Dlaczego warto kupić irlandzką whisky Jameson The Blenders Dog?
- W 1810 roku nazwa whiskey Jameson po raz pierwszy pojawiła się na etykietach
- Debiutowała w 2016 roku w serii trzech whiskey pod wspólnym szyldem The Whiskey Makers
- Harmonijna, zrównoważona, słodko-pikantna, owoce tropikalne (ananas, cytrusy, mango, kiwi), toffi, karmel, kawa z mlekiem, figi, przyprawa do piernika oraz wanilia, gałka muszkatołowa, imbir, pieprz
- Stworzona z destylatów słodowych (pot still) i zbożowych leżakowanych przez około 5-12 lat w beczkach po Bourbonie i sherry
- Butelkowana z mocą alkoholu 43% ABV
- Stanowi uhonorowanie mistrza kupażu (Head/Master Blendera) Billy’ego Leightona i jego kunsztu w mieszaniu destylatów tak, by stworzyć whiskey najlepszą z możliwych
- Nazwa The Blender’s Dog odnosi się do niewielkiej menzurki służącej do pobierania próbek whiskey prosto z beczek
- Wspaniała do dań z makaronów oraz mniej słodkich deserów
- Złoty medal na The Irish Whiskey Masters w 2018 roku
Jameson The Blenders Dog to kolejna, obok dwóch innych, odsłona edycji The Whisky Makers. Tym razem trunek hołduje pracy Master Distillera, czyli mistrza gorzelni – Billy'ego Leightona. Irlandzka whiskey została zabutelkowana z mocą 43% alkoholu i nie była filtrowana na zimno. Jest to mieszanka whisky zbożowej, słodowanej i niesłodowanej, które leżakują od 5 do 12 lat w beczkach po bourbonie i sherry. Trunek dostarcza podniebieniu słodkiego toffi w finezyjnym połączeniu z nutami owoców i orzechów. Seria The Whisky Makers została zaprezentowana w 2016 roku.
Początki marki datuje się na rok 1780 roku, kiedy pewien szkot – John Jameson, ożenił się z Irlandką i wraz z jej rodziną zaczął prowadzić gorzelnię Bow Street Distillery w stolicy Irlandii, Dublinie. Z czasem został zarządcą przedsiębiorstwa, a w 1810 roku zmienił nazwę zakładu na Jameson Distillery. Od samego początku gorzelnia produkowała klasyczną, irlandzką whiskey.
Do lat 60. XX wieku swoje destylaty sprzedawała wyłącznie w beczkach, co oznacza, że trunek w butelkach był niedostępny. Swego czasu, Jameson Distillery był jedyną w Irlandii gorzelnia produkującą irish whiskey. Około 1965 roku produkcja przeniosła się do nowej destylarni Midleton. Dzisiaj niedziałająca już Jameson Distillery pełni funkcję atrakcji turystycznej i muzeum irlandzkiej whiskey. W latach 70. markę przejęła francuska firma Pernod Ricard.
Destylarnia Midleton do produkcji whisky wykorzystuje wodę z rzeki Dungourney. Woda to niezbędny surowiec w wielu etapach produkcji, dlatego musi być ona najczystsza, jak to tylko możliwe. Większość gorzelni czerpie wodę ze źródeł naturalnych, żeby mieć pewność, że surowiec jest zdatny do picia i nie wymaga większego oczyszczenia. Jameson The Blenders Dog jest mieszanką whisky słodowanej, niesłodowanej i zbożowej - whiskey blended. Cały jęczmień używany do produkcji Jamesona pochodzi z lokalnych upraw, a w miarę możliwości z południowej Irlandii. Aby zachować lokalność, destylarnia współpracuje z wieloma miejscowymi rolnikami.
Zanim destylaty trafią do beczek, muszą zostać poddane fermentacji i destylacji. Fermentacja odbywa się przy użyciu żywych drożdży, które wydobywają z zacieru alkohol. Destylacja natomiast oczyszcza miksturę i zwiększa objętość alkoholu. Tradycyjna irlandzka destylacja jest trzykrotna. Taka ilość destylacji sprawia, że płyn zostaje lepiej oczyszczony, nabiera gładkości, finezji i delikatniejszej barwy. Gotowy destylat ląduje w dębowych beczkach po bourbonie i sherry na okres od 5 do 12 lat, gdzie nabiera smaków i aromatów. Po tym czasie whisky w różnym wieku i o zróżnicowanych walorach jest mieszana. Nad całym procesem czuwa oczywiście Master Distiller. W przypadku Jamesona - Billy Leighton.
Delikatna w kolorze, lecz mocna w smaku irlandzka whiskey prezentuje soczyste owocowe nuty, przybrane akordami toffi i orzechów. W finiszu wyczujemy zaskakujące elementy dojrzałych fig.
Barwa: jasne złoto;
Aromat: niezwykle soczysty, tropikalne owoce, słodki orzech w miodzie, kawa z mlekiem, owocowe ciasto;
Smak: karmel, ananas, kremowy dąb, owocowe;
Finisz: słodkie toffi i figa;
Niezależnie od tego, czy celebrujesz irlandzkie dziedzictwo, czy po prostu szukasz ciekawego sposobu podania doskonałej irlandzkiej whisky, zawsze dobrze jest mieć pod ręką przepis na pyszny koktajl. Prezentujemy zatem parę ciekawych sposobów na wykorzystania trunku Jameson The Blenders.
Diarmuid & Grainne – niezwykle owocowy i przyjemny koktajl, do którego niezbędna będzie szklanka typu collins. Do shakera wrzuć 4 maliny, dodaj miarkę lub dwie whisky, niewielką ilość Aperola, trochę cukrowego syropu, kwaśnego bittersa, soku grejpfrutowego i soku ze świeżo wyciśniętej cytryny. Całość wymieszaj z lodem, umieść w szklance na paru kościach i uzupełnij wodą gazowaną.
Wariacja na temat Irish Coffee – założmy, że pijemy kawę po irlandzku codziennie i potrzebujemy urozmaicenia. Niezbędne będą dwie miarki whisky, jajko i schłodzone espresso. Całość wrzuć do shamera i wymieszaj. Podawaj w koktajlówce.
Drink pełen kopa – połącz dwie miarki whisky, niewielką ilość herbacianego syropu, troche syropu z cytryny i wodę gazowaną. Taka mieszanka postawi na nogi.
Trunek prezentuje się niezwykle zachęcająco, a to ze względu na kolorystyczne zespojenie barwy whiskey z białą etykietą na pękatej butelce. Całość oddaje ciepły klimat przyjemnego, otulającego alkoholu. Jameson The Blenders Dog wziął swoją nazwę od naczynia wykorzystywanego do pobierania próbek z beczek, na podstawie których Master Distiller może kontrolować stan gotowości destylatów, a w odpowiednim momencie zadecydować o rozpoczęciu butelkowania. Zostało ono umieszczone na etykiecie w formie rycinowego rynku. Złoty odcisk palca po prawej stronie etykiety należy do Billy'ego Leightona i w jasny sposób komunikuje, kto jest odpowiedzialny za ten niezwykły wypust.
Jameson The Blenders Dog przez lata obecności na rynku zdobył wiele nagród i potwierdził swoją klasę. Do tej pory został nagrodzony złotym medalem w konkursie The Irish Whisky Masters w 2018 roku, srebrnym medalem w tym samym konkursie rok wcześniej oraz zdobył tytuł „Master” w konkursie The Irish Whisky Masters w 2020 roku. Takie wyróżnienia powinny przekonać zarówno specjalistę, jak i amatora do postawiania na ciekawą irlandzką whiskey z serii The Whisky Makers.
Kraj | Irlandia |
---|---|
Rodzaj whisky | Blended |
Marka | JAMESON |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 43 |
Pojemność | 0.7L |
Jim Murray | 92 |