Produkty amerykańskiej marki Widow Jane są często nagradzane w konkursach branżowych.
Bazą whiskey z Nowego Jorku jest żyto, które nadaje trunkowi delikatnej pikanterii. Destylat Widow Jane Rye Apple Wood leżakuje w dębowych beczkach po 10-letnim bourbonie, do których dodano drewniane klepki z drzewa jabłoni. Ten niecodzienny sposób maturacji sprawia, że trunek nabiera orzeźwiających nut owoców prosto z sadu. Butelkowana z mocą 45,5% whiskey oferuje ożywiające akordy anyżu, kardamonu i gałki muszkatołowa.
Brand Widow Jane powstał w dzielnicy Brooklyn, w Nowym Jorku. Swoją nazwę zawdzięcza wdowie po właścicielu kopalni wapienia w Rosendale. Właściciele marki mieli na celu stworzenie alkoholu, który w pełni odda charakter światowej metropolii, jaką jest Nowy Jork. Wszystkie wypusty firmy prezentują wyjątkowy, niezależny klimat i zapewniają równie intensywne wrażenia, co wizyta na Manhattanie czy w innej dzielnicy miasta.
Sercem Widow Jane Rye Apple Wood, podobnie jak innych pozycji od nowojorskiej firmy, jest krystalicznie czysta woda, pochodząca z kopalni Rosendale. To fantastyczne miejsce mieści się około 100 mil na północ od Brooklynu i dzięki wapiennym skałom jest w stanie w pełni oczyścić wodę z samoodnawialnego źródła. Słodki surowiec wykorzystywany jest w wielu etapach produkcji whiskey i zdecydowanie wpływa zarówno na jej smak, jak i strukturę. Warto zaznaczyć, że wapień z Rosendale posłużył do postawienia reprezentacyjnych budowli w Nowy Jorku, między innymi do wybudowania Statuy Wolności, Empire State Building czy Brooklyn Bridge. Cechą wapienia jest trwałość i moc – te same cechy śmiało można przypisać whiskey od Widow Jane.
Mimo, że to stany Kentucky i Tennessee są bardziej kojarzone z produkcją whisky niż sam Nowy Jork, warto wiedzieć, że destylacja bursztynowego trunku na tych terenach sięga aż 1640 roku. Z powodu nałożenia na whiskey podatku w 1791 roku, wiele gorzelni zaprzestało produkcji, a ich właściciele zmienili branżę. Amerykański alkohol miał na swojej drodze wiele przeszkód, a kolejną z nich była prohibicja trwająca od 1920 do 1933 roku. W tym czasie produkcja whisky w USA została kompletnie sparaliżowana. Mimo przeciwności lodu, gorzelnictwo w USA stanęło na nogi i podobnie jak za czasów kolonialnych zaczęło wykorzystywać naturalne składniki do wytwarzania trunków.
Amerykańska whiskey to produkt narodowy i z tego właśnie względu jej produkcja została uregulowana przepisami. Pierwszy z nich głosi, że aby trunek mógł być nazywany whiskey, musi być w całości wytwarzany na terenie Stanów Zjednoczonych. Leżakowanie powinno odbywać się w dębowych beczkach, a procent alkoholu nie być niższy niż 40%.
Fermentacja i destylacja to dwa pierwsze etapy produkcji, kiedy zacier jest już gotowy. Podczas fermentacji wytwarzany jest alkohol, a kolumnowa destylacja wzmacniania płyn i oczyszcza go z niepożądanych substancji. Głównym, najbardziej istotnym puntem w produkcji Widow Jane Rye Apple Wood jest etap maturacji. Destylat odpoczywa w dębowych beczkach po 10-letnim bourbonie, w których część klapek została wymieniona na klapki z drzewa jabłoni. Ten zabieg znacznie wpływa na zawartość owocowych i orzeźwiających smaków w tej whiskey. Zanim trunek trafi na sklepowe półki, zostaje zabutelkowany z mocą 45,5%.
Widow Jane Rye Apple Wood to orzeźwiający, owocowy trunek, w którym dominują nuty jabłek i cytrusów. Ciekawe elementy anyżu i kardamonu ożywiają i balansują słodycz.
Barwa: ciepłe złoto, delikatnie rdzawa;
Aromat: cytrusy, zielone jabłka, anyż, kardamon, goździki i dąb;
Smak: żyto, nuty dębowe, gałka muszkatołowa, skórka pomarańczy i oczywiście jabłka;
Finisz: karmelowa słodycz i nuty czerwonych jabłek;
Jabłkowa whiskey musi świetnie smakować z...sokiem jabłkowym! Takie połączenie nie będzie dla nikogo zaskoczeniem. Sok jabłkowy wydobędzie z trunku ukryte pod rdzawą szatą przyjemne, owocowe akcenty. Polecamy również użyć Widow Jane Rye Apple Wood w takich klasykach jak Mint Julep czy Whisky Sour. Skoro jesteśmy w Nowym Jorku, dobrą opcją będzie również alkoholowy koktajl o nazwie Manhattan. Trunek warto degustować również na kostkach lodu i bez dodatków. Można dodać parę kropli wody dla otworzenia wachlarza smaków i aromatów.
I tym razem marka Widow Jane zdecydowała się na minimalistyczny design dla swojego wypustu. Wszystkie produkty firmy są spójne graficzne, a ich butelki proste i pozbawione zbędnych zdobień i profilowań. Długą, smukłą szyjkę zakończoną ciemno-bordowym korkiem, który świetnie współgra z rdzawą zawartością butelki. Biała etykieta wzbudza skojarzenia ze znakowaniem skrzyni transportowych na statkach. Jak przystało na Brooklyn – to prawdziwie przemysłowa prezentacja.
Trunek został doceniony nie tylko przez smakoszy amerykańskiej whiskey, ale również przez krytyków. Zdobył złoty medal w konkursie San Francisco World Spirits Competition w 2020 w kategorii Rye Whiskey. Widow Jane Rye Apple Wood to kwintesencja stylu Nowego Jorku. Ta specjalna whiskey jest równie żywa, co to miasto. Łatwo rzucić się w jej wir i dać się porwać. W jej towarzystwie nie można się nudzić. Trunek spełni oczekiwania wielbicieli żywych i pobudzających smaków.
Kraj | USA |
---|---|
Rodzaj whisky | Bourbon Whiskey |
Marka | WIDOW JANE |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 45.5 |
Pojemność | 0.7L |