13-letni Craigellachie przesiąknięty jest przyjemnymi aromatami cytrusów, mandarynki i pomarańczy. Na słodkim i lekko wytrawnym podniebieniu pojawia się figa i nuta cynamonu. Złocista single malt whisky została zabutelkowana z mocą 46%. Popularność wypustów destylarni Craigellachie rośnie z roku na rok. Jeszcze jakiś czas temu zakład ten znany był głównie z produkcji whisky wykorzystywanej w mieszankach, takich jak The White Horse. Pierwsza niezależna butelka destylarni miała swój debiut w 2004 roku. Whisky Craigellachie jawią się jako słodkie i pełne smaków, jednak każda pozycja z asortymentu jest zróżnicowana na swój własny sposób.
Craigellachie Distillery to wspólny projekt Petera Mackiego i Alexandra Edwarda. W tym czasie rodzina Mackie posiadała już gorzelnię Lagavulin, co nie mogło zaspokoić popytu na whisky single malt do produkcji mieszanki White Horse. Rodzina Edwarda również pracowała w biznesie whisky i była w tym czasie właścicielem destylarni Benrinnes. Mężczyźni zaczęli budować Craigellachie w 1891 roku, kiedy boom na whisky osiągnął swój szczyt. Architektem budynków destylarni był słynny Charles Doig z Elgin. Oficjalne źródła podają, że produkcja whisky w Craigellachie rozpoczęła się dopiero w 1898 roku. Istnieją jednak pewne notatki z degustacji od Alfreda Barnarda, który odwiedził Craigellachie w roku 1894, jasno wykazujące, że złocisty płyn powstawał w tej lokalizacji już lata wcześniej. W 1916 roku Alexander Edward odszedł ze spółki, a Mackie samodzielnie przejął Craigellachie i założył White Horse Distillers. W kolejnych latach fuzje firm związanych z whisky sprawiały, że zakład raz po raz zmieniał właścicieli. W 1998 roku marka trafiła pod skrzydła Bacardi.
Craigellachie można nazwać naprawdę dużą destylarnią. Wielkość produkcji w 2015 roku wyniosła około 4,1 mln litrów. Większość destylatu trafiła jednak do mieszanek John Dewar & Sons. Woda do produkcji whisky w Craigellachie pochodzi ze źródła Blue Hill w Little Conval Hills. Gorzelnia z regionu Speyside samodzielnie słoduje ziarno, co nie jest często spotykaną w obecnych czasach praktyką. Słodowanie kończy się wytworzeniem zacieru słodowego, czyli bazy pod produkcję single malt whisky. Marka, jak przystało na szkocką gorzelnię, destyluje whisky dwukrotnie. Miedziane alembiki są w stanie dokładnie oczyścić ciecz z niepożądanych składników. W końcu trunek ląduje w dębowych beczkach, gdzie spędza 13 lat. Przed wypuszczeniem do dystrybucji whisky jest butelkowana z mocą 46%.
13-letni Craigellachie to delikatnie owocowy trunek prosto z regionu Speyside w Szkocji. Podczas finiszu możemy spodziewać się finezyjnej nuty dymu.
Barwa: jasny bursztyn;
Aromat: owoce prosto sadu, miód, przyprawy, słód;
Smak: jabłka i gruszki, melasa, maślany tost, wanilia;
Finisz: dębowy, morela, nutka dymu;
Utarło się, że whisky słodowana z jednego rodzaju ziarna powinna być degustowana w odpowiedni sposób. Warto jednak wyjść poza schemat raczenia się trunkiem bez dodatków z paroma kroplami wody. 13-latek Craigellachie może być śmiało wykorzystany jako baza pod wiele alkoholowych koktajli. Owocowa whisky pasuje do takich klasyków jak Whisky Sour czy Old Fashioned. Dobrze smakuje z sokiem jabłkowym lub gazowaną sodą. Warto zaopatrzyć się w różnorakie przepisy i szukać swoich ulubionych smaków.
Butelka pozycji destylarni Craigellachie przybrała prawdziwie klasyczny design. Etykieta celowo została zaprojektowana w taki sposób, żeby wyglądała na wyblakłą i starą. Już sama czcionka użyta w nazwie przywodzi na myśl styl retro. Dużą „13” wyróżnioną na czerwono marka informuje o wieku tego konkretnego destylatu. Rycina w tle prezentuje stare budynki gorzelni, wokół której zgromadzili się ludzie i powozy konne. Design przypomina o wiekowym charakterze produkcji w Speyside. Single malt pakowany jest w tubę, która wyglądem imituję etykietę delikatnie obłej butelki.
Craigellachie to doświadczona, szkocka destylarnia, której długa historia obejmuje zarówno wzloty, jak i upadki. Zdobywane przez lata doświadczenie gorzelników zostało w pełni wykorzystane podczas tworzenia wyjątkowych receptury pozycji z asortymentu. 13-letni single malt odsłania lekkość i finezyjność słodów szkockiej gorzelni. Świetna pozycja zarówno dla początkujących, jak i tych bardziej doświadczonych w temacie whisky słodowej.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | CRAIGELLACHIE |
Wiek | 13Y |
Zawartość alkoholu | 46 |
Pojemność | 0.7L |
Jim Murray | 78.5 |