Dlaczego warto kupić szkocką whisky Antiquary Blended 40% 0.7 L?
- Whisky The Antiquary nazwana została na cześć powieści historycznej o tym samym tytule napisanej w 1816 roku przez sir Waltera Scotta
- Marka została oficjalnie zarejestrowana w 1888 roku (powstała około 1880 roku)
- Pełna, gładka, nieco dojrzałych i suszonych owoców, miód, toffi, wanilia, nieco dębu, ziół i lekko pikantnych przypraw
- Stworzona z destylatów słodowych ze Speyside i Highland (Tomatin!) i zbożowych leżakowanych minimum 3 lata w klasycznych dębowych beczkach (dąb amerykański)
- Jedna z najbardziej znanych, a zarazem historycznych marek szkockiej blended whisky
- Bardzo uniwersalna, doskonała w każdej postaci
- Znakomity stosunek jakość-cena!
Współczesna historia marki Antiquary wiąże się całkowicie z inną szkocka destylarnią - Tomatin Distillery Company. W 1997 roku wzmiankowana firma kupiła od Diageo jedną z jej marek whisky premium – Antiquary blended whisky i po znaczącej rekonstrukcji marki wznowiła produkcję wspaniałych maltów i blenów. Mówiąc o współczesnej whisky Antiquary, należy mieć świadomość, że jej obecny wygląd, skład i aromat są jedynie nawiązaniem do dawnej historii Antiquary, a za obecne blendy odpowiada jedynie Tomatin, więc to wzmiankowana destylarnia będzie głównym bohaterem tego artykułu.
Zakład destylarni Tomatin został zbudowany w 1897 roku, w okresie nazywanym końcem złotego wieku whisky, przez grupę inwestorów ze szkockiego miasta Inverness, działających w spółce Tomatin Spey District Distillery Ltd. Budynki gorzelni wzniesiono w okolicy historycznej farmy Old Lairds House, słynnego aż z XV wieku ośrodka nielegalnego handlu whisky. Tomatin, z gaelickiego można tłumaczyć jako „krzaczaste wzgórze”, a jej destylaty charakteryzujące się łagodną paletą smaków, od lat wykorzystywane były głównie do produkcji innych whisky takich marek jak Chivas czy Johnnie Walker.
Przez kolejne lata destylarnia przechodziła liczne rozbudowy, wciąż zwiększając swoją moc przerobową. W 1974 roku w użyciu były aż 23 alembiki; rocznie produkowano 12 milionów litrów alkoholu, umieszczając Tomatin na pierwszym miejscu wśród największych destylarni w kraju. W latach 1975 – 1980 wciąż zwiększano produkcję, a efektem ubocznym tych działań była olbrzymia ilość otrzymywanej ciepłej wody, uzyskiwanej w wyniku schładzania destylatorów. Warto odnotować, że firma, chcąc wykorzystać ten produkt uboczny produkcji whisky, zainwestowała 100 tysięcy funtów w… hodowlę węgorzy. Okazało się, że ryby hodowane w ciepłej wodzie rosną dwa razy szybciej niż te, żyjące na łonie natury.
Lata 80 te przyniosły światowe załamanie na rynku sprzedaży whisky; wiele destylarni, szczególnie tych dużych, musiało zakończyć działalność lub ograniczyć produkcję. Doprowadził to niemal do bankructwa destylarni Tomatin, która jednak zdołała się uratować, przejęta w 1986 roku przez Japończyków z firmy Takara Shuzo Co.Ltd & Okura & Co. Był to pierwszy raz w historii, gdy szkocka destylarnia stała się w całości własnością japońskiej firmy.
Antiquary został nazwany na cześć powieści z 1816 roku napisanej przez słynnego szkockiego pisarza i poetę Sir Waltera Scotta. Antykwariusz jest powieścią obyczajową z elementami powieści grozy. Akcja utworu rozgrywa się w 1794 roku w północno - wschodniej Szkocji. Bohater powieści, młody człowiek niepewnego pochodzenia, zakochuje się w córce baroneta, który ma bardzo wysokie mniemanie o swoim rodzie. Ten krótki opis idealnie wpisuje się w charakter whisky Antiquary. „Szemrana” whisky, wywodząca swoje korzenie z nielegalnych bimbrowniczych gorzelni, wchodzi w mariaż z wielką, uznaną marką Tomatin, będącą niegdyś największą destylarnią złocistego trunku w Szkocji. I wszystko to odbywa się w północno – wschodniej Szkocji, zupełnie jak akcja powieści Sir Waltera Scotta. Przypadek? Nie sądzę.
Antiquary jest whisky blended. Oznacza to, że powstaje poprzez zmieszanie różnych rodzajów whisky słodowych (malt) i zbożowych (grain), czasami nawet czterdziestu. Do blendów używa się zazwyczaj młodych destylatów, chociaż nie brakuje także starszych roczników, nadających whisky powagi, smaku i finiszu. W skrócie: whisky single malt nadaje trunkowi charakteru, whisky grain łagodzą smak i dają objętość.
Ta najmłodsza i najprostsza whisky z portfolio kolekcji Antiquary zbudowana jest głównie ze słodowego Tomatina. Starannie skomponowany blend składa się z destylatów leżakujących w beczkach z dębu amerykańskiego od 5 do 6 lat. Następnie złocisty trunek ponownie trafia do tych samych beczek na mniej więcej pół roku. Dzięki temu zabiegowi nadaje się whisky większej smukłości; w smaku przeważają aromaty świeżych cytrusów i słodkiej wanilii, a całość zakończona jest delikatnym dymem.
Kolor: żółte złoto.
Nos: delikatny z nutami wanilii, pomarańczy i cytryn. Wyczuwalne również dymne akcenty.
Smak: owocowy, świeży z charakterystycznym wrzosowym posmakiem.
Finisz: umiarkowanie długi, łagodny, lekko dymny.
Whisky typu blended idealnie nadają się do prostych drinków; sprzyja temu bardzo niska cena i stosunkowo przewidywalny smak. Antiquary nie odbiega w tym od innych szkockich blendów. Zbalansowany smak pozwala z łatwością łączyć ją z różnymi mixerami, np. z colą, tonikiem czy spritem. Tak, proszę się nie oburzać. Whisky z colą to jeden z najpopularniejszych drinków na świecie. Jak wspomnę moją ponad dziesięcioletnią przygodę za barem, mogę spokojnie powiedzieć, że to nie Mojito, Aperol Spritz czy Cuba Libre, a whisky z colą był najczęściej zamawianym drinkiem, w barach, w których pracowałem; a były bary zróżnicowane, zarówno klubowe, klubokawiarniane, jak i cocktail bary. Po latach krzywienia się na gości zamawiających whisky z colą doszliśmy z kolegami po fachu do wniosku, że gościom zawsze można zaoferować coś innego na whisky, np. whisky sour, ale jeśli ktoś naprawdę chce i lubi charakterystyczny smak whisky z colą, to trzeba mu ją zaserwować w ten sposób, by była to najlepsza whisky cola w jego życiu.
Antiquary sprzedawana jest w niestandardowej, złotej, jakby rzeźbionej butelce, w kształcie przypominającej diament. Na opakowaniu nie zaznaczono wieku, podkreślając za to zwrot „finest”, obecny na innych, znacznie popularniejszych produktach z konkurencyjnych destylarni. Na butelce umieszczono datę: 1857, nawiązując do dawnej historii i korzeni whisky Antiquary; oznaczono moc alkoholu – 40%, jak i informację, że jest to whisky blended, zmieszana z destylatów malt i grain.
Antiquary to świetna pozycja dla każdego. Whisky dobra do samodzielnej degustacji, świetna na prezent (niska cena + ciekawa butelka w kształcie diamentu), dobra na imprezę czy do waszego baru, do serwowania jako „house scotch whisky”.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Blended |
Producent | Tomatin Distillery |
Marka | ANTIQUARY |
Właściciel | Takara - Shuzo and Okura & Co Ltd |
Bottler | oficjalny |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 40 |
Pojemność | 0.7L |
Dojrzewanie - beczka | dąb ameryański |
Jim Murray | 86 |