Dlaczego warto kupić whisky Timorous Beastie 18 years old?
- Douglas Laing, właściciel i pomysłodawca marki Timorous Beastie, dystrybuuje również rumy – panamski Malecon (12 i 15-letni) oraz kolumbijski Dictador w wersji 20-letniej
- Debiutowała w maju 2017 roku
- Wyjątkowa, znakomita, wybujała, mnóstwo miodu, wanilii, dojrzałych owoców, cytrusów, kawy, nut słodowych, słodkich i pełnej gamy, również pikantnych, przypraw
- Stworzona z nietorfowych destylatów słodowych pochodzących z gorzelni z regionu Highland (Glengoyne, Dalmore, Glen Garioch, Blair Athol) leżakowanych przez co najmniej 18 lat w beczkach po Bourbonie i sherry
- Nie filtrowana na zimno, nie barwiona, butelkowana z mocą alkoholu 46,8% ABV
- Gratka dla kolekcjonerów – limitowana tylko do 7258 butelek!
- Nazwa tej whisky zainspirowana jest wierszem „To a Mouse” szkockiego wieszcza Roberta Burnsa
- Marka Timorous Beastie jest częścią serii Remarkable Regional Malts (obok Scallywag ze Speyside, Rock Island z wysp, The Epicurean z Lowlands, Big Peat z Islay i The Galdrouns z Campbeltown)
- Srebrny medal na International Spirits Challenge w 2019 roku
Oto czwarta edycja serii wydanej przez Douglas Laing pod nazwą Timorous Beastie. Limitowana blended whisky wypuszczona liczbie 7258 butelek, prezentuje słody destylowane wyłącznie w gorzelniach regionu Highlands i dojrzewające w dębowych beczkach przez okres 18 lat. W tym przypadku jest to kupaż single maltów od takich destylarni jak Blair Athol, Dalmore, Glengoyne i Glen Garioch. Jak zwykle w przypadku Douglasa Lainga, trunek nie jest filtrowany na zimno i sztucznie barwiony. Bursztynowy wypust oferuje bogaty miodowy aromat, wsparty grillowanymi akcentami, akordami wanilii, pieprzu i cynamonu.
Blended malt to, jak sugeruje sama nazwa, połączenie dwóch lub więcej szkockich whisky single malt - w przeciwieństwie do blendów, whisky zbożowa nie jest tu dozwolona. Trunki tego typu mogą łączyć wiele zróżnicowanych whisky: od dymnych słódów Islay, po owocowe trunki Speyside. Jest to kategoria, w której gorzelnicy chętnie puszczają wodze fantazji, łącząc różne charaktery poszczególnych destylarni, aby stworzyć nowe poziomy zainteresowania i złożoności. Nazwa „blended malt” jest używana stosunkowo niedługo. Wcześniej pozycje złożone z single maltów zwykło określać się jako „vatted” lub „pure whisky”.
Wiele destylarni butelkuje i sprzedaje część wydestylowanych whisky jako niezależne pozycje.
Zdecydowanie większa część produkcji szkockich gorzelni jest jednak wykorzystywana w formułach whisky typu blended, wśród których można wyróżnić również blended malty. Blendowanie whisky to niemała sztuka nabyta przez gorzelnika dopiero po wielu latach doświadczeń. Słody w mieszance muszą być tak dobrane, aby uzupełniać i wzmacniać wzajemnie swoje smaki i aromaty. Zadaniem Master Blendera jest łączenie różnych pojedynczych whisky w celu uzyskania blendu, który wydobywa najlepsze cechy każdej z jego części składowych. Zanim whisky destylowane do trunku Timorous Beastie zostaną ze sobą połączone, leżakują przez 18 lat w dębowych beczkach. Podczas tych długich lat odpoczynku, nabierają słodkich smaków i wyrazistej struktury. W odpowiedniej chwili poszczególne pozycje są ze sobą kupażowane i butelkowane z mocą 46,8%.
18-letni blended malt zaskakuje finezyjnym połączeniem miodowej słodyczy z akcentami grillowanych owoców. Podczas finiszu spodziewajmy się elementów czekolady i wyrazistego imbiru.
Barwa: ciepłe złoto;
Aromat: bogaty w miodowe akcenty, toffi, grillowane owoce i elementy karmelu;
Smak: słód, wanilia, czarny pieprz i cynamon;
Finisz: imbir, czekolada, dość długi i przyjemny;
Limitowany trunek z serii Timorous Beastie przez 18 lat leżakował w dębowych beczkach. Z uwagi na ten niekrótki czas procesu maturacji z pewnością zasłużył na przemyślaną degustację. Ale co to oznacza w praktyce? Klasyczny sposób na raczenie się whisky słodową jest picie jej bez dodatków w kieliszku lub niskiej szklance, zwanej tumbler. Dla otworzenia wachlarza smaków i aromatów można dodać do whisky dwie lub trzy krople wody. Mineralna woda będzie w stanie wysunąć na wierzch elementy cynamonu i pieprzu.
Oryginalność – tym jednym słowem można określić design butelki 18-letniej whisky. Marka Douglas Laing zdecydował się uczynić symbolem swojego produktu...mysz! Psotny zwierz z uszami postawionymi do góry spogląda na zainteresowanych z samego centrum miedzianej etykiety. Jest ona bogata w finezyjne wzory i napisy, które informują o mocy trunku, o jego typie i miejscu produkcji. Sama butelka ma przezroczystą barwę i niedługą, lekko pękatą szyjkę, zakończoną czarną nakrętką. Trunek sprzedawany jest w zgrabnej tubie o tych samych walorach graficznych, co butelka. Dodatkowym elementem jest użycie tła, przypominającego starą tapetę w stylu retro.
W 2019 roku 18-letnia whisky blended malt Timorous Beastie zdobyła srebrny medal w konkursie International Spirits Challenge. Została dostrzeżona przez surowych krytyków, którzy kolejny raz przekonali się, że przedsiębiorstwo Douglas Laing wie, co robi. Obok 18-letniego wypustu w katalogu marki znajdziemy też słody w innym wieku, również będące mieszanką najlepszych whisky w górskiego regionu Highlands. Ta pozycja to idealna opcja dla wielbiciela nieoczywistych połączeń.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Blended Malt |
Marka | TIMOROUS BEASTIE |
Wiek | 18Y |
Zawartość alkoholu | 46 |
Pojemność | 0.7L |
Jim Murray | 89 |