Historia Heaven Hill Distillery rozpoczęła się tak naprawdę już pod koniec XIX wieku, kiedy rosyjski imigrant z wielkim duchem przedsiębiorczości przyjechał do Ameryki i osiadł w Kentucky. W tym miejscu założył odnoszący sukcesy biznes i wychował pięciu synów: braci Shapira. To właśnie oni, wraz z wybitnym gorzelnikiem Josephem L. Beamem, krótko po uchyleniu prohibicji w 1935 roku postanowili zainwestować w nowe przedsięwzięcie, jakim była gorzelnia. W miarę rozwoju firmy bracia Shapira wykupili pozostałych inwestorów, a Joe Beam pozostał w firmie jako Mistrz Gorzelnik i pracował w niej wraz ze swoim najmłodszym synem, Harrym. Potomkowie braci Shapira do dziś są właścicielami Heaven Hill Distillery, natomiast na stanowisku Mistrza Gorzelnika zawsze znajduje się członek rodziny Beam – przez lata działalności było ich 4, a dziś pozycję tę zajmują Parker Beam oraz jego syn Craig Beam.
Gorzelnia z roku na rok cieszyła się coraz większą popularnością, stając się jedną z największych producentów alkoholi mocnych w Stanach Zjednoczonych. Dobra passa trwała do listopada roku 1996, kiedy cały zakład produkcyjny został prawie całkowicie zniszczony przez pożar. Stracono wtedy 90 tysięcy beczek łatwopalnego Bourbona, a świadkowie opisywali zdarzenie jako „rzekę ognia”. Firma przetrwała kolejne lata dzięki zapewnieniu mocy produkcyjnych przez zaprzyjaźnione marki bourbonowe w tym Brown-Forman i Jim Beam. W 1999 roku udało się zakupić i zaadaptować gorzelnię Berngeim w Louisville, w której trwają procesy fermentacji, zacierania i destylacji, natomiast dojrzewanie, butelkowanie i wysyłka odbywają się w Bardstown.
Przez większość lat działalności destylarnia koncentrowała się na produkcji Bourbonu. Dopiero w ostatnich dwóch dekadach firma postanowiła rozszerzyć swoje portfolio, przejmując marki i zyskując prawa importowe na gin, whisky single malt, wódkę i inne alkohole mocne. W 2003 roku nabyła prawa do dystrybucji likieru Hpnotiq, który jest obecnie czwartym najlepiej sprzedającym się importowanym likierem w USA. I chociaż głównym zainteresowaniem marki wciąż pozostaje Bourbon, inne typy alkoholi również zaczynają nabierać znaczenia. Od 2010 roku Heaven Hill zainwestowało ponad 100 milionów dolarów w rozbudowę gorzelni, budowę magazynów i przystosowanie starej destylarni pod turystykę.
Metody produkcji w Heaven Hill pozostały takie same od czasu założenia destylarni przez braci Shapira. Nawet produkty, takie jak kukurydza, słodowany jęczmień, żyto i pszenica pozyskiwane są od tych samych lokalnych farmerów, z którymi marka współpracowała od dziesięcioleci. Pozyskane ziarna są mielone i łączone według receptury Heaven Hill znanej pod nazwą „mashbill”. Zmielone produkty łączy się z wodą z Kentucky, bogatą w wapień i gotuje w małych partiach w beczkach, by uzyskać słodki płyn na wzór „zacieru”. Następnie porcję gotowego płynu z dnia poprzedniego dodaje się do kotła zaciernego i do fermentacji, by w ten sposób zachować ciągłość smaku. Do fermentacji wykorzystywany jest specjalny rodzaj drożdży, zastrzeżony dla marki, który występuje w rodzinnej recepturze, przekazywanej od 7-miu pokoleń i stosowanej od 1935 roku. Po dodaniu drożdży fermentujący zacier bulgocze aż w końcu tworzy się z niego gęsty płyn zwany „Piwem destylacji”. Destylacja przechodzi w kolumnach destylacyjnych o wysokości 20 metrów, wykonanych z perforowanych miedzianych płyt. Gotowy destylat przenoszony jest do beczek i zamykany korkami. Każda z beczek marki pozyskiwana jest z rodzinnych spółdzielni, współpracujących z firmą od pokoleń. Wszystkie beczki pozostawione są na okres leżakowania w otwartych magazynach w celu naturalnego starzenia. To właśnie dzięki leżakowaniu pod wpływem gorących letnich dni i mroźnych zimowych nocy trunki Heaven Hill uzyskują swoje unikatowe kolory, smaki i aromaty. Destylaty starzeją się od 4 do 23 lat, a następnie łączone są przez najlepszych specjalistów, Mistrzów Gorzelników.
Elijah Craig Small Batch to sygnowany Bourbon noszący nazwisko wielebnego Elijaha Craiga, uważanego za ojca Bourbonów i pierwszego gorzelnika, który postarzał swoją whisky w wypalanych dębowych beczkach. Na długo przed pojawieniem się terminu Small Batch, Mistrzowie Gorzelnicy ręcznie wybierali odpowiednią liczbę beczek, aby wyprodukować Elijah Craig. Ta wiedza specjalistyczna i dbałość o szczegóły zapewniają Elijah Craig Small Batch właściwą równowagę między bogatym smakiem i złożonością aromatów.
Bourbon debiutował na rynku jako 12-letni trunek w roku 1986. Na każdą partię składa się nie więcej niż 200 beczek Bourbona leżakowanego od 8 do 12 lat. Na recepturę składa się: 75 % kukurydzy, 13 % żyta i 12 % słodu jęczmiennego.
Kolor: intensywnie miedziany;
Nos: lekki i klasyczny; świeża mięta, wanilia, karmel, cytryna, miód, jabłko, brzoskwinia, bakalie, cukier brązowy, nuta dębu;
Smak: ciepły i przyjemny; wanilia, dym, miód, jabłko, gruszka, crème brulee, płatki kukurydziane, cynamon, gałka muszkatołowa, goździki, pieprz, prażone migdały, dąb;
Finisz: długi i trwały; orzechy włoskie, dąb, wanilia, cynamon, melasa, suszone owoce, gałka muszkatołowa, nuta tostów;
Elijah Craig to trunek, który doskonale posmakuje zarówno w wersji saute, jak i w roli składnika klasycznego koktajlu. Najlepiej serwować go w niskiej szklance, dla chętnych z dużą kością lodu lub jako Old Fashioned z cukrem brązowym i pomarańczowym bitterem. Design także klasyczny
Tak samo jak charakter Bourbonu, tak i design jego opakowania jest klasyczny i elegancki. Charakterystyczna butelka o zaokrąglonym kształcie i wąskiej, krótkiej szyjce, wykonana została z jasnego szkła i ozdobiona minimalistycznymi etykietami w tradycyjnym stylu. W górnej części znajduje się nazwa trunku w kolorze kremowym na przezroczystym tle, a w dolnej prostokątna ramka w kolorach kremowym i bordowym z informacjami na temat Bourbonu. Butelka zamykana jest naturalnym korkiem, co wskazuje na jej przynależność do klasy Premium.
Każdy miłośnik Bourbonu z pewnością zakocha się w tym klasycznym reprezentancie. O jego wyjątkowości i najwyższej jakości stanowią prestiżowe nagrody, w tym tytuł „Best Small Batch Bourbon” oraz podwójne złoto (!) w konkursie SF World Spirits Competition w roku 2018 oraz 93 punkty na 100 możliwych w konkursie Ultimate Spirits Challenge.
Kraj | USA |
---|---|
Rodzaj whisky | Bourbon Whiskey |
Marka | ELIJAH CRAIG |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 47 |
Pojemność | 0.7L |
Jim Murray | 89.5 |