Dlaczego warto kupić whisky Glen Breton Battle of Glen 15 years old?
- Woda używana do produkcji whisky Glen Breton pochodzi z najczystszego na wyspie Cape Breton potoku MacLellana
- Debiutowała w 2009 roku
- Delikatnie torfowo-dymna, z wyraźnie słodkimi akcentami jabłek, wanilii, miodu i owoców sadu
- Leżakowana przez 15 lat w beczkach po Burbonie
- Butelkowana z podwyższoną mocą alkoholu 43% ABV
- Wydana została na cześć wygranej „bitwy” ze Scottish Whisky Association (SWA) o prawo używania w nazwie słowa „GLEN”
- Złoty medal i tytuł najlepszej whisky „reszty świata” od lat 13-stu przyznane przez Whisky Magazine w 2011 roku
Kiedy Stowarzyszenie Szkockiej Whisky wniosło pozew przeciwko destylarni Glenora w 2000 roku, krótko po wydaniu ich pierwszej butelki dumnie nazwanej „Glen Breton Rare”, w gazetach, magazynach i internetowych biuletynach, forach i blogach zawrzało. Jedyna w Ameryce Północnej, destylarnia single malt była gorącym tematem w świecie whisky. Organizacja reprezentująca 57 różnych szkockich firm zajmujących się whisky twierdziła, że whisky wprowadzała w błąd potencjalnych nabywców, używając w nazwie terminu „Glen” – używanego niemal wyłącznie na etykietach szkockiej whisky. Po zwycięstwie latem 2009 postanowiono poświęcić butelkowanie, aby uczcić tę epicką bitwę – nowe wydanie nazwano „Bitwą o Glen”. 15-letni single malt obfituje w akcenty miodu, nuty jesiennych liści i fale słodu jęczmiennego.
Kanadyjska destylarnia whisky Glenora położona jest na 200-akrowym terenie w Glenville, bogatym w dziedzictwo szkockiej kultury, zaledwie kilka kilometrów od oceanu i niedaleko wyżyn wyspy Cape Breton. Ten cichy zakątek Nowej Szkocji jest domem dla ptaków, dzikiej przyrody, ryb i całego piękna, jakie zapewnia natura. Destylarnia Glenora kontynuuje tradycję wyżynnej Szkocji polegającej na destylacji rozgrzewającego napoju „Uisage Beatha” („woda życia” w języku gaelickim) i jest pierwszą w Kanadzie destylarnią whisky single malt.
Kanada od zawsze była tym dalekim kuzynem USA, który jest pomijany na każdym większym spotkaniu rodzinnym. Trudno się dziwić, że jeśli chodzi o whisky, Kanada często nie jest krajem, który pojawia się w Twojej głowie na myśl o bursztynowym trunku. Produkcji whisky w Kanadzie sięga 1769 roku, kiedy w dzisiejszym Quebecu powstała pierwsza destylarnia. Johna Molsona można bardzo dobrze uznać za ojca kanadyjskiej whisky, destylującego złoty trunek tak, jak zrobili to Szkoci. W rzeczywistości szkoccy imigranci byli prekursorami gorzelników w Kanadzie. W ciągu niespełna 100 lat w kraju tym wyrosło aż 200 destylarni whisky, chociaż pierwsza destylarnia whisky single malt powstała dopiero w 2000 roku – i była nią oczywiście Glenora.
Glen Breton Battle of Glen zachwyca akcentami soczystych owoców, kremowego jęczmienia i lekko dymno-torfowym finiszem.
Barwa: soczysty bursztyn;
Aromat: jęczmień w miodzie, plastra jabłka;
Smak: wanilia i jeszcze więcej jęczmienia, świeże owoce;
Finisz: lekko zadymiony, słodki i długi;
Ponieważ każda destylarnia zaciera i destyluje inną wodą, proporcje torfu użytego do produkcji słodu są różne, a wiele innych czynników, w tym powietrze, w którym whisky się starzeje, decyduje o jej ostatecznym smaku, żadna whisky single malt nie smakuje tak samo. Aby móc naprawdę cieszyć się whisky single malt, koneserzy piją ją nie z dużych, grubych, otwartych kieliszków, jak to często widuje się w telewizji czy w kinie, ale z cienkościennych kieliszków, podobnych do kieliszków do sherry. W ten sposób aromat powinien pozostać w szklance i nie ulatniać się tak szybko. Dodatek czystej wody naprawdę otwiera pełnię smaków i aromatów.
Kwadratowa butelka Glen Breton Batlle of Glen została wykonana z grubego, przezroczystego szkła, tłoczonego w niektórych fragmentach. Na samym froncie umieszczono prostokątną etykietę o czarnej barwie – uwagę zwraca symbol Kanady, czyli czerwony liść drzewa klonowego. 15-letni single malt czeka na Was w prostokątnym pudełku, którego ścianki emitują kanadyjskie gazety pełne artykułów o pierwszej w tym kraju destylarni whisky słodowej. Pudełko zapewnia również widok na budynki budynków gorzelni.
Wybierając tę wyjątkową, kanadyjską whisky możecie wesprzeć swoje zadowolenie z wygranej przez destylarnię Glenora bitwę o nazwę. Jeżeli jednak nie interesują Was spory w świecie whisky, z pewnością zadowolicie się bogatym profilem smakowym i aromatycznym, jaki funduje 15-latek. Nie czekaj, spróbuj kanadyjskiej whisky.
10 ciekawych destylarni whisky spoza USA, Szkocji i Irlandii
Kraj | Kanada |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | GLEN BRETON |
Wiek | 15Y |
Zawartość alkoholu | 43 |
Pojemność | 0.7L |