Dlaczego warto kupić whisky Willett Pot Still Reserve Small Batch Straight Bourbon 47%?
- Gorzelnia Willett, oprócz własnych marek, produkuje również trunki dla innych, zewnętrznych firm (są to tzw. marki kontraktowe, np. Michter’s dla Chatham Imports, czy Old Pogue dla rodziny Pogue)
- Debiutowała w 2008 roku w wersji single barrel, od 2015 roku dostępna w wersji small batch
- Bardzo intensywna, zdecydowana, słodko-pikantna, dużo karmelu, toffi, czekolady, wanilii, do tego cytryna i pomarańcza ze skórką, nuty popcornu, polnych kwiatów, wiśni, śliwki, miodu, cedru, ziół i pikantnych przypraw (goździk, cynamon, imbir, pieprz)
- Stworzona z destylatów zbożowych, z których co najmniej 51% stanowią destylaty z kukurydzy i leżakowanych od 8 do 10 lat w opalanym od środka nowym amerykańskim dębie; destylaty powstały podług techniki small batch (niewielka ilość wybranych beczek – około 20-40; w gorzelni Willett to około 12 beczek)
- Butelkowana z mocą alkoholu 47% ABV (94 PROOF)
- Świetny z odrobiną wody, w klasycznych drinkach i do czerwonych mięs z grilla
- Choć nazwa Pot Still wskazuje, że Bourbon ten powstał właśnie w tym rodzaju alembiku, prawda jest zgoła inna – Bourbon ten powstał w kolumnie destylacyjnej (Column Still), jedynie kształt butelki nawiązuje do alembika Pot Still
- Złoty medal na San Francisco World Spirits Competition w 2009 roku
Oto jedyny w swoim rodzaju amerykański bourbon prosto z Kentucky. Willet Pot Still Reserve to whisky, której destylaty leżakowały od 8 do 10 lat w dębowych beczkach. Trunek został zabutelkowany z mocą 47% alkoholu, zaraz po tym jak płyn nabrał typowo miodowych, karmelowych oraz waniliowych nut smakowych i aromatycznych. Pozycja z Willett Distillery pochodzi z tak zwanych „small batch” (małe partie), co nadaje produktowi luksusowego charakteru.
Marka Willett to dość młody brand, obecny na rynku alkoholowym od 2008 roku. Sama destylarnia powstała w 1936 roku. Założyli ją bracia, a pierwsza destylacja odbyła się rok później. W latach 80. XX wieku wstrzymano produkcję, aż do czasu kiedy mąż jednej z potomkini założycieli wykupił zakład i tchnął w niego życie na nowo. Przez pewien czas produkcja odbywała się pod sztandarem Kentucky Bourbon Distillers, jednak w 2012 roku zdecydowano się powrócić do poprzedniej nazwy Willett.
Willett Pot Still Reserve to połączenie słodkiego żyta z pikantnym jęczmieniem prosto z pól słonecznego Kentucky. Destylarnia samodzielnie obrabia ziarno, które nadaje whisky waniliowych, karmelowych i miętowych nut. Bourbon jest tak nierozerwalnie związany z Kentucky, że łatwo jest pomyśleć, że alkohol ten jest wyłącznie tam wytwarzany. Co więcej, 95% bourbona na świecie pochodzi właśnie z tej części USA. W rzeczywistości jednak można go produkować w dowolnym miejscu w Ameryce, a nowe gorzelnie powstają w całym kraju. Federalne standardy regulujące tożsamość bourbona stanowią, że jest to charakterystyczny produkt Stanów Zjednoczonych i że etykieta „bourbon” nie może być używana do opisania jakichkolwiek destylowanych napojów spirytusowych na bazie whisky, które nie są produkowane w USA. Aby whisky mogła być nazywana burbonem, jej zacier musi zawierać co najmniej 51% kukurydzy.
Chociaż normy stanowią, że bourbon należy przechowywać w beczkach z dębu zwęglonego, nie ma wymogu minimalnego czasu maturacji. Jednakże bourbon, który leżakował krócej niż cztery lata, musi mieć na etykiecie informację o wieku. Żeby natomiast zostać zdefiniowanym jako „Streight Boubon” powinien spędzić w beczkach co najmniej 2 lata. Willett Pot Still Reserve łączy w sobie destylaty w wieku od 8 do 10 lat. To wystarczający czas, aby whisky nabrała słodkich nut karmelowego ciasta i waniliowych biszkoptów. Butelkowanie trunku odbywa się przy 47% alkoholu.
Willett Pot Still Reserve to najlepsza reprezentacja stanu Kentucky w USA. Trunek oferuje wyjątkowo przyjemne dla podniebienia słodkie smaki karmelu i wanilii. Podczas finiszu możemy spodziewać się ciepłych akordów palonego drzewa dębu.
Barwa: złota;
Aromat: ciastko waniliowe, miód, karmelizowana gruszka, pieprz, masło palone;
Smak: ciepłe toffi i tost z masłem, waniliowe herbatniki, marcepan i pieprz;
Finisz: dębowy, ciepły, dość długi;
Czy bourbon to dobra baza do wykorzystania w alkoholowych koktajlach? Tak! Willett Pot Still Reserve pasuje do orzeźwiającego Mint Julep oraz klasycznego Old Fashioned. Pole manewru jest dość szerokie i obejmuje zarówno drinki słodkie, jak i wytrawne. Z tym wypustem warto poeksperymentować. Możesz raczyć się złotym bourbonem również na lodzie lub z odrobiną wody. Wszystko czego potrzebujesz to niska szklanka o grubym dnie.
Charakterystyczna karafka, w której sprzedawany jest trunek, zyskała wiele nagród za niezwykły design, w tym złoty medal w konkursie San Francisco World Spirits Competition. Kształt butelki przypominać ma formę alembik w zakładzie, wykorzystywanego w procesie destylacji. Karafka ma długą szyjkę, dokładnie taką jak miedziany destylator. Zamiast etykiety, grafik zdecydował się wytłoczyć w bezbarwnym szkle zestawie niebłędnych informacji na temat produktu, używając do tego finezyjnej czcionki. Delikatne, złoty kłosy to jedyne elementy ozdobne. To, jak prezentuje się bourbon Willett Pot Still Reserve sprawia, że trunek zostaje zapamiętany na dłużej. Sukces nie drzemie tylko w smaku, ale również w prezencji.
Willett Pot Still Reserve jest uwielbiany przez cały świat. Przyczynił się do tego przyjemny, przystępny smak i aromat, a także wyjątkowy design butelki. Ten bourbon to kwintesencja USA oraz stanu Kentucky. W każdym łyku czuć promienie słońca spływające delikatnie na kłosy zboża i jęczmienia. Krytycy docenili wypust, przyznając mu tytuł jednej z dziesięciu najciekawszych premier w 2008 roku. Malt Advocate ocenił Willett Pot Still Reserve na 90 w 100-punktowej skali.
Kraj | USA |
---|---|
Rodzaj whisky | Bourbon Whiskey |
Marka | WILLETT |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 47 |
Pojemność | 0.7L |
Jim Murray | 95.5 |