Tenjaku to mieszana whisky z Japonii, która powstaje z kukurydzy i jęczmienia. Trunek przed butelkowaniem z mocą 40%, leżakuje w beczkach z amerykańskiego, białego dębu. Whisky wypuszczana jest na rynek bez deklaracji wieku. Producent informuje jednak, że destylaty wykorzystane w formule dojrzewają od 3 do 5 lat. Produkt prezentuje słodkie aromaty zbalansowane z wytrawnością suszonych owoców.
Czarne napisy na białej etykiecie japońskiej whisky układają się w słowo „hibari”, co oznacza „skowronka”. Ptak ten jest uważany za symbol wiosny na wschodzie i zachodzie kraju. Marka wybrała to delikatne zwierzę na swój symbol, ponieważ wzbudza skojarzenia z finezją i delikatnością. Czysty śpiew skowronka jest tak niewinny, jak smak i aromat whisky Tenjaku. Celem twórców marki było stworzenie dostępnego dla wszystkich destylatu, który z powodzeniem może być pity podczas każdej okazji i w każdym drinku.
Kiedy myślisz o Japonii, whisky nie jest zazwyczaj pierwszą rzeczą, o której przychodzi do głowy. Zaskakującą informacją może być to, że gorzelnictwo w Kraju Kwitnącej Wiśni ma się świetnie i nie obejmuje jedynie produkcji rumów i wódki. Jak więc powstała japońska whisky? Aż do 1853 roku Japonia spędziła poprzednie dwa stulecia odcięta od zachodniego świata. W 1636 r. Szogunat Tokugawa zaprzestał handlu z zachodem. Przez następne 217 lat Japonia miała bardzo niewielki kontakt ze światem poza bezpośrednimi sąsiadami. Wszystko zmieniło się w 1853 roku, kiedy amerykański komandor Matthew Perry wpłynął do portu w Tokio z czterema najnowocześniejszymi statkami bojowymi i zasadniczo zażądał, aby Japonia otworzyła się na handel. Co to ma wspólnego z whisky? Jednym z prezentów pozostawionych przez żeglarzy była beczka whisky o pojemności 110 galonów. Niedługo później pierwszy Japończycy zaczęli podróżować do Europy w celu wyuczenia się fachu produkcji whisky. Dziś japońskie gorzelnictwo rośnie w siłę i staje się coraz większym rywalem dla Szkocji oraz Irlandii.
Destylarnia Tenjaku, podobnie jak szkockie i irlandzkie gorzelnie, wykorzystuje warunki naturalne podczas produkcji whisky. Zakład mieści się u podnóża góry Fuji i czerpie wszystko to, co najlepsze z pięknego, leśnego otoczenia. Gorzelnia wykorzystuje czystą wodę z pobliskich gorących źródeł. Czerpana jest z głębokości 250 metrów pod pasmem górskim Misaka, po czym filtrowana przez skały wulkaniczne, co sprawia, że zachowuje odpowiednią zawartość minerałów.
Za blendowanie wyjątkowych destylatów odpowiedzialny jest doświadczony Master Blender marki, Kenji Watanabe. Podczas swojej długoletniej kariery w branży był wielokrotnie nagradzany, a jego obszerna wiedza jest dziś ceniona na całym świecie. Pasjonat wina i whisky dąży do perfekcji i kierując się własnymi, niezwykle wyczulonymi zmysłami, komponuje perfekcyjne receptury. Whisky Tenjaku leżakuje od 3 do 5 lat w beczkach z białego dębu amerykańskiego, po czym zostaje poddana butelkowaniu z mocą 40%. Co ciekawe, Japończycy nie są fanami mocnych wypustów, także większość złotych płynów z tamtych rejonów ma raczej niską zawartość alkoholu.
Japoński blend Tenjaku oferuje gamę przystępnych dla każdego smaków i aromatów. Na podniebieniu można spodziewać się owocowych akordów, słodkich nut oraz lekkiej pikanterii.
Barwa: przezroczysty bursztyn;
Aromat: lekki dym, słodka gruszka i suszone owoce;
Smak: ostry, ale jednocześnie zbalansowany przez słodycz owoców;
Finisz: nuty białego dębu, przenikliwa słodycz, lekki i długi;
Jeśli trzymamy już w dłoniach japońską whisky, grzechem byłoby nieprzetestowanie jej w prawdziwie japońskim stylu! Słyszeliście o stylu picia mizuwari? To japońska praktyka, w której whisky lub rum mieszany jest z wodą i lodem w wysokiej szklance typu collins. Takie połączenie sprawia, że drink jest idealnym rozwiązaniem na ciepły dzień. Rekomendujemy również degustację trunku na paru kościach lodu lub wykorzystanie whisky w którymś z wybranych drinków. Przystępny smak azjatyckiego blendu powoduje, że sprawdza się on zarówno w słodkich, jak i wytrawnych koktajlach alkoholowych.
Tenjaku jawi się jako niezwykle elegancki produkt o prostym, minimalistycznym designie. Sama butelka jest dość obła i lekko profilowana. Niedługa szyjka została zakończona czarnym korkiem. Biała etykieta umieszczona na froncie wzbudza zainteresowanie japońskimi znakami, układającymi się w napis „hibari”, czyli skowronek. Zaraz obok dojrzeć można finezyjne przedstawienie latającego ptaka. Złote i czarne napisy świetnie komponują się kolorystycznie z bursztynową whisky widoczną zza bezbarwnego szkła butelki.
Japońskie gorzelnictwo może spokojnie równać się ze szkockim i irlandzkim. Chociaż wielu fanów bursztynowego alkoholu może być zaskoczonych, warto dać szansę wypustom zza oceanu. Tenjaku powstał pod okiem wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy zdobywali wiedzę w najlepszych europejskich destylarniach. Japoński blend sprawdzi się podczas imprez w gronie znajomych, a także podczas samotnej degustacji w cieplejszy dzień, kiedy nasze ciało i dusza spragnione są orzeźwienia.
Kraj | Japonia |
---|---|
Rodzaj whisky | Blended |
Marka | TENJAKU |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 40 |
Pojemność | 0.5L |