Hyde No.6 1938 Special Reserve to limitowana edycja specjalna z rezerwy butelkowanej przy 46% alkoholu i bez filtrowania na zimno. Irish whiskey składa się z 8-letnich destylatów zbożowych i 18-letnich single maltów leżakujących w beczkach z dębu amerykańskiego. Whisky kupażuje się w proporcji 75% zboża i 25% słodu, aby następnie mikstura mogła finiszować w beczkach po sherry Oloroso przez 9 miesięcy. Luksusowy trunek ten emanuje gładkością i aksamitnością. Podczas raczenia się złotym płynem mamy wrażenie, jakby kostka mlecznej czekolady rozpuszczała nam się w ustach. Obecne są też nuty wanilii i zboża z lekką mieszanką przypraw i kawy. Premiera pierwszej edycji tego oryginalnego blendu miała miejsce w 2015 roku, a od tego czasu na półkach sklepowych pojawiły się już kolejne wydania – w tym No.6 1938. Whiskey nosi nazwę 1938 na cześć pierwszego prezydenta Irlandii, Douglasa Hyde'a, który objął urząd 28 czerwca 1938 roku.
8-letnie destylaty zbożowe pochodzą z Great Northern Distillery, natomiast 18-letnia whisky słodowa z Cooley Distillery. Obie gorzelnie mieszczą się w Irlandii. W XIX wieku Irlandia posiadała 60% światowej sprzedaży whisky z ponad 1000 gorzelni na wyspie Irlandii. W następstwie wielu czynników przemysł destylacji whisky podupadł, a Szkocja wyprzedziła Irlandię i stała się największym na świecie producentem whisky. Jednak pod koniec lat 80. XX wieku rozpoczął się odrodzenie irlandzkiego przemysłu, wraz z założeniem Cooley Distillery pod koniec przez Johna Teelinga. Ten sam przedsiębiorca w 1987 roku zakupił państwową destylarnię sznapsów, produkowanych na bazie ziemniaków i przekształcił ją w Great Northern Distillery. W 1998 roku gorzelnia została nagrodzona trofeum w International Wine and Spirit Competition za wyjątkową jakość produkcji. Była to pierwsza gorzelnia, która otrzymała tę nagrodę.
Great Northern Distillery oraz Cooley Distillery wykorzystuje wysokiej jakości, irlandzki jęczmień oraz inne zboża i obrabia je osobiście w słodowni. Ziarno trafiające do destylarni jest przesiewane i przenoszone do silosów magazynowych, a następnie mielone na mokro, co odsłania wnętrze ziarna. Wytwór jest następnie mieszany z gorącą wodą w kadzi zaciernej, aby ułatwić proces rozkładu skrobi, która przekształca się w cukry podlegające fermentacji.
Podczas fermentacji lekko ostygły zacier łączony jest z drożdżami, które przekształcają cukier w alkohol. Destylacja to następny krok, którego celem jest oddzielenie pewnej warstwy płynu, która później wyląduje w beczkach. W destylarniach znajdują się zarówno destylatory kolumnowe, jak i kotły do destylacji – alembiki. Więkoszść rlandzkich whisky, zwykle destyluje się trzykrotnie i tak też jest w przypadku produktów destylarni Cooley i Great Northern. Cooley Distillery rocznie produkuje około 650 000 litrów whisky słodowej. Zbożowe i słodowe destylaty Hyde No.6 1938 Special Reserve leżakują w wyselekcjonowanych beczkach z amerykańskiego białego dębu po bourbonie, które zazwyczaj mają pojemność 200 l. W odpowiednim czasie dwie odmiany whisky są ze sobą blendowane i umieszczane w beczkach po sherry Orloso na okres 9 miesięcy. W tym czasie alkohol czerpie z drewna beczek wszystko, co najlepsze – w tym przypadku delikatne akcenty winne, śliwki i czekolady.
Jasny, świetlisty trunek zamknięty w pękatej butli oferuje fuzję przemyślanych wrażeń sensorycznych. Dębowe beczki po bourbonie i sherry sprawiają, że mikstura nabiera delikatności, miłej dla podniebienia struktury oraz ciekawych nut wanilii, czekolady, przypraw oraz kawy.
Barwa: jasny bursztyn;
Aromat: wanilia, zielone banany, karmel, dąb z nutami wina, kadzidło, gałka muszkatołowa, cytryna i lawenda;
Smak: kremowy, gładki i aksamitny, czekoladowy, wanilia, zboże, przyprawy i kawa;
Finisz: przedłużony, dębowy z winnym posmakiem, śliwka i wanilia;
Paleta smaków i aromatów skryta w Hyde No.6 1938 Special Reserve jest niezwykle finezyjna, delikatna i ciepła. Trunek idealnie komponuje się z drinkami różnej postaci – tymi słodkimi, wytrawnymi, prostymi i bardziej skomplikowanymi. Pole do popisu jest naprawdę szerokie i warto użyć wyobraźni. Typ alkoholu z jakim mamy do czynienia, czyli Irish whiskey sprawia, że nie możemy obejść się bez podania przepisu na...kawę po irlandzku! Rozgrzewający, poprawiający humor i zaspokajający ochotę na słodycze trunek umili nie tylko zimowy i jesienny wieczór. Historia głosi, że Irish Coffee powstała, kiedy pasażerowie jednego z samolotów lecących z Irlandii do Kanady byli zmuszeni spędzić noc na niezwykle zimnym lotnisku. Obsługa, aby umilić zmarzniętym pasażerom czekanie, podała im miksturę na bazię whiskey i kawy. Dzisiaj kawa po irlandzku to już klasyk. Zaopatrz się więc w szklankę o grubym szkle, 150ml mocnej kawy, szota irlandzkiej whiskey, 2 łyżeczki brązowego cukru i oczywiście bitą śmietanę dla zwieńczenia całości.
Butelka Hyde No.6 jest pękata w formę i ma bezbarwne szkło, co pozwala w pełni cieszyć się pięknym kolorem zawartości. Czarna etykieta z białymi i złotymi napisami zachwyca designem w stylu art deco. Projektowi z pewnością należy odmówić minimalistycznego charakteru. Etykieta informuje o typie trunku, objętości szkła, mocy alkoholu, braku filtracji na zimno, podwójnej maturacji i potrójnej destylacji. Nie zabrakło również podpisu Master Distillera, Alana Hyde'a.
Irlandzka whiskey Hyde No.6 1938 Special Reserve to już szósta wersja trunku z serii Hyde. Śmiało można stwierdzić, że Great Northern Distillery oraz Cooley Distillery zafundowały świetnej jakości destylaty, które zostały zbalansowane w bezbłędnych proporcjach. Delikatny w strukturze alkohol, pełny wyraźnych nut czekolady, rodzynek, wanilii, dębu i kawy to propozycja dla smakoszy irlandzkich whiskey, ale też dla amatorów, którzy jeszcze nie mieli z taką do czynienia. Bursztynowy alkohol zda on egzamin sączony w samotności w spokojny wieczór przy książce, jak i podczas spotkania w większym gronie.
Kraj | Irlandia |
---|---|
Rodzaj whisky | Blended Malt |
Marka | HYDE |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 46 |
Pojemność | 0.7L |
Jim Murray | 77 |