Dlaczego warto kupić whisky The Observatory Single Grain?
- The Observatory Single Grain jest marką należącą do koncernu Bacardi Ltd., właściciela pięciu szkockich gorzelni (w tym Macduff)
- Lekka, gładka, świeże owoce (cytrusy, kokos), dużo słodkich akcentów (krówki, czekolada, ptasie mleczko) oraz dużo wanilii i odrobina dębu
- Stworzona z destylatów zbożowych (single grain) leżakowanych przez 20 lat w beczkach po Bourbonie
- Whisky typu single grain, tak więc pochodząca z jednej gorzelni (Macduff), stworzona z pojedynczego ziarna (żyto, pszenica lub kukurydza) i destylowana w alembiku do destylacji ciągłej (nie jak single malt do destylacji przerywanej)
- Whisky stworzona przez Stephanie Macleod, która jest Master Blenderem w gorzelni Macduff
- Swą nazwą nawiązuje bezpośrednio do sieci morskich latarni usytuowanych wokół szkockiego wybrzeża ciągnącego się przez 10250 mil
- Bardzo uniwersalna whisky, ze znakomitym stosunkiem jakość-cena
20-letni The Observatory to wyjątkowa pozycja na bazie pojedynczego ziarna. Swoją nazwą seria składa hołd licznym szkockim latarniom morskim mieszczących się wzdłuż 10 000 mil szkockiego wybrzeża. To butelkowanie pochodzi z destylarni Macduff, mieszczącej się w pobliżu latarni o tej samej nazwie. Whisky single grain dojrzewała w beczkach po bourbonie i została stworzona przez jedną z nielicznych kobiet, zajmujących się blendowaniem słodów, Stephanie Macleod. Jakie smaki i aromaty można tu znaleźć? Dojrzewanie w beczkach po bourbonie dodało whisky więcej aromatu. Słodkie nuty owocowe spotykają się z wanilią i karmelem, a do tego dochodzi aromat letnich jagód.
Destylarnia Macduff została założona w 1958 roku przez Macduff Distillers Ltd. Kilka lat później rozpoczęto produkcję whisky, a w latach 60. zainstalowano kolejne destylatory. Destylarnia Macduff czerpie wody z Gelly Burn i leży na wschodnim brzegu rzeki Deveron w Banffshire. W 1972 roku destylarnię przejęła firma William Lawson Distillers, a osiem lat później Martini. Podczas kadencji zarządcy Williama Lawsona, whisky Macduff stała się składnikiem bardzo popularnej szkockiej William Lawson. Z destylarni każdego roku wypuszcza się mniej niż pół miliona butelek whisky single malt, a większość jest eksportowana do Francji. W 1990 roku dodano kolejny, piąty już destylator. Destylarnia Macduff jest obecnie własnością Bacardi po przejęciu w 1992 roku.
Bez beczek z USA szkocka whisky, jaką znamy, nie mogłaby istnieć. Dziewięć na dziesięć beczek używanych do dojrzewania whisky w dzisiejszej Szkocji początkowo mieściło bourbon lub whisky z Tennessee. Każdego roku do Szkocji wysyła się tysiące pustych używanych beczek, aby nadać whisky pyszną słodycz, pachnącą wanilię i złoty smak miodu. Nowe beczki z amerykańskiego dębu są prażone i zwęglane, aby rozbić warstwy drewna i przygotować je do pierwszego zadania, jakim jest przechowywanie bourbona. Aby skomponować świetną szkocką whisky dojrzewającą w beczkach, Master Blender – w tym przypadku Stephanie Macleod - stara się wybrać mieszankę beczek po bourbonie z pierwszego i drugiego napełnienia, aby uzyskać najlepszą równowagę słodyczy i wanilii.
20-letni single malt z serii The Observatory zachwyca słodkimi smakami białej czekolady, ptasiego mleczka i krówki. Rozkoszne zestawienie orzeźwione letnimi jagodami.
Barwa: jasne złoto;
Aromat: biała czekolada, letnie jagody, sernik i miód;
Smak: wanilia, ptasie mleczko, ciemna czekolada, grzanka z masłem;
Finisz****: waniliowa krówka i kakao;
Jak degustować naszego złocistego bohatera? Zacznij od wlania niewielkiej ilości whisky do wybranej szklanki. Szkocką najlepiej docenicie w kieliszku degustacyjnym, ale szklanka typu tumbler też będzie dobra. Poświęć trochę czasu na przyjrzenie się whisky i zawiruj nią w szkle. Zwróć uwagę, czy jest lepka i tłusta, czy lekka i delikatna? Jakie widzisz kolory? Kiedy już zastanowisz się nad wyglądem, czas zastanowić się nad jej aromatem. Zacznij od zawirowania płynem, aby uwolnić zapachy. Delikatnie przesuwaj nos od górnej krawędzi do dołu, powtarzając ruch energiczniej, gdy opary alkoholu ustępują złożonemu aromatowi spirytusu. Czy to mocny, ciężki zapach, a może lżejszy, delikatniejszy profil? W końcu czas na łyka szkockiej! Zacznij od wzięcia do ust niewielkiego łyka. Pełny smak dramu zacznie się ujawniać przy drugim łyku, gdy podniebienie przyzwyczai się do złożoności trunku. Czy możesz dostrzec poszczególne akcenty smakowe? Otwórz whisky jeszcze bardziej, dodając małą kroplę dobrej wody źródlanej. Czy zauważasz zmianę charakteru whisky i to, jak małe rozcieńczenie zmieniło smaki?
Serie The Observatory ma dość minimalistyczny design opakowań. Sama butelka jest równie prosta, lecz elegancka, co etykieta. Przez bezbarwne szkło przebija złocisty dram. Na głównej, większej etykiecie znajdziemy logo kolekcji, czyli latarnię morską. Na mniejszej etykiecie widzimy podpis Master Distillera, jednej z niewielu kobiet w branży whisky. Single grain whiskey została zapakowana w białe, podłużne pudełko.
Jeżeli szukacie słodkiej whisky, na którą składają się słody z jednej destylarni - jesteście w domu. 20-latek destylowany w gorzelni Macduff oferuje fuzję smaków rodem ze sklepu ze słodyczami. Świetna cena i minimalistyczne opakowanie bez problemu zachęcą Was do zakupu. Świetny dram na każdą okazję, czy to impreza, czy spokojny wieczór w domu.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single grain |
Marka | GREIGN |
Wiek | 20Y |
Zawartość alkoholu | 40 |
Pojemność | 0.7L |