Dlaczego warto kupić whisky Glenalmond Highland Blended Malt?
- W hrabstwie Pertshire istnieje wioska o nazwie Glenalmond, która znajduje się bardzo blisko innej wioski – Glenturret w Crieff
- Debiutowała w 1992 roku
- Delikatna, harmonijna, dużo słodkich akcentów (słodki słód, wanilia, rodzynki, toffi, zbożowe płatki, miód, karmel, mleczne cukierki), do tego świeże leśne owoce, śliwkowe powidła, gotowane mleko, orzechy i lekko pikantne przyprawy
- Stworzona z około 8-letnich destylatów słodowych (single maltów) pochodzących wyłącznie z gorzelni z regionu Highland i leżakowanych w beczkach po Bourbonie i sherry
- Whisky bardzo uniwersalna, świetna na każdą okazję
- Znakomity stosunek jakość-cena!
- Swoją nazwę zawdzięcza rzece Almond przepływającej przez region Lothian w Lowland, której dumnym „mieszkańcem” jest pstrąg potokowy
- Złoty medal na International Spirits Challenge w 2020 roku
Nie można zaprzeczyć, że Glenalmond prezentuje się zachęcająco. Jednak ciekawy design opakowania to nie wszystko, co ten blended malt ze szkockiego regionu Highlands ma do zaoferowania. Wspaniała mieszana whisky z górskich terenów, dojrzewająca w beczkach po sherry i bourbonie, prezentuje przyjemne nuty słodkiego karmelu, miodu, cynamonu oraz wyraziste akcenty suszonych owoców. Trunek butelkowany z mocą 40% alkoholu wziął swoją nazwę od rzeki Almond. Wizerunek pstrąga na etykiecie nawiązuje do tradycji połowów z tego źródła.
Blended malt Glenalmond to produkt Vintage Malt Whiskey Company. Firma działa od 1992 roku i została założona przez Briana Crooka. Celem marki od samego początku było wyprodukowanie szeregu whisky z najlepszych słodowych gorzelni w Szkocji i udostępnienie ich niezależnym importerom alkoholi na całym świecie. Udało się! Trunek z rybą na etykiecie to blended malt, co oznacza, że jest to mieszanka jedynie single malt whisky. Do produkcji Glenalmond wybierane są tylko najlepsze słody z niewielkiej grupy najlepszych destylarni słodowych whisky w Szkocji w regionie Highlands. Wcześniej butelkowana jako vintage whisky, Glenalmond jest teraz butelkowana jako whisky bez deklaracji wieku. Producent nie zdradza, które konkretnie gorzelnie udostępniły swoje wspaniałe słody do stworzenia wyjątkowego kupażu. Region Highlands charakteryzuje się sporym zróżnicowanie. Destylarnie z górzystych, północnych terenów oferują zarówno whisky słodkie i delikatne, kwiatowe, owocowe, a nawet wytrawne i torfowe.
Whisky słodowa powstaje tylko i wyłącznie z ziarna jęczmienia. Ziarno jest kolejno namaczane, suszone, mielone i zacierane. Finałem tych etapów jest wytworzenie zacieru słodowego, stanowiącego bazę każdej single malt whisky. Później dochodzi do fermentacji, podczas której zaczyna wytwarzać się alkohol. Kolejnym istotnym procesem jest podwójna destylacja w miedzianych alembikach o długich szyjkach. W końcu destylat trafia do wyselekcjonowanych wcześniej beczek po bourbonie i sherry. Poprzednia zawartość dębowych beczek ma znaczący wpływ na smaki i aromaty whisky. Drewno nasączone bourbonem nadaje whisky waniliowych i kokosowych nut. Whisky, które wcześniej mieściły sherry, wpływają na obecność owocowych akcentów i akordów wyrazistych przypraw. Trunek czeka w beczkach na moment, kiedy mistrz gorzelni zdecyduje o rozpięciu kupażowania, a następnie o butelkowaniu whisky.
Glenalmond swoimi smakami i aromatami przenosi prosto w krainę słodyczy i owoców. Na prowadzenie wysuwają się niezwykle przyjemne akordy kremowej krówki oraz jabłek prosto z drzewa. Finisz jest długi i wyrafinowany.
Barwa: ciepłe złoto;
Aromat: wanilia, krówka, płatki z mlekiem, miód i cynamon;
Smak: jabłko i gruszka, skórka pomarańczy, krem waniliowy, migdały, miód;
Finisz: brązowy cukier i suszone owoce, dość długi;
Wspaniały blended malt to alkohol idealny do przetestowania wielu dróg degustacji. Klasyczne testowanie opiera się na piciu ich bez dodatków lub z odrobiną wody. Glenalmond dobrze sprawdzi się również w alkoholowych koktajlach. Możesz postawić na coś z klasycznej listy: Whisky Sour, Manhattan, Mint Julep lub Old Fashioned. Chcesz połączyć trunek z sokiem? Śmiało! Najlepiej będzie smakował w sokiem jabłkowym lub pomarańczowym. Nie zapominaj o odpowiednim szkle. Jeżeli degustujesz whisky bez dodatków, chwyć za szklankę typu tumbler. Do konkretnych drinków być może warto będzie użyć koktajlówki lub wysokiej szklanki o nazwie collins.
Glenalmond to zdecydowanie jedna z najbardziej estetycznych butelek na rynku alkoholi. Samo szkło ma klasyczną, zgrabną formę i średniej długości, delikatnie pękatą szyjkę. Etykieta przybrała biało-złoty kolor. W złotej części umieszczono jedynie literę „G”, która ma odnosić się do nazwy blended malta. Powyżej widzimy opis trunku, wykonany minimalistyczna czcionką. Wędrując wzrokiem wyżej, w końcu naszym oczom jawi się rycina przedstawiająca rzecznego pstrąga. Rybę znajdziemy również na prostokątnym pudełku, w których sprzedawany jest wypust.
W roku 2020 Glenalmond zdobył złoty medal w konkursie International Spirits Challenge. Trunek został doceniony przez krytyków i zbiera sobie coraz to nowych fanów wśród znawców i amatorów. Dzięki dostępnej cenie jest idealną opcją na spotkanie w większym gronie lub do zabrania na imprezę do znajomych lub rodziny. To świetna pozycja na poznanie niezwykle interesującego regionu whisky, jakim jest Highlands.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Blended |
Marka | GLENALMOND |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 40 |
Pojemność | 0.7L |