Dlaczego warto kupić whisky szkocką Monkey Shoulder 40% 0.7 L?
- Pomysłodawcą i właścicielem marki whisky MonkeyShoulder jest firma William Grant & Sons
- Debiutowała w 2003 roku
- Niezwykle gładka, pełna i delikatna, mnóstwo pomarańczy, kremu waniliowego, miodu, toffi, akcentów maślanych, dębu i ciepło-pikantnych przypraw
- Stworzona wyłącznie z nietorfowych destylatów słodowych pochodzących ze Speyside, bez określenia wieku, leżakowanych w beczkach po bourbonie
- Whisky ta powstała przede wszystkim pod kątem koktajli i miksowania
- Nazwa MonkeyShouldernawiązuje bezpośrednio do schorzenia, z jakim borykali się ci, którzy pracowali przy słodowaniu jęczmienia (ręcznie, za pomocą łopat – stąd „Małpie ramię”)
- Pierwotnie MonkeyShoulder stanowiło mieszankę destylatów z 3 gorzelni: Glenfiddich, Balvenie i Kininive; obecnie receptura obejmuje nieznaną ilość destylatów słodowych ze Speyside (w tym zapewne z Ailsa Bay)
- Produkowana w gorzelni Ailsa Bay
- Na etykiecie widnieje informacja „Batch 27” – odnosi się ona do próbki, którą wybrano jako najlepszą dla stworzenia tej whisky
- Wielokrotnie nagradzana, m. in. złotym medalem na International Spirits Challenge w 2020 roku
Marka Monkey Shoulder jest projektem firmy gorzelniczej Wiliam Grant & Sons, której historia rozpoczęła się w roku 1892 od otwarcia pierwszej destylarni pod nazwą Balvenie w miejscowości Duffton w regionie Speyside. Dziś spółka Wiliam Grant & Sons posiada kilka destylarni w obrębie miasta Duffton: Glenfiddich, Balvenie, Ailsa Bay oraz do niedawna też zamkniętą już Kininvie. Spółka Wiliama Granta zapisała się w historii gorzelnictwa głównie dzięki Davidowi C. Stewardowi, który rozpoczął pracę w destylarni w roku 1962, będąc zaledwie 17-letnim chłopcem. „Chłopiec” ten po 12 latach pracy, uczenia i się przyglądania zaangażowaniu gorzelników zajął stanowisko Mistrza Gorzelnika, stając się jednocześnie zaledwie czwartym Mistrzem w historii firmy. Dzięki niemu firma odnosiła ogromne sukcesy i na stałe weszła w kanon najlepszych destylarni w Szkocji. David nie bał się nowości, dlatego w roku 1983 po wielu eksperymentach opracował pionierską metodę starzenia whisky w dwóch różnych typach beczek po kolei, co później zostało przechwycone przez dosłownie wszystkich producentów trunku i nazwane „wykańczaniem”. W roku 1987 po raz kolejny udało mu się zachwycić świat koneserów mocnych alkoholi wydając na rynek 50-letnią whisky marki Balvenie. Był to pierwszy producent w branży, który oddał do sprzedaży tak starą butelkę. Obecnie marki należące do spółki Wiliama Granta & Sons są liderami wśród szkockich producentów whisky oraz jednymi z czołowych producentów, rozpoznawanych przez smakoszy z całego świata.
Projekt Monkey Shoulder został stworzony przez spółkę w roku 2005. Nazwa marki „monkey shoulder” nawiązuje do schorzenia barku, którego często nabawiają się pracownicy słodowni przerzucając tony jęczmienia za pomocą drewnianych łopat na podłodze do słodowania. Tak wymagająca dla ciała praca często kończyła się urazem „małpiego ramienia”, które bezwładnie opadało wzdłuż ciała. Dziś zajęcie pracowników słodowni wygląda inaczej i nie występuje wśród nich już to schorzenie. Niemniej jednak marka ma być niejako hołdem złożonym w ich stronę oraz podziękowaniem za ciężką pracę, a także uhonorowaniem dawnej tradycji produkcji w firmie. Monkey Shoulder należy do kategorii whisky blended malt, znanej wcześniej jako pure malt. W oryginalnej recepturze w skład whisky wchodziły trzy single malty ze wszystkich trzech gorzelni należących do spółki: Glenfiddich, Balvenie i Kininvie. Obecnie, po zamknięciu destylarni Kininvie, trzeci single malt pochodzi z najnowszego nabytku spółki, destylarni Ailsa Bay. Wszystkie trzy trunki starzone są w beczkach po Bourbonie.
Jej twórcą jest legendarny pionier w swojej branży David C. Steward. Jak sam mówi, komponując ten trunek, pragnął uzyskać przyjemny bukiet i kremową konsystencję. W 2017 roku marka uplasowała się na 7. miejscu wśród najpopularniejszych whisky słodowych, gdy jej sprzedaż osiągnęła wysokość 311 skrzynek rocznie.
Kolor: bursztynowy;
Nos: słodki i owocowy; ananas, gruszki, krówki, mleczny krem, wanilia, miód, jasny dąb, marmolada jabłkowa, anyż, crème brulee, goździki, gałka muszkatołowa;
Smak: łagodny; płatki śniadaniowe, wanilia, dąb, skórka cytrynowa, banan, żółte jabłko, krem waniliowy, miód manuka, suszone morele, tosty z masłem;
Finisz: trwały i przyjemny; orzechy laskowe, skórka pomarańczowa, wanilia, mięta pieprzowa;
Najciekawszą stroną Monkey Shoulder jest fakt, że została ona stworzona i przeznaczona do łączenia z innymi składnikami i tworzenia wyśmienitych koktajli. Na jej bazie można przygotować prawdziwe cuda: Imbirową Małpkę z imbirowym piwem i cząstką pomarańczy na lodzie, klasykę Old Fashioned w „małpkowym” wydaniu, czy zupełnie wakacyjny drink o nazwie Monkey Colada z rumem kokosowym, ananasem i sokiem z limonki. Wszystko brzmi doskonale!
Monkey Shoulder z pewnością wyróżnia się na tle konkurencyjnych marek nie tylko za sprawą doskonałego smaku, ale także lub przede wszystkim dzięki unikalności designu, w jaki została zamknięta. Zaokrąglona, niska butelka z dość krótką szyjką i grubym dnem, wykonana została z jasnego szkła i ozdobiona wtopionymi w szkło trzema metalowymi małpkami o długich ogonach, które splatają się razem. Jest to nawiązanie zarówno do nazwy marki, jak i hołdu oddanego pracownikom słodowni, ale również do stylu – trzech różnych single maltów połączonych w jedną whisky. Pod małpkami umieszczono szeroką etykietę w kolorze piaskowym. W górnej części widnieje duża nazwa marki, w środkowej szerokie wyjaśnienie i informacje dotyczące trunku, a w dolnej podpis twórcy – Mistrza Gorzelnia Davida C. Stewerda. Czcionka jest w kolorze czarnym z drobnymi, brązowawymi detalami. Bardzo wąska etykieta o takim samym kolorze okala także szyjkę. Butelka zamykana jest naturalnym korkiem, co wskazuje na jej przynależność do klasy Premium. korek i górna część szyjki osłonięta jest czarnym kapturem.
Trunek ten doskonale sprawdzi się podczas dużej imprezy w gronie przyjaciół, na rodzinnym spotkaniu i na romantycznej randce – podczas każdej z tych towarzyskich okazji można wyczarować na jego bazie wspaniałe koktajle i oczarować nimi gości. Z pewnością przypadnie do gustu wszystkim smakoszom poszukującym coraz to nowszych doznań smakowych. Z Monkey Shoulder na pewno nie będą się nudzić.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Blended Malt |
Region | Speyside |
Marka | MONKEY SHOULDER |
Właściciel | William Grant & Sons |
Bottler | oficjalny |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 40 |
Pojemność | 0.7L |
Dojrzewanie - beczka | bourbon |
Filtrowanie | filtrowana na zimno |
Barwienie | karmel |