Ten złocisty 12-latek to pierwsza torfowa mieszanka marki Big Peat z oznaczeniem wieku. Trunek zabutelkowany z mocą 46% alkoholu w butelce o pojemności 0,7 litra prezentuje wyjątkowy charakter whisky z wyspy Islay – czyli dymny, torfowy styl pełen niuansów wodorostów. W tym konkretnym wydaniu z ramienia przedsiębiorstwa Doulglas Laing znajdziemy jeszcze akcenty goździków, cynamonu i soczystych pomarańczy.
Mając powierzchnię 600 km2 i zamieszkiwaną przez nieco ponad 3000 osób, wyspa Islay jest w stanie zgromadzić na swoich letnich festiwalach whisky dziesięć razy więcej gości niż mieszkańców wyspy. Wielu nazywa wyspę Islay „swoim ulubionym miejscem na świecie”, a wyjątkowa whisky o słonych, morskich i dymnych akcentach ma w tym swój udział. Rdzenni mieszkańcy wyspy nazywani są Ìlich i, co zrozumiałe, 90% aktywnej populacji pracuje w przemyśle whisky lub turystyce związanej również z cennym szkockim trunkiem. Marka Big Peat reprezentuje wspaniały, wyspiarski styl, łącząc w swoich mieszankach destylaty z destylarni wyspy Islay.
Whisky z destylarni Laphroaig, Lagavulin i Ardbeg z południowo-wschodniego wybrzeża wyspy mają dymny charakter pochodzący z torfu, uważany za główną cechę słodów z Islay i przypisywany zarówno wodzie, z której wytwarzana jest whisky, jak i zawartości torfu w jęczmieniu. Wielu opisuje to jako smak „leczniczy”. Mają także nuty jodu, wodorostów i soli. Wielu ekspertów zgadza się, że torf Islay to najlepszy aromat do produkcji whisky. Pozostałe destylarnie na wyspie produkują whisky w dość różnorodnych stylach. Bunnahabhain produkuje znacznie gładszą whisky. Bowmore produkuje natomiast dobrze zbilansowaną whisky. Gorzelnie na południu produkują whisky nasyconą dymem torfowym, solanką i jodem, ponieważ używają słodu z torfem, a także wody torfowej. Whisky z terenów północnych jest gładsza, ponieważ wytwarzana jest z wody źródlanej. Marka Big Peat nie zdradza konkretnie. z którymi z wyspiarskich destylarni wchodzi we współpracę, jednak nie macie się czym martwić – każda z nich jest na najwyższym poziomie.
12-letnia odsłona wyspiarskiej mieszanki pod nazwą Big Peat to nie tylko masa dymu i morskiej solanki, ale również akcenty cytrusów i przypraw.
Barwa: jasne złoto;
Aromat: solone orzeszki, zielone jabłko, limonka i morski dym;
Smak: dużo torfowego dymu, przyprawy, karmel i wanilia;
Finisz: sok z pomarańczy z dymem i cynamonem;
Pig Peat w wersji 12-letniej to mieszanka, a przyjęło się, że mieszanki najlepiej smakują ze szklanek o grubych ściankach i grubym dnie, zwanych tumblerami. Można dodać tutaj trochę lodu, ale jedna kostka zdecydowanie wystarczy. Dobrze zadziała też parę kropli wody, które wzmocnią smaki i aromaty blendu.
Big Peat wraca z charakterystyczną etykietą. Główne skrzypce w prezentacji 12-latka gra grafika na froncie butelki oraz na obszernej tubie. Prezentuje brodatego mężczyznę, który walczy z wiatrem. Pamiętajmy, że na Islay wieje! W tle widzimy latarnię – charakterystyczny punkt szkockiej wyspy. Sama butelka jest dość pękata, ma obłą szyjkę i skrywa się w czarnej tubie.
Ten pierwszy określony wiekiem dram w asortymencie marki Big Peat rozpoczyna nową erę w kolekcji. Szkocka marka pokazuje, że bierze swoich smakoszy na poważnie! Z powodzeniem wykorzystując współpracę ze szkockimi desylarniami, Big Peat hołduje torfowej tradycji wyspy Islay i zachęca do przygody z dymnymi mieszankami.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Blended Malt |
Marka | BIG PEAT |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 46 |
Pojemność | 0.7L |