Dlaczego warto kupić whisky Sheep Dip Islay?
- Marka whisky Sheep Dip została przejęta w 2016 roku przez Ian Macleod Distillers, właściciela m. in. gorzelni Tamdhu i Glengoyne
- Debiutowała w 1974 roku jako marka własna pubu w Oldbury i oryginalnie była 8-letnią mieszanką 16 whisky słodowych ze Speyside i Highland; wersja Islay Blended Malt weszła na rynek w 2015 roku
- Gładka, przyjemna, pełna dymu, cytrusów, świeżych jabłek, wanilii, elementów morskich i nieco pikantnych goździków i pieprzu
- Stworzona z delikatnie torfowych destylatów słodowych pochodzących z różnych gorzelni z Islay i leżakowanych nawet do 20 lat w beczkach po Bourbonie
- Świetna do drinków i na początek przygody z torfem w whisky
- Swą nazwę zawdzięcza nielegalnemu gorzelnictwu – otóż rolnicy destylowali własne whisky i oznaczali je właśnie „Sheep Dip” (nazwa specyfiku przeciwpasożytniczego dla owiec), by uniknąć płacenia podatków
Sheep Dip oraz jej mieszanka Islay to jedna z najbardziej osobliwych marek w całej branży. Wyjątkowy blended malt bez elementu zbożowego o mocy 40% składa się ze słodów pochodzących z różnych gorzelni na szkockiej wyspie Islay. Trunek prezentuje miękkość, lekką energię, słodowy charakter i finezyjne akordy dymu. Ciepłych walorów sensorycznych nabiera podczas maturacji w klasycznych, dębowych beczkach. To zupełnie inna whisky niż oryginalny Sheep Dip i każda inna whisky typu blended. Aromat to czysta Islay, czyli słodki dym pokryty solą i jodem. Nie jest przytłaczający, ale nie grzeszy również przesadną nieśmiałością. Nazwa Sheep Dip pochodzi z dawnych czasów, kiedy mieszkańcy West Country robili własną whisky i ukrywali ją w beczkach z napisem „SD”, aby uniknąć płacenia za nią podatków.
Szkocki blended malt Sheep Dip został po raz pierwszy zaprezentowany przez rolnika, jako whisky jego własnej produkcji w 1974 roku. Mężczyzna sprzedawał trunek w pubie, znajdującym się w Oldbury w Seven, a wraz ze wzrostem popularności mieszanki wśród miejscowych, zaczął zaopatrywać w produkt firmę Fortnum & Mason i wchodzić na rynki Stanów Zjednoczonych, Kanady i Nowej Zelandii. Obecnie USA są jednym z największych rynków marki. Początkowo produkcja alkoholu odbywała się z ramienia George Morton Ltd w Montrose, aż została przejęta przez Invergordon Distillers Group, która sama stała się częścią Whyte & Mackay w 1993 roku. W 2005 część zespołu Whyte & Mackay z Alexem Nicol na czele zdecydowała się iść na swoje i założyła Spencerfield Spirits Company z siedzibą w Fife, zabierając ze sobą markę Sheep Dip. Richard Paterson, Master Blender firmy Whyte and Mackay zachował pozycję nadzorcy mieszania blendu.
Charakterystyczny dymny charakter Sheep Dip Islay wynika z suszenia ziaren jęczmienia na tradycyjnym torfie przed destylacją. Poziom fenoli nie jest wysoki, jednak jest w stanie zapewnić delikatną nutę ogniska w smaku i aromacie trunku. Jęczmień po osuszeniu podlega zmieleniu i połączeniu z wodą w kadziach zaciernych. Powstała mikstura staje się bazą pod kolejne etapy produkcji whisky.
Blended malt, czyli whisky słodowa mieszana, była zwana kiedyś Vatted malt lub Pure Malt. Trunek taki, w przeciwieństwie do Grain Whisky, nie posiada w recepturze ani grama innego zboża niż jęczmień. Po procesach fermentacji i destylacji, które wytwarzają z cieczy alkohol i oczyszczają ją z niepożądanych składników, następuje umieszczenie destylatów beczkach z białego dębu. Whisky użyta do mieszanki Sheep Dip Islay pochodzi z różnych destylarni na wyspie i to w nich jest wytwarzana. Producent nie informuje, jak długo poszczególne whisky leżakują w beczkach z białego dębu. Patrząc jednak na podstawowy wypust marki, który zawiera destylaty w wieku od 8 do 21 lat, możemy domyślać się, że podobnie jest w przypadku bardziej dymnej pozycji. W odpowiednim czasie Master Blender - Richard Paterson, łączy ze sobą wszystkie whisky i tworzy nowy trunek.
Sheep Dip Islay charakteryzuje obecność jodu i wodorostów, które zawdzięcza długiemu dojrzewaniu w beczkach tuż nad Oceanem Atlantyckim. Klimat można jest wyraźnie wyczuwalny w smakach i aromatach produktu.
Barwa: złota o miedzianych refleksach
Aromat: delikatne, zmysłowe kwiatowe elementy i harmonijne owocowe akcenty, palone ognisko i zwęglone drewno;
Smak: dym, słodowe akordy, miła słodycz i lekkie owoce;
Finisz: mocny, intensywny, dość pikantny;
Podczas picia trunku dodaj do niego odrobinę wody źródlanej, aby otworzyć wszystko, co ma do zaoferowania. A jest tego niemało! Już dwie lub trzy krople wody wyciągną na wierzch nuty palonego drewna, tlącego się ogniska i morskich roślin.
Wariacją na temat klasycznego Old Fashioned z wykorzystaniem torfowej whisky będzie koktajl Salt Fashioned – na bazie solonego syropu klonowego, jabłkowego bittersa i lodu. Umieść wszystkie składniki w szklance, wypełnij kostkami lodu i wymieszaj łyżką barową (lub zwykłą).
Sheep Dip Islay prezentuje się dość prosto i minimalistycznie. Butelka jest delikatnie obła, ma długą szyjkę i wykonana została z bezbarwnego szkła. Ciemno-zielona etykieta z czarną obramówką rzuca się w oczy ze względu na obecność wizerunku owcy o pokaźnych rogach na jej froncie. Na butelce zostały zawarte informacje o typie whisky, procencie alkoholu w niej zawartym, miejscu produkcji i objętości szkła.
Wielcy fani tradycyjnych whisky z Islay prawdopodobnie uznają Sheep Dip Islay za zbyt delikatną. Faktycznie – moc wyczuwalnego dymu jest bardzo finezyjna. Sprawia to jednak, że pozycja staje się idealna dla kogoś stawiającego pierwsze kroki w świecie alkoholi o posmaku palonego ogniska, soli i wodorostów. Szkocki blended malt zachęci do torfowych wynalazków i otworzy przed fanami whisky nowy, ciekawy świat. Przystępny produkt w przystępnej cenie dla każdego i na każdą okazję.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Blended Malt |
Marka | SHEEP DIP |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 40 |
Pojemność | 0.7L |