Zabutelkowana z mocą 48%, siódma część wydania w ramach kolekcji Reserve Cask marki The Single Malt Of Scotland, dojrzewała 13 1at, zanim trafiła do eleganckiej butelki. Ekspresja stanowi kupaż sześciu beczek typu hogshead. Destylacja w 2008 została zwieńczona butelkowaniem w roku 2021. Na palecie ciasto jabłkowe z cynamonem, miód, gruszki, mleczna czekolada i trochę pieprzu na finiszu.
Marka The Single Malt Of Scotland tym razem zaprezentowała współpracę ze szkocką destylarnią Mannochmor. Gorzelnia Mannochmore ma krótką. Scottish Malt Distillers założyli destylarnię w 1971 roku. Była zarządzana przez John Haig & Company Limited do momentu, gdy w 1985 roku z powodu recesji w Wielkiej Brytanii została zamknięta. W początkowym okresie produkcji Mannochmore był ważnym składnikiem mieszanek Haig. W 1989 roku destylarnia została ponownie otwarta. Po przejęciu Scottish Malt Distillers przez Diageo i United Distillers, pierwszy oficjalny single malt, 12-letni, został wydany jako część serii „Flora & Fauna”. W 1997 roku destylarnia rozpoczęła produkcję słynnego „Loch Dhu”. W posiadaniu Diageo destylarnia nadal była zakładem masowej produkcji dla przemysłu skupionego na blendach.
Moce produkcyjne destylarni to imponujące 3,2 mln litrów rocznie. Woda używana do produkcji pochodzi z Bardon Burn, dopływu rzeki Spey. Bardon Burn dostarcza również wodę do sąsiedniej gorzelni Mannochmore, Glenlossie. W rzeczywistości obie destylarnie są prowadzone przez ten sam ośmioosobowy zespół. Destylarnia posiada żeliwną kadź zacierną Lautera z miedzianym okapem i wspiera produkcję ośmiu modrzewiowych washbacków. W destylarni Mannochmore destylacja odbywa się w sześciu alembikach. Słód używany do produkcji jest niedymny i pochodzi z Warzelni Castle Head w mieście Elgin. Oryginalny jęczmień jest zbierany ręcznie z pobliskich farm w Speyside słynących z wysokiej jakości. Destylarnia posiada kombinację magazynów materiałów sztauerskich i magazynów regałowych, w których mieszczą się zarówno single malt, jak i whisky do mieszanek. W magazynach mieści się do 200 tys. beczek – w tym beczki w typie hogshead, czyli takie o pojemności 250 litrów i wykonane z amerykańskiego dębu. To właśnie w tym typie beczek dojrzewa 13-latek.
13-letni Mannochmor z kolekcji Reserve Cask prezentuje otulające smaki i aromaty z niuansami szarlotki z cynamonem i finiszem pełnym pieprzu.
Barwa: złoto;
Aromat: szarlotka na ciepło z cynamonem i miód;
Smak: akcenty gruszek, niuanse mlecznej czekolady i zioła;
Finisz: dość pieprzny, trawa cytrynowa i kremowa dębina;
Chcesz poznać wszystkie smaki i aromaty, jakie kryją się w 13-letnim single malcie? Musisz w takim razie potraktować go w odpowiedni sposób. Racz się whisky bez dodatków lub z nutą wody niegazowanej o pokojowej temperaturze. Takie delikatne obchodzenie się z ekspresją pozwoli jej uwolnić wszystkie najciekawsze niuanse.
Spójność prezentacji to klucz do rozpoznawalności marki. The Single Malt Of Scotland, brand debiutujący w 2005 roku, zdecydował się na jednolitą szatę graficzną dla całej swojej kolekcji Reserve Cask. I w przypadku 13-latka mamy do czynienia ze zgrabną butelką z ciemnego szkła i białą etykietą na froncie. Butelka mieści się w brązowo-szarym, prostokątnym pudełku.
Coś dla wielbicieli whisky ze Speyside. 13-letni Mannochmor prezentuje delikatną, owocową odsłonę, pełną miodowej słodyczy i akcentów ziół. Świetna opcja na prezent dla doświadczonego smakosza. Nie wiele jest bowiem okazji do skosztowania niezależnych butelkowań destylarni Mannochmor.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | THE SINGLE MALT OF SCOTLAND |
Wiek | 13Y |
Zawartość alkoholu | 48 |
Pojemność | 0.7L |