Oto najbardziej znana jest whisky z japońskiej destylarni - Shinobu Mizunara Finish. Złocista mieszanka whisky zbożowej i słodowej w proporcjach 50/50 leżakowała w beczkach po bourbonie i sherry, a następnie finiszowała w beczkach z dębu Mizunara. Mistrz destylarni Usami Sn wybrał szlachetne krople i połączy je w japońskiej beczce Mizunara. Butelkowanie odbywa się bez sztucznych barwników z mocą 43% alkoholu. Japoński pure malt może pochwalić się masą złotych i srebrnych medali, zdobytych w branżowych konkursach, takich jak International Wine & Spirit Competition czy San Francisco World Spirits Competition.
Jesteśmy świadkami narodzin destylarni Shinobu. Rzeczywiście – destylarnia stworzona przez mistrza piwowarstwa Usami Kena, jest obecnie w fazie rozwoju. W 1997 roku jej właściciel założył swój browar w mieście Niigata. W 2017 roku rozpoczęto budowę destylarni whisky słodowej. Dzienna ilość produkowanej whisky powinna osiągnąć 600 litrów, a do jej starzenia zakupiono obszar 50 000 metrów kwadratowych lasów dębowych Mizunara. Gwarancja sukcesu!
Na chwilę obecną destylarnia jest w fazie produkcji i leżakowania własnych trunków. W 2023 roku Shinobu wypuściła pierwsze, premierowe słody. Whisky Shinobu korzystają między innymi z dojrzewania w beczkach z dębu Mizunara, co jest zgodne z przyszłymi ambicjami destylarni. Istnieją oczywiście wersje leżakowane w beczkach po bourbonie lub sherry. Produkcje marki Shinobu to głównie słody mieszane, od wersji non-age po 15-letnie edycje. Kolejna cecha charakterystyczna: zawartość wszystkich whisky jest obniżona do 43%. Do produkcji własnej whisky destylarnia dysponuje dwoma alembikami niemieckiego pochodzenia o pojemnościach 3000 i 2000 litrów.
Shinobu Pure Malt Mizunara Oak Finish prowadzi smakosza przez fale kokosowych wrażeń. W zestawie przychodzą elementy kremowej wanilii i oczywiście niezasępionego dębu.
Barwa: jasne złoto;
Aromat: maślany, słodki kokos, miętowa herbata i dąb;
Smak: tosty z masłem, kremowy sos waniliowy, orzechy i kokosowe ciastka;
Finisz: pełen długich, waniliowych nut;
Jeśli chcesz cieszyć się przewodnimi nutami kokosa, pochodzącymi z drewna dębu Mizunara, najlepszym sposobem będzie degustacja whisky Shinobu na czysto. Należy pić małymi łykami i odczekać przed połknięciem - w ustach wydziela się ślina, która miesza się z whisky i zamienia alkohol w cukier, a proces ten zmniejsza uczucie pieczenia. Pozostawienie whisky w ustach na około dziesięć sekund pozwala również lepiej docenić dram. Aby właściwie cieszyć się whisky, konieczne jest użycie odpowiedniego szkła do tego typu trunków. Kształt i jakość kieliszka determinują sposób i intensywność aromatów wydobywających się z whisky. Do jakościowej degustacji whisky zaleca się użycie kieliszka z wąską szyjką - smaki whisky intensyfikują się w dnie kieliszka i powoli ulatniają do nosa.
Nie mogło zabraknąć samuraja w bogato zdobionym stroju i z uniesioną do walki kataną – znajdziecie go na białym, prostokątnym opakowaniu oraz na etykiecie na froncie butelki. Szkło jest obłe, bezbarwne i ma krótką szyjkę. Beżowa etykieta w oczywisty sposób wskazuje, że mamy do czynienia z japońską whisky. Oprócz postaci wojownika możemy dojrzeć na niej japońskie znaki.
Japońska whisky Shinobu to produkt wykorzystujący dobra natury. Gdyby nie cenny dąb Mizunara, nie byłoby whisky Shinobu. To autentyczny, japoński produkt, powstający z miłości do destylacji i jakościowej sztuki produkcji. Finisz w beczkach z dębu Mizunara, dokładnie opracowana receptura 50/50 whisky zbożowej i słodowej – to wszystko składa się na whisky doskonałą. Wiedzą o tym smakosze, ale i recenzenci i specjaliści, którzy postanowili nagrodzić dram masą złotych i srebrnych medali.
Kraj | Japonia |
---|---|
Rodzaj whisky | Blended Malt |
Marka | SHINOBU |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 43 |
Pojemność | 0.7L |