Dlaczego warto kupić whisky Wolfburn Northland?
- Obecna gorzelnia Wolfburn zbudowana jest zaledwie 350 metrów od ruin dawnej, XIX-wiecznej Wolfburn Distillery
- Debiutowała w 2016 roku jako pierwsza whisky w historii gorzelni
- Odrobinę torfowa, nutka dymu, ziemi i akcentów morskich oraz słodkie orzechy, zbożowe płatki, migdały, polne kwiaty, miód, wanilia, białe winogrona, rodzynki, gorzka czekolada, dąb i aromatyczne zioła i przyprawy
- Stworzona z destylatów (przynajmniej częściowo) leżakowanych w amerykańskim dębie (quarter casks) po torfowej whisky z Islay
- Nie barwiona, nie filtrowana na zimno, butelkowana z mocą alkoholu 46% ABV
- Świetna do prostych przystawek, klasycznych drinków i na kostki lodu
- Nazwa Northland z języka angielskiego oznacza „Północna” – co w pełni odzwierciedla charakter tej whisky
- Złoty medal na World Whiskies Awards w 2017 roku
Wiele z gorzelni lubi przypisywać sobie różne przedrostki, pośród najczęściej wybieranych znaleźć można „naj”. Dotyczy to najstarszej, największej, najdalszej, najmniejszej destylarni. I tak właśnie do 2013 roku najdalej usytuowaną gorzelnią w Szkocji był Pulteney. Jednak od tej daty tytuł ten przypadł w udziale nowo wybudowanej destylarni Wolfburn. Gorzelnia ta znajduje się najdalej na północ, ale tylko w części kontynentalnej Szkocji. Kierując się dalej na północ - na wyspach Orkadach znajdują się kolejne gorzelnie - te są dalej, ale już na wyspach. W taki to sposób jeden termin „najdalej” odnosi się do kilku przypadków.
Na smak produkowanej whisky wpływa bardzo duża liczba zmienny czynników, pośród których na jedne można wpływać i kształtować je celowo, inne z kolei są dalece poza naszymi możliwościami. I tak kształt alembików czy długość fermentacji, może być modelowana przez nas, jednak warunki klimatyczne czy temperatura otoczenia jest dalece niezależna. Z tego powodu coraz więcej uwagi, przywiązuje się do miejsca, w jakim whisky jest wytwarzana i jaki wpływ na jej smak ma jego udział. Daleka północ Szkocji i bliskość morza to wilgotność i niższa temperatura, a zarazem bardziej stabilny klimat bez dużej zmienności.
Wolfburn jak sam opisuje, produkuje swoje trunki bez pośpiechu i na bardziej rzemieślniczy sposób. Na taką decyzję wpływ mogą mieć kwestie, takie jak położenie i warunki klimatyczne, które panują w okolicach miasta Thurso. Edycja single malta Northland jest pierwszą stałą pozycją, jaka od mniej więcej 2016 roku jest butelkowana. Do jej leżakowania wykorzystywane są bardzo małe beczki, w rozmiarze quarter cask, stanowiące ¼ standardowej beczki po bourbonie. Przy tak małej powierzchni, szybkość dojrzewania trunków jest bardzo dynamiczna, dlatego większość gorzelni decyduje się na jedynie kilkumiesięczny okres finiszowania w tym typie beczek. Wolfburn wybrał jednak ten rodzaj celowo - nie są one konstruowane z nowej dębiny, a sprowadzane z wyspy Islay, słynącej z dymnych trunków. Ich wpływ jest zatem podwójny, mając niewielki rozmiar, wnoszą sporo do smaku, jednocześnie nadając lekko dymnego charakteru.
Kolor: jasnozłocisty kolor przywodzi na myśl delikatny charakter, a żółtawy połysk zachęca do zanurzenia się w aromacie.
Aromat: ten przywodzi na myśl owocową słodycz, połączoną ze świeżą morską bryzą. Wystarczy zagłębić się jednak odrobinę dalej, aby poczuć świeżość cytrusów z nutką zbóż, w tle których natrafić można na ślady torfowego dymu.
Smak: kiedy trunek trafi na język, słodycz i orzechowe tony wychodzą naprzeciw, a za nimi podążają winogrona i miód.
Finisz: wszystko kończy się w akompaniamencie suszonych owoców i przypraw korzennych.
Trunek ten doskonale umili niezobowiązujące spotkanie w gronie amatorów smacznej whisky. Doskonale połączy się ze słodkimi, jak i wytrawnymi przekąskami, sprosta również nie przesadnie słodkim deserom. Idealnie dopasowany cocktail, to odrobina soku z grapefruita, kilka kropli soku z cytryny, miarka Wolfburna dopełniona napojem imbirowym. Wszystko podane w szklanicy wypełnionej kostkami lodu.
Przysadzista i przypominająca karafkę butelka, skryta jest w eleganckim czarnym kartonie, w którego centralnej części widnieje szkic przypominający dużego wilka. Butelka zamknięta jest korkiem naturalnym, a szyjkę oplata czarna opaska. Środkową część etykiety zajmuje czarna plakietka o złotej obramówce. Na mrocznym tle bieli się szkic bestii zwanej morskim wilkiem, poniżej złotą czcionką znaleźć można nazwę gorzelni, wraz z jej położeniem oraz podpisem pierwszego managera gorzelni. Druga mniejsza etykieta zawiera wszelkie informacje opisujące whisky oraz rysunek beczki z plakietką informującą o rodzaju edycji, w tym przypadku Northland.
To pierwsza z edycji, która stała się podstawą dla tej relatywnie nowej gorzelni. Każdy, kto chciałby obserwować jej rozwój i doświadczyć zmian, jakie będą jej towarzyszyć, powinien bacznie poddać analizie sensorycznej tę edycję.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | WOLFBURN |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 46 |
Pojemność | 0.7L |
Jim Murray | 88.5 |