoholu 43% ABV
- W skład tej whisky wchodzą destylaty m. in. z Bowmore, Tomatin, Glenkinchie, czy Mortlach oraz Cameronbridge
- Zdobyła notę 93 pkt na 100 możliwych w słynnej Whisky bible Jima Murraya w 2013 roku
W 1997 roku Tomatin Distillery Company odkupiła od Diageo jedną z jej marek premium blended whisky – The Antiquary, historycznie tworzoną przy bardzo wysokim, blisko 50% zestawieniu z destylatów słodowych. Antiquary 21 yo wyszła na rynek w już w 2001 roku, więc jej skład, smak, aromat i historię należy całkowicie wiązać z destylarnią Tomatin, która nabyła tylko, lub aż, brand, ale samodzielnie odpowiada za charakter odświeżonej marki whisky.
Produkcja whisky była zawsze centralnym punktem, wokół którego skupiało się życie na obszarze Tomatin, w północno – wschodniej Szkocji, w regionie sklasyfikowanym jako Highlands, w hrabstwie Inverness. Początki produkcji whisky w Tomatin są trudne do sprecyzowania; formalna destylarnia, która działa do dziś, powstała w 1897 roku, ale są powody, by sądzić, że produkcja whisky, oczywiście nielegalna, jest ważną częścią życia na obszarze wokół Tomatin od XVIII wieku. Już sama nazwa daje wgląd w tajemniczą przeszłość destylarni. „Tomatin” oznacza „wzgórze jałowca”, ponieważ drewno jałowca nie wydziela dymu podczas spalania, co od wieków czyni je ulubionym „paliwem” dla nielegalnych gorzelników, zmuszonych do zachowania swojej praktyki w tajemnicy. Obecnie budynek znany lokalnie jako „The Old Laird's House” nadal znajduje się na miejscu dawnej, nielegalnej gorzelni i uważa się, że jest to miejsce, w którym poganiacze bydła, przewożący swój inwentarz z północnej Szkocji na centralne targi, zatrzymywali się by napełniać kolby z nielegalnego destylatora. Jednak dopiero w 1897 roku, u szczytu wiktoriańskiego boomu na whisky, trzech mężczyzn: John MacDougall, John MacLeish i Alexander Allan, wraz z garstką inwestorów, postanowili otworzyć oficjalną destylarnię i utworzyć The Tomatin Spey District Distillery Ltd.
Wybrana lokalizacja mogła być zainspirowana historią nielegalnej destylacji na tym miejscu, jednak pomimo tego, że była bardzo odizolowana (Tomatin znajduje się ponad 1000 stóp nad poziomem morza, na wschodnim skraju gór Monadhliath), była również bardzo praktyczna. Mieściła się bowiem tuż obok nowo otwartej linii kolejowej, niedaleko targu, który leży nieco ponad 18 mil na południe od Inverness - oraz na wzgórzu Alt na Frith (co oznacza „swobodne spalanie”), które stanowiło doskonałe źródło miękkiej, górskiej wody. Odosobniona lokalizacja była idealna niemal pod każdym względem, jedyne, czego nie mogła zaoferować, to siła robocza. Kiedy więc rozpoczęła się budowa gorzelni, architekt otrzymał polecenie zbudowania kilku domów dla pracowników gorzelni. Z biegiem lat liczba domów (tzw. domy gorzelnicze) na miejscu zaczęła rosnąć, podobnie jak sama gorzelnia, a obecnie jest ich ponad 30, a Tomatin nadal oferuje je do zamieszkania swoim pracownikom. W tym czasie, w 1897 r., popyt na szkocką wydawał się nie do zaspokojenia, ponieważ wtedy właśnie powstało więcej gorzelni (jedenaście) niż w jakimkolwiek innym czasie, przy jednoczesnym systematyczny wzroście produkcji.
Zdecydowana większość whisky produkowanej w Tomatin była sprzedawana wówczas hurtowo firmom zewnętrznym i używana w wielu słynnych whisky typu blended, takich jak J&B, Chivas Regal i Johnnie Walker. Sukces i wielkość Tomatin to jednak także historia jego upadku wraz z przełomem lat 80, gdy spadła sprzedaż detaliczna blendowanej whisky, a co za tym idzie, także popyt dla Tomatina, zmuszając firmę do likwidacji. W ciągu 20 lat poprzedzających likwidację, rosnący eksport szkockiej whisky oznaczał, że najważniejszym klientem Tomatina był największy producent napojów w Japonii – Takara Shuzo. Gdy Tomatin został zmuszony do likwidacji w 1984 roku, Takara Shuzo połączył siły z inną firmą handlową - Okura i kupił gorzelnię, zapoczątkowując Tomatin Distillery Company, tworząc w ten sposób pierwszą szkocką destylarnię w całości należącą do Japończyków. Od tego czasu wszystko się zmieniło, a destylarnia rosła w siłę. Dziś asortyment single maltów pochodzący z Tomatin jest sprzedawany na ponad 50 rynkach eksportowych, a kolejne punkty zbytu są wciąż dodawane. Wynikiem tej strategii było także nabycie marki Antiquary i wypuszczenie na rynek jej wersji 21- letniej, jako whisky premium blended.
Antiquary 21 yo to specjalna mieszanka stworzona z destylatów pochodzących z kilku regionów, głównie ze Speyside i Highland, ale także, z mniejszym udziałem destylatów z Islay i Lowland. Antiquary 21 uznawana jest za jedną z najbardziej ekskluzywnych whisky z destylarni Tomatin, jej „ojcem” jest Douglas Campbell, master blended z Tomatin. Do jej zestawienia używa się ponad 30 malt i grain whisky, przy czym ponad 50% (gdzie standard to około 30%) pochodzi z whisky słodowych. Głównym składnikiem są malty z Tomatin, ale do zestawienia tego blendu używa się między innymi także maltów z Clynelish, Glenkinchie, Bowmore, Mortlach czy Linkwood. Użytą do zestawienia whisky grain destylarnia kupuje między innymi od takich gorzelni jak Cameronbridge czy Port Dundas. Antiquary starzy się w beczkach po bourbonie i w beczkach po sherry, a oznaczenie wieku na opakowaniu – 21 years old znaczy, że najmłodszy składnik użyty w mieszance ma minimum 21 lat.
Dojrzewający w specjalnie wyselekcjonowanych dębowych beczkach od ponad dwudziestu jeden lat, The Antiquary 21 yo to gładka mieszanka, zawierająca tylko najlepsze szkockie whisky słodowe i zbożowe.
Barwa: jasne złoto.
Aromat: świeży i orzeźwiający, bardzo słodowo - słodko – melasowy, toffi z nutą gorzkiej pomarańczy i cytryny.
Smak: pełny i gładki z rozgrzewającą syropową słodyczą, eksplozją słodowych aromatów. Bardzo długo satysfakcjonujący posmak miodu wrzosowego.
Finisz: dębowy, suchy, długi.
Koktajlem, który od razu skojarzył mi się z Antiquary 21 yo, jest jeden z najstarszych drinków na whisky w historii barmaństwa; a jest nim Rusty Nail. Do przygotowania tego koktajlu nie potrzeba absolutnie żadnych zdolności miksologicznych, wiec każdy spokojnie wykona go samodzielnie w domu. Potrzebna nam będzie butelka Antiquary 21 yo, butelka wspaniałego likieru miodowego na whisky – Drambuie, lód i szklanka. Na kostki lodu wlej 60 ml szkockiego blenda, uzupełnił 30 ml Drambuie, zamieszaj delikatnie i już – koktajl gotowy. Rozkoszuj się połączeniem dębowych aromatów szkockiej ze słodkim i wrzosowym miodem Drambuie. Smacznego.
Antiquary sprzedawana jest w pięknej, złotej, jakby rzeźbionej butelce. Na opakowaniu zaznaczono wiek – 21 lat, który przypomina, że najmłodszy malt użyty do tego zestawienia leżakował minimum 21 lat w dębowej beczce po bourbonie czy po sherry. Na butelce umieszczono datę: 1857, nawiązując do dawnej historii i korzeni whisky Antiquary; oznaczono moc alkoholu – 43%, jak i informację, że jest to whisky blended, zmieszana z destylatów malt i grain.
Charakterystyczna butelka w kształcie diamentu sprawia, że whisky ta jest doskonale rozpoznawalna na rynku. Dzięki temu jest to także idealny pomysł na prezent lub wzbogacenie własnej kolekcji. Nie ma bowiem obecnie w sprzedaży zbyt wielu blendów z tak bogatą historią i tak starych, jak Antiquary 21 years old.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Blended |
Producent | Tomatin Distillery |
Marka | ANTIQUARY |
Właściciel | Takara - Shuzo and Okura & Co Ltd |
Bottler | oficjalny |
Wiek | 21Y |
Zawartość alkoholu | 43 |
Pojemność | 0.7L |
Dojrzewanie - beczka | bourbon, sherry |
Jim Murray | 92.5 |