Wypust japońskiej marki wszedł na rynek w dwóch wersjach objętościowych – 0,7l oraz mniejszej – 0,5l. Tenjaku Pure Malt to trunek butelkowany z mocą 43% alkoholu. Reprezentuje typ blended malt whisky, czyli stanowi mieszankę whisky słodowej. Zapewnia delikatne połączenie smaków wanilii, czarnego bzu, karmelu, drzewa dębu oraz owoców z sadu. Konkretne destylaty, zanim zostaną ze sobą połączone przez mistrza kupażu, leżakują przez okres około 6 lat w drewnianych, dębowych beczkach. Na czarnej etykiecie butyli dojrzymy białe, japońskie znaki, układające się w słowo „skowronek”. Ptak ten został wybrany na symbol marki z uwagi na swoją delikatność i piękny śpiew. Latający zwierz wzbudza skojarzenia z finezją i spokojem, a te same cechy reprezentują destylaty marki Tenjaku.
Nazwa wypustu może wzbudzać pewne wątpliwości. Dlatego pędzimy z wyjaśnieniem! „Pure malt” to termin, który przez większość XX wieku był stosowany do określenia single malt whisky. Czasem jednak wykorzystywano go mówiąc o trunkach single cask oraz whisky mieszanej z destylatów z różnych gorzelni, jednak składających się tylko i wyłącznie z whisky słodowej. Faktycznie w 90% przypadków „pure malt” odnosił się do single malt whisky, jednak nie tym razem.
Japońskie bursztynowe trunki stają się coraz bardziej popularne w świecie whisky. Szkockie, irlandzkie i amerykańskie gorzelnie poważnie zaczynają obawiać się konkurencji. Japońscy gorzelnicy często szkolą się na terenach Europy, a później wracają do swojej ojczyzny z nową wiedzą i wykorzystują ją w tworzeniu wyjątkowego alkoholu. Kraj Kwitnącej Wiśni do 1853 roku pozostawał zamknięty na wpływy z zachodu. Whisky dotarła do Japonii dopiero, kiedy amerykański komandor Matthew Perry przybył do Azji, aby negocjować warunki handlu z Japonią. Zostawił za sobą beczkę z whisky o pojemności 110 galonów. Niedługo później pierwsi Japończycy zaczęli wyjeżdżać do Szkocji w celu pobierania nauk gorzelniczych.
Za wyjątkowy smak i aromat odpowiedzialny jest Master Blender marki, Kenji Wattabe. Jego wieloletnie doświadczenie i obszerna wiedza w zakresie gorzelnictwa pozwoliły stworzyć niezwykły wypust, złożony z najlepszych destylatów słodowych. Mistrz kupażu ogłosił, że trunek Tenjaku Pure Malt to jego dziecko i najdoskonalsza z whisky, jakie stworzył do tej pory. Zanim jednak słody zostaną ze sobą połączone, dochodzi do fermentacji i destylacji w alembikach. Później ciecz trafia na około 6 lat do dębowych beczek. Finalnie konkretne whisky o zróżnicowanych walorach smakowych i aromatycznych, łączone są ze sobą i butelkowane z mocą 43%.
Tenjaku Pure Malt to wyjątkowa mieszanka słodowa łącząca w sobie słodkie akcenty bananów, jabłek, karmelu, wanilii i orzechów.
Barwa: bursztynowe złoto;
Aromat: słodki banan, karmelowy sok, jabłko z drzewa, dąb, gruszka i wanilia;
Smak: waniliowe ciasto, migdały, orzechy włoskie, jabłka;
Finisz: średniej długości, orzechy i waniliowy biszkopt;
Japońska whisky słodowa mieszana może być degustowana na wiele sposobów – od picia bez dodatków, po raczenie się alkoholem na lodzie. Świetnie sprawdzi się również w drinkach. Jednym z klasycznych opcji zaserwowania Tenjaku Pure Malt będzie Mizuwari. Ten popularny kiedyś tylko w Japonii, a dziś już na całym świecie sposób degustacji opiera się na połączeniu whisky z lodem i wodą gazowaną. Mieszanka orzeźwi w najcieplejszy dzień i odświeży umysł. Mizuwari stał się popularny zaraz po wojnie, kiedy Japonia, starając się wyjść z kryzysu, przy okazji szukała niedrogiego sposobu na dobrą zabawę i przyjemną degustację whisky. Obecnie to bardzo modny drink we wszystkich kręgach i serwowany zarówno w barach, jak i na salonach. Z uwagi na swoją pokorną historię, jest niezwykle szanowany w Japonii.
Tenjaku Pure Malt został zamknięty w lekko obłej butelce z bezbarwnego szkła, przez które nietrudno dojrzeć piękny, bursztynowy kolor trunku. Szyjka butelki jest lekko wyprofilowana i zakończona czarnym korkiem. Na froncie widzimy czarną etykietę z białymi napisami i japońskimi znakami. Układają się one w słowo „hibari”, oznaczające „skowronka”. Symbol marki został delikatnie i finezyjnie przedstawiony w formie niewielkiej grafiki. Prezentacja japońskiego wypustu swoim prostym i minimalistycznym designem wzbudza oczywiste skojarzenia z Japonią. Trunek wygląda zdecydowanie zachęcająco, a smakuje jeszcze lepiej!
I tym razem Japonia udowodnia, że zna się na gorzelnictwie i jest w stanie stworzyć whisky, które spokojnie dorównuje szkockich i irlandzkim mieszanką słodowy. Delikatnie dla podniebienia i duszy smaki oraz aromaty pozycji Tenjaku Pure Malt zachwycą zarówno smakosza, jak i amatora. Marka Tenjaku była wielokrotnie nagradzana w konkursach branżowych i doceniona przez krytyków na całym świecie. Dasz jej szansę? Zdecydowanie powinieneś!
Kraj | Japonia |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | TENJAKU |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 43 |
Pojemność | 0.5L |