52-letni single malt Port Dundas z linii Diageo Special Release 2017 to drugie wydanie w historii z oryginalnych destylatorów i najstarsza whisky, jaka kiedykolwiek pojawiła się w specjalnej serii firmy. W rzeczywistości jest to najstarsza butelka, jaka została wypuszczona przez destylarnię Port Dundas na bazie alkoholu destylowanego w 1964 roku. Na rynku dostępnych jest tylko 752 butelek, więc lepiej spiesz się, jeśli chcesz dodać ją do kolekcji! Ta wspaniała single grain whisky jest elegancka, aromatyczna i wyrafinowana. Leżakowała w beczkach z amerykańskiego, białego dębu, w którym zyskała niezwykłej delikatności i struktury. Port Dundas stanowi doskonały przykład whisky zbożowej, która prezentuję miodowe i śmietanowe nuty na oszałamiająco owocowej bazie.
Nieistniejąca od 2010 roku dystylarnia została zbudowana w 1811 roku w najwyższym punkcie miasta Glasgow, tuż przy dzielnicy zwanej Port Dundas. Przez wiele lat była największą gorzelnią w całej Szkocji. W 1860 roku do zakładu przyłączyła się sąsiednia destylarnia Cowlairs, a w 1902 roku wchłonęła również gorzelnię Dundashill. W 1877 roku Port Dundas był jednym z członków założycieli konglomeratu DCL zajmującego się destylacją zboża. Destylarnia przetrwała serie pożarów na początku XX wieku, jednak podczasówojny została zamknięta. Port Dundas produkował whisky zbożowe używane w markach blended whisky, takich jak Johnnie Walker, J&B, Bell's, Black & White, Vat 69, Haig i White Horse. Niestety w 2010 roku firma Diageo zdecydowało się skoncentrować swoje wysiłki na produkcji whisky gdzie indziej, a w 2011 gorzelnia została zburzona. Mamy to szczęście, że na rynku dostępne są jeszcze niektóry wypusty prosto z nieistniejącej już destylarni.
Szkocka whisky zbożowa jest zwykle wytwarzana z 10-20% słodowanego jęczmienia, a następnie innych niesłodowanych zbóż, takich jak kukurydza lub pszenica. W przypadku Port Dundas 52 Year Old mamy do czynienia z single grain whisky co oznacza, że została ona wytworzona z jednego rodzaju ziarna. Whisky single grain są zwykle lekkie i mają tendencję do oferowania słodszych nut.
Whisky zbożowa destylowana jest w destylatorach kolumnowych. Alembiki działają na zasadzie partia po partii i służą przede wszystkim do tworzenia aromatycznego produktu. Z drugiej strony destylatory kolumnowe można wykorzystać do produkcji whisky o wysokim procencie alkoholowym na bardziej przemysłową skalę. Dlatego whisky single grain zwykle nie są butelkowane samodzielnie, z kilkoma wyjątkami, jakim jest właśnie Port Dundas! Po destylacji alkohol umieszczony został w beczkach wykonanych z białego dębu, w których spędził aż 52 lata, zanim został dokładnie zabutelkowany z mocą 44,6%.
Niesamowite jest, że nawet po 52 latach Port Dundas wciąż przypomina klasyczną whisky zbożową. Zaskakująco ostre wykończenie wzmacniają nuty toffi i ciężki, kokosowy charakter. Whisky zdecydowanie ponadczasowa i wielowarstwowa!
Barwa: bursztynowy, głęboki kolor;
Aromat: z początku ziarnisty, później pełny i wyrazisty z nutami suszonego kokosa, moc kwiatów granoli, rumu, wanilii i kawy;
Smak: nugat i bourbon, ciasto, ciemne owoce, wanilia, porzeczka czerwona, budyń jajeczny, kawa;
Finisz: kokos i grejpfrut, niezwykle długi;
Ten wysoce ekskluzywny i niezwykle rzadki trunek zasługuje na specjalne traktowanie. Nie jesteśmy szczególnymi fanami surowych zasad, jednak w tym przypadku podstawowa zasada dotycząca degustacji single maltów musi zostać przypomniana. Zatem: pij alkohol bez zbędnych dodatków. Skup się za to na odpowiednim doborze szkła. Port Dundas 52 Year Old aż prosi się o zaserwowanie go w specjalnym kieliszku do whisky, którego tulipanowa forma na dłużej zatrzyma zachwycające smaki i aromaty whisky. Wybaczymy dodanie paru kropli wody, które w tym przypadku sprawią, że waniliowe nuty i elementy słodko-gorzkiej, czarnej melasy wyjdą na pierwszy plan.
Butelka tego niezwykłego trunku ma obły kształt i dość długą, żłobioną szyjkę. Większa etykieta jest biała a obecne na niej, minimalistyczne napisy informują o wieku destylatu i jego typie. Etykieta umieszczona poniżej zawiera informację o numerze butelki i delikatną grafikę prezentującą widok na okolicę portu. Wyżej widoczny jest złoty emblemat. Butelka pakowana jest w ozdobne, kwadratowe pudełko na którym również widnieje panorama portu i statek. Całość przybrała kolor delikatnego błękitu.
Port Dundas to pozycja niezwykła – zdecydowanie z najwyżej, ciężko dostępnej półki. Przypomnijmy, że na rynku dostępnych jest jedynie 752 butelek tego luksusowego alkoholu. Whisky zdecydowanie dla największych smakoszów, dla których z pewnością stanie się ukoronowaniem kolekcji. Z jej rozpieczętowaniem warto czekać na specjalną okazję. 52 lata maturacji zrobiły swoje – doznania smakowe będą niezapominane, prosto z innego świata.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single grain |
Marka | PORT DUNDAS |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 44.6 |
Pojemność | 0.7L |
Jim Murray | 96 |