Dlaczego warto kupić whisky Glen Breton Rare 14 years old?
- Gorzelnia Glenora nie powstałaby, gdyby nie pomoc gorzelni Bowmore – to tam założyciel Glenora, Bruce Jardine, pobierał niezbędne nauki
- Whisky lekka, aromatyczna, słodka, odrobinę dymna, z elementami pieczonego kokosa, migdałów, wanilii i cytrusów
- Leżakowana przez 14 lat w beczkach po Burbonie
- Butelkowana z podwyższoną mocą alkoholu 43% ABV
- Potrójny złoty medal na Micro Liquor Awards
14-letnia propozycja od jedynej kanadyjskiej destylarni, specjalizującej się w single malt whisky. Glen Breton Rare 14YO był destylowany w gorzelni Glenora w Nowej Szkocji w Kanadzie. Butelkowany z mocą 43% alkoholu, zachwyca falami mlecznej czekolady, słodkiego miodu, owoców, dębu i szczyptą pieprzu. W sam raz do degustacji z kroplą wody.
W 2000 roku w świecie whisky zawrzało – do sądu trafiło oskarżenie od Scotch Whiskey Association, które od dawna walczyło o utrzymanie prefiksu „Glen” na etykietach whisky ze Szkocji. Stowarzyszenie było przeciwko noszeniu przez kanadyjską destylarnią nazwy Glen Breton. Mimo, że ostatecznie północnoamerykańska gorzelnia postawiła na swoim i wygrała batalię, SWA ogłosiło: „Będziemy nadal monitorować marketing tego produktu, aby upewnić się, że nie spowoduje on dezorientacji konsumentów i będziemy składać wnioski o rejestrację znaku w dowolnym kraju poza Kanadą, w którym możliwe jest zamieszanie” – powiedział rzecznik stowarzyszenia David Williamson.
Pierwsze destylarnie w Kanadzie powstały w Kingston, nad brzegiem jeziora Notary. W 1875 roku uregulowano wyłączne wykorzystanie zbóż (żyta, jęczmienia i pszenicy), ciągłą destylację oraz ponad trzyletnie leżakowanie w dębie. Whisky kanadyjska to przede wszystkim whisky mieszana, dlatego tak istotne dla historii gorzelnictwa w Kanadzie było powstanie destylarni Glenora pod koniec lat 90. XX wieku. Wydarzenie to zapoczątkowało nowy nurt w kanadyjskim gorzelnictwie. 14-latek dojrzewał w dębowych beczkach z amerykańskiego dębu w nieogrzewanych magazynach, w którym zimny klimat znacznie spowolnił proces maturacji, co wpłynęło na wyjątkowy charakter dramu.
14-letni Glen Breton dojrzewa w dębowych beczkach prawie półtorej dekady, dzięki czemu zachowuje mocno dębowy charakter, owocową słodycz i czekoladowy akcent.
Barwa: soczysty bursztyn;
Aromat: dużo owoców i miodu, mleczna czekolada, przypraw i dąb;
Smak: krówki pełne toffi, jeszcze więcej czekolady, pieczone jabłka i miód;
Finisz: lekko orzechowy, pełen wanilii, owoców i kremowego dębu;
Whisky słodowa powinna więc być podawana w temperaturze pokojowej. Whisky na lodzie jest zarezerwowana dla młodszych słodów, a w szczególności dla mieszanek. Poza tym...whisky słodowa jest droższa niż blended. Jej cena jest wyższa, ponieważ jest wytwarzana w niewielkich ilościach przez wyszkolonych ludzi i musi spędzać lata, nie robiąc nic poza zajmowaniem miejsca w magazynach, stopniowo odparowując i nabierając smaku. To, za co płacisz dodatkowo, to smak, a ten smak zostanie całkowicie zmieniony przez zbyt dużą ilość wody (rozwodnionego lodu) lub słodkiego napoju. Niektórzy eksperci dodają jednak do whisky niewielką ilość wody, aby ją rozcieńczyć i dzięki temu lepiej docenić jej właściwości i niuanse.
Już z daleka uwagę zwraca czerwony liść klonu – symbol Kanady. Tej whisky nie pomylicie z żadną inną. Kwadratowa butelka z gładkiego, lekko tłoczonego w niektórych fragmentach szkła, została zwieńczona średniej długości szyjką z drewnianym korkiem. Etykieta przybrała bordowy kolor i białe napisy. 14-letni single malt Glen Breton Rare czeka w prostokątnym, czerwonym pudełku.
Jedyna kanadyjska destylarnia produkująca single malty tym razem przychodzi do Was z 14-letnim słodem pełnym dębowych, owocowych akcentów. Warto dać szansę whisky słodowej zza oceanu, tym bardziej z tak świetną opinią jak Glen Breton Rare. Zachęci Was nie tylko piękny, bursztynowy kolor dramu, ale również ciekawa, kwadratowa butelka.
Kraj | Kanada |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | GLEN BRETON |
Wiek | 14Y |
Zawartość alkoholu | 43 |
Pojemność | 0.7L |