Dlaczego warto kupić whisky bourbon Willett Familly Estate Rye 56,4%?
- Destylarnia Willett współpracuje ściśle z pobliską gorzelnią Heaven Hill
- Pierwsza żytnia whiskey z serii Family Estate debiutowała w 2012 roku (jako 2-letnia)
- Intensywna, nietuzinkowa, aromatyczna, bujna, mnóstwo jabłek w słonym karmelu, miodu kwiatowego, toffi, maślanego popcornu, waniliowego kremu, żytniego chleba, rodzynek, ciemnej czekolady, wiśni z pestką, przejrzałych bananów, cytrusów, prażonego żyta, zielonej herbaty, dębu oraz cynamonu, goździka i mentolu
- Stworzona z destylatów pochodzących z dwóch receptur (pierwsza – 74% żyta, 15% słodu jęczmiennego, 11% kukurydzy; druga – 51% żyta, 34% kukurydzy, 15% słodu jęczmiennego) i leżakowanych przez 4 lata w opalanym od środka nowym amerykańskim dębie; destylaty powstały podług techniki small batch (niewielka ilość wybranych beczek – około 20-40; w gorzelni Willett to około 12 beczek)
- Butelkowana z naturalną mocą beczki 56,4% ABV (112,8 PROOF)
- Znakomita z odrobiną wody lub w klasycznych drinkach
- Edycja limitowana, wydawana w małych partiach
Willett Family Estate Rye został zabutelkowany z oryginalną mocą dębowej beczki – 56,4%. Ten wyjątkowy trunek był destylowany w małych partiach w gorzelni Willett. Wypust stanowi połączenie dwóch receptur o różnej zawartości żyta, kukurydzy i słodu jęczmiennego. Żytnia whisky prezentuje bogate, owocowe smaki, które równoważy słodycz miodu i delikatność dębowych akordów. Pozycja zadebiutowała w 2014 roku.
Zakład Willett powstał w 1936 roku w mieście Bardstown w stanie Kentucky w USA. Założyło go dwóch braci, którzy mieli marzenie o rozpoczęciu destylacji whisky. Pierwsza destylacja w rodzinnej destylarni miała miejsce w 1937 roku. W latach 80. XX wieku gorzelnia została zmuszona wstrzymać produkcję, ze względu na nieprzychylną sytuację ekonomiczną w całych Stanach Zjednoczonych. Cztery lata później wznowiono destylację i odnowiono zakład, a destylarnię przemianowano na Kentucky Bourbon Distillers. W 2012 roku firma ogłosiła, że powróci do używania nazwy Willett jako podstawowej nazwy biznesowej.
Trunek powstaje w głównej mierze na bazie żyta. Wiadomo, że do produkcji Willett Family Estate Rye użyto dwóch różnych receptur. Pierwsza z nich zawiera 74% żyta, 11% kukurydzy i 15% jęczmiennego słodu. Druga natomiast 15% słodu jęczmiennego, 34% kukurydzy i 51% żyta. Kombinacja tych dwóch kompozycji zrodziła wyjątkowo wyrazisty, lecz zarazem delikatny trunek.
Destylarnia współpracuje z położoną w pobliżu Heaven Hill Distillery.
Pierwsze kroki w produkcji whisky obejmują stworzenie zacieru na bazie ziarna, które uprzednio musi zostać namoczone, wysuszone, zmielone i zatarte w specjalnych kadziach. W wielu etapach niezbędna jest krystalicznie czysta woda, czerpana z pobliskich naturalnych źródeł.
Kiedy zacier jest już gotowy, poddawany jest fermentacji. W kadzi fermentacyjnej, szczepy żywych drożdży łączone są z cukrami, z których wytwarzają alkohol. Finalnie ciecz osiąga moc 8-9% alkoholu. Następnie dochodzi do destylacji kolumnowej. Destylarnia Willett wykorzystuje destylator o przysadzistej postawie i wyjątkowo wysokiej, cieniej szyjce. Przygotowana whisky ląduje w wyselekcjonowanych beczkach z białego dębu. Drzewo dębu wpływa na obecność dębowych i waniliowych nut. Destylat Willett Family Estate Rye leżakuje w beczkach co 3-4 lata, zanim zostanie zabutelkowany z mocą 56,4%.
Willett Family Estate Rye stanowi wyważone połączenie smaku i aromatu ciemnych wiśni z odrobiną cynamony, karmelu i wanilii. Obecna są również dębowe akcenty.
Barwa: ciemny bursztyn;
Aromat: wiśnie, ciastka z cynamonem, dąb;
Smak: palona wanilia, wiśniowy dżem, żyto, karmel;
Finisz: balans owoców ze słodyczą miodu, dość długi, wyrazisty;
Szczególnie mocno rekomendujemy wykorzystanie Willett Family Estate Rye w klasycyzm koktajlu alkoholowym, jakim jest Old Fashioned. To jeden z najbardziej znanych i najstarszych drinków. Whisky żytnia jest odpowiednim alkoholem bazowym do tej mikstury. Owocowa wersja napoju stała się modna po prohibicji i polega na zmieszaniu wiśni i pomarańczy z cukrem. Ta odmiana pozostaje szeroko rozpowszechniona, ale my opowiadamy się za bardziej standardową interpretacją z wykorzystaniem whisky, pomarańczy, bittersa i kostki cukru. Oczywiście, jeśli tylko masz ochotę, degustuj trunek na dwóch kościach lodu lub z paroma kropli wody.
Butelka Willett Family Estate Rye jest dosyć prosta w swej formie, pozbawiona żłobień i profilowań. Długą, smukłą szyjkę zakańcza czarny korek, a dno butli jest dość grube. Beżową etykietę Poniedzielski na dwie część – jedna z nich prezentuje informację o zawartości szkła. Druga, większa, przyciąga wzrok dużym herbem na froncie. To herb rodziny Willett. Dominują w nim zielone barwy, można dostrzec również ptaka siedzącego na koronie. Francuskie motto „Dieu et mon devoir” oznacza „Bóg i mój obowiązek”.
Whisky żytnia, dzięki swojej jednoczesnej delikatności i wyrazistości, przypasuje każdemu. Amerykański wypust z Willett Distillery to pozycja zarówno dla fanów słodyczy, jak i głębokich owocowych nut. Wyjątkowy, niecodzienny trunek emanuje luksusowym charakterem. Podczas pierwszej degustacji nawet najbardziej wybredne podniebienie podda się fuzji smaków i aromatów ukrytych w bursztynowym płynie. Willett Family Estate Rye sprawi, że każda chwila stanie się wyjątkowa i niezapomniana.
Kraj | USA |
---|---|
Rodzaj whisky | Bourbon Whiskey |
Marka | WILLETT |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 56.4 |
Pojemność | 0.7L |