Highland Journey szkocka whisky blended malt produkowana z ramienia marki Hunter Laing & Co. Trunek składa się z whisky słodowych z destylarni rejonu Highland -producent jednak nie zdradza, z których konkretnie - dojrzewających zarówno w dębowych beczkach po burbonie, jak i po sherry. Aromatyczny, słodko-owocowy, na finiszu kremowy trunek miał swoją premierę w roku 2018 i został zabutelkowany z mocą 46,2% alkoholu. Highland Journey to whisky blended malt zainspirowana podróżą pociągiem w latach pięćdziesiątych, kiedy ojciec Stewarta Lainga – twórcy firmy - zabrał go do Highlands, aby odwiedzić gorzelnie Blair Athol, Clynelish i Glen Garioch, rozpalając tym jego pasję do whisky.
Hunter Laing. Hunter Laing & Company jest jednym z niezależnych dystrybutorów. Historia marki rozpoczyna się w 1949 roku, kiedy ojciec Stewarda Lainga otwiera zakład w Glasgow, który zajmuje się blendowaniem whisky. Parę lat później syn dołącza do ojca i – zainspirowany podróżą po rejonach Highlands – wkracza w świat bursztynowych trunków. A latach 70. i 80. Steward rozwija rodzinną firmę, wypuszczając linię alkoholi House of Peers na rynkach Ameryki Południowej i Azji. Z biegiem lat Hunter Laing & Company dostosowuje się do mody panującej na rynku i wprowadza single malty do swojej oferty. W 2013 marka bierze pod swoje skrzydła Edition Spirits Ltd, jak i firmę rozlewniczą Premier Bonding. W 2016 roku przedsiębiorstwo nabywa ziemię na surowej i pięknej wyspie Islay i tworzy plany budowy destylarni, która zajmie się produkcją prawdziwie – jak na tamte tereny przystały – torfowego single malta. Budowa gorzelni Ardnahoe rozpoczyna się w styczniu 2017 roku.
Highland Journey korzysta z najlepszych destylatów single malt pochodzących z gorzelni rejonu Highland, charakteryzujących się subtelnością i finezją. Bazą każdej whisky jest zacier i woda. Większość destylarni determinuje swoją lokalizację dostępem do źródła czystej wody, która będzie brała udział w wielu procesach produkcji. Przygotowane zacieru słodowego rozpoczyna się od namoczenia ziarna jęczmienia wodą, co stymuluje ziarno do kiełkowania. Następnie przychodzi pora na suszenie, co hamuje rozrost rośliny. Później ziarno jest kruszone i zacierane w specjalnych kadziach razem z wodą, co prowadzi do rozpuszczenia skrobi.
Ostudzony nieco zacier jest gotowy na fermentację – czyli połączenie z drożdżami i umieszczenie w specjalnych kotłach warzelniczych. Wówczas drożdże, żywiące się cukrem, produkują z niego alkohol. Kolejny krok, destylacja, ma miejsce w miedzianych alembikach. Metal ten ma właściwości oczyszczające. Destylacja wzmacnia moc alkoholu, oczyszcza płyn i wydziela niego konkretną warstwę, która następnie ląduje w beczkach. Hunter Laing & Co współpracuje z jednymi z najlepszych producentów w Szkocji i USA, a także z niektórymi z najbardziej znanych winiarni w Hiszpanii, aby stale zaopatrywać się w najwyższej jakości beczki po bourbonie i po sherry. Beczki są wysyłane do Szkocji, a następnie przekazywane do różnych destylarni, z którymi marka współpracuje. Po napełnieniu beczki z Highland Journey leżakują w najlepszych możliwych warunkach - albo w gorzelniach, albo w magazynach w Glasgow. Chłodny i wilgotny klimat zachodniej Szkocji szczególnie dobrze sprzyja maturacji whisky. Panel degustacyjny Hunter Laing składa się z czterech osób, w tym Stewarta Lainga i Master Blendera Toma Aitkena. Członkowie grupy podczas degustacji sporządzają notatki, które pojawiają się później na etykietach butelek lub towarzyszących im certyfikatach. Beczki przeznaczone do butelkowania są następnie wysyłane do rozlewni Premier Bond.
Highland Journey funduje smakoszom pełne, bogate, słodkie aromaty wanilii, krówki, jabłka i toffi. Na podniebieniu dominuje kremowa tekstura o maślanych nutach, początkowa słodka, a po czasie przypominającą sałatkę owocową, pełną gruszek i brzoskwiń!
Barwa: ciepły bursztyn;
Aromat: kasztanowy, słodkie nuty, toffi, karmel, gruszka, migdały i siano;
Smak: kremowa wanilia, słodowe nuty, śliwki, krówki, brzoskwinia i subtelne przyprawy, wosk;
Finisz: średnio długi, słodowy, czekolada;
Trunki w typie blended malt dobrze wypadają w połączeniu z colą, Spritem i cytryną oraz z sokami. Highland Journey świetnie smakuje w drinku Old Fashioned zaserwowanym w szklance o tej samej nazwie. Jeśli mamy ochotę uraczyć nasze podniebienia pełnią smaków zawartych w szkockim alkoholu, skosztujmy trunku bez żadnych dodatków, w kieliszku do wina lub szklanicy o grubym dnie typu tumbler. Na korzyść zadziałają dwie krople wody, które będą w stanie otworzyć jeszcze szerzej wachlarz wrażeń sensorycznych.
Trunek firmy Hunter Laing & Co. sprzedawany jest pękatych butelkach. Etykieta przybrała beżowy kolor, zakrętką natomiast niebieski. Elementem graficznym, nawiązującym do nazwy alkoholu, jest pociąg w formie rysunku na tle spisanej przez samego Stewarta Lainga historii podróży po rejonach Highland. Boczna część etykiety zwraca uwagę ryciną pięknego, kamienistego mostu kolejowego, przez który mieli okazję podróżować ojciec z synem. Butelka zawiera najważniejsze informacje o produkcie oraz szczegółowy opis zawartości.
Wprowadzona na rynek w 2018 roku przez rodzinną destylarnię, szkocka whisky jest częścią serii Journey. Mieszany słód, będący połączeniem whisky z kilku nieujawnionych destylarni rejonu Highland, butelkowany z mocą 46,2% zachwyca słodkimi nutami owoców, wanilii, dębu i ciekawym finiszem. Trunek opatrzony inspirującą historią podróży ojca z synem sprawdzi się podczas samotnej degustacji, jak i wieczoru z przyjaciółmi. Będzie też dobrym prezentem dla kogoś, kto nie miał jeszcze do czynienia z whisky typu blended malt.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Blended Malt |
Marka | HIGHLAND JOURNEY |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 46.2 |
Pojemność | 0.7L |
Jim Murray | 94.5 |