Tenjaku Pure Malt, to blended malt whisky, butelkowana z mocą 43%. Oferuje przyjemnie łagodny smak osiągany dzięki naturalnej wodzie źródlanej, przemyślanemu sposobowi maturacji oraz wieloletniemu doświadczeniu mistrza kupażu marki, którym jest Kenji Watanabe. Konkretne destylaty łączone są ze sobą w odpowiednim czasie, wcześniej spędzają do sześciu lat w dębowych beczkach. Wypust prezentuje lekko orzechowy posmak, akordy jabłek i ziół, wanilii oraz dębowego drewna.
Termin „pure malt” był używany przez cały XX wiek i jest synonimem „single malt” - whisky słodowej, produkowanej w jednej destylarni. Czasem używano go również w odniesieniu do whisky „single cask”, czyli trunku z jednej beczki oraz do „vatted whisky”, czyli whisky mieszanej z różnych gorzelni, jednak wciąż składających się tylko i wyłącznie z destylatów na bazie zacieru z ziaren jęczmienia. „Vetted whisky” został w ostatnich dekadach oficjalnie zastąpiony przez „blended malt”. Ponieważ jednak handel single cask i vatted whisky był rzadkością po pierwszej wojnie światowej, termin „pure malt” w 90% przypadków tyczył się wypustów znanych dziś jako „single malt”. W przypadku Tenjaku Pure Malt mamy do czynienia z whisky słodową mieszaną.
Symbolem marki Tenjaku jest skowronek, po japońsku „hibari”. Białe, japońskie znaki na froncie etykiety układają się właśnie w to słowo. Ptak stanowi symbol delikatności i finezji. Właśnie z tych powodów wybrano go na reprezentacyjny symbol gorzelniczej firmy. Podobnie jak skowronek, wszystkie wypusty Tenjaku emanują spokojnym charakterem oraz gracją. Śpiew ptaka prezentuje natomiast obszerne bogactwo nut, dokładnie tak jak sama whisky.
Japońska whisky zdobywa coraz więcej fanów i zwolenników na całym świecie. Jeszcze nie tak dawno temu mało kto pomyślałby, że trunek z Kraju Kwitnącej Wiśni może równać się z whisky ze Szkocji, USA czy Irlandii. Dziś azjatyckie brandy biją rekordy popularności na gorzelniczym rynku. Pamiętajmy, że aż do 1853 roku Japonia pozostawałam odcięta od świata zachodniego. Wtedy amerykański komandor Matthew Perry przypłynął do Tokio w celu negocjacji, które skończyły się decyzją o otworzeniu kraju na handel międzynarodowy. Przy okazji żeglarze przywieźli do Japonii beczkę whisky o pojemności 110 galonów. Niedługo później pierwszy Japończyk wyruszył w drogę do Szkocji, aby nauczyć się fachu destylacji bursztynowego trunku.
Marka Tenjaku umiejscowiła swój zakład zaraz u podnóża góry Fuji. Destylarnia wykorzystuje sprzyjające warunki naturalne do produkcji whisky – zarówno wodę z pobliskich źródeł, czerpaną głębokości 250 metrów, jak i świetną pogodę idealną do etapu maturacji. Fermentacja i destylacja odbywa się w ten sam sposób, co w gorzelniach europejskich. Za łączenie słodów odpowiada mistrz kupażu marki, czyli Kenji Wattabe. Podczas zestawiania ze sobą różnych destylatów, ten wielokrotnie nagradzany i ceniony na całym świecie specjalista, wykorzystuje wiedzę i doświadczenie nabyte przez lata działania w branży. Tenjaku Pure Malt składa się z whisky dojrzewającej w drewnianych beczkach przez około 6 lat, po czym zostaje zabutelkowana z mocą 43%.
Tenjaku Pure Malt reprezentuje sobą charakter delikatnego ptaka, jakim jest niewielki skowronek. Prezentuje finezyjne nuty orzechowe, drzewne i waniliowe.
Barwa: złoto;
Aromat: banan, gruszka, czarny bez, wanilia, karmel i elementy jabłka;
Smak: owoce z sadu, prażone migdały, waniliowe ciastko;
Finisz: średniej długości, drzewny, wanilia i orzech;
Masz ochotę na japoński sposób degustacji? Być może słyszałeś kiedyś o „Mizuwari” – „tylko z wodą”. Niezbędna będzie wysoka szklanka pełna lodu, japońska whisky i woda gazowana. To wszystko! Często kluczek do sukcesu jest prostota smaków i wykonania. Koktajl ten stał się popularny w 1950 roku, kiedy Japończycy wychodzili z okresu powojennego, a ich fundusze zaczęły być ograniczone. Sztuka Mizuwari powstała jako odpowiedź na potrzebę znalezienia niedrogiego sposobu na picie whisky. Obecne to niezwykle modny drink we wszystkich kręgach i serwowany zarówno w barach, jak i na salonach. To jeden z najbardziej szanowanych koktajli w Japonii. Nowoczesne przepisy Mizuwari zalecają używanie większej ilości wody niż wcześniej.
Tenjaku Pure Malt prezentuje się obiecująco. Delikatnie obła butelka, pozbawiona żłobień, zwraca uwagę czarną etykietą z białymi napisami. Japońskie znaki układają się w słowo „skowronek”. Sam ptak został przedstawiony w formie finezyjnej, niewielkiej grafiki. Cały design prezentuje się prawdziwie po azjatycku. Przez bezbarwne szkło jesteśmy w stanie dostrzec pełną barwę whisky w środku. Niedługą, delikatnie pękatą szyjkę, zakończono czarnym korkiem.
I tym razem japońska sztuka gorzelnicza nie zawiodła. Dzięki specjalistycznej wiedzy wybitnego Kenji Wattabe marka Tenjaku kolejny raz zdołała zaprezentować genialny trunek. Mieszana whisky słodowa zachwyci fanów bursztynowego alkoholu. Każdy degustujący zakocha się w delikatnych smakach i aromatach Pure Malt. Trunek dobry na każdą okazję i perfekcyjny do degustacji w stylu Mizuwari. Idealny kompromis zarówno dla orędowników single maltów, jak i blendów słodowych.
Kraj | Japonia |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | TENJAKU |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 43 |
Pojemność | 0.5L |