Dlaczego warto kupić whisky Willett Pot Still Reserve Small Batch Straight Bourbon 47%?
- Gorzelnia Willett, oprócz własnych marek, produkuje również trunki dla innych, zewnętrznych firm (są to tzw. marki kontraktowe, np. Michter’s dla Chatham Imports, czy Old Pogue dla rodziny Pogue)
- Debiutowała w 2008 roku w wersji single barrel, od 2015 roku dostępna w wersji small batch
- Bardzo intensywna, zdecydowana, słodko-pikantna, dużo karmelu, toffi, czekolady, wanilii, do tego cytryna i pomarańcza ze skórką, nuty popcornu, polnych kwiatów, wiśni, śliwki, miodu, cedru, ziół i pikantnych przypraw (goździk, cynamon, imbir, pieprz)
- Stworzona z destylatów zbożowych, z których co najmniej 51% stanowią destylaty z kukurydzy i leżakowanych od 8 do 10 lat w opalanym od środka nowym amerykańskim dębie; destylaty powstały podług techniki small batch (niewielka ilość wybranych beczek – około 20-40; w gorzelni Willett to około 12 beczek)
- Butelkowana z mocą alkoholu 47% ABV (94 PROOF)
- Świetny z odrobiną wody, w klasycznych drinkach i do czerwonych mięs z grilla
- Choć nazwa Pot Still wskazuje, że Bourbon ten powstał właśnie w tym rodzaju alembiku, prawda jest zgoła inna – Bourbon ten powstał w kolumnie destylacyjnej (Column Still), jedynie kształt butelki nawiązuje do alembika Pot Still
- Złoty medal na San Francisco World Spirits Competition w 2009 roku
Willet Pot Still Reserve to wyjątkowy amerykański bourbon wyprodukowany przez Willett Distillery z Kentucky. Destylaty przez okres od 8 do 10 lat dojrzewały w dębowych beczkach, zanim zostały zabutelkowane z mocą 47% alkoholu. Oryginalna karafka, w której sprzedawany jest trunek zyskała wiele nagród za niezwykły design, w tym złoty medal w konkursie San Francisco World Spirits Competition. Bourbon pochodzi z tak zwanych małych partii, co czyni go jeszcze bardziej luksusowym i wyrafinowanym. Pozycja prezentuje klasyczne smaki i aromaty typowe dla bursztynowych alkoholi z USA. Podczas degustacji możemy spodziewać się wyraźnego natężenia miodowych, karmelowych i orzechowych nut.
Marka weszła na rynek w 2008 roku. Destylarnia Willett została założona w 1936 roku przez braci.
Na rodzinnym gospodarstwie wybudowali gorzelnię, a pierwszą partię whisky wyprodukowali 17 marca 1937 roku. Firma działała do początku lat 80. XX wieku, do czasu aż nastały ciężkie czasy dla producentów whisky i wstrzymano produkcję. W 1984 roku mąż jednej z kobiet z rodziny Willett, wykupił zakład i dołożył wszelkich starań, żeby odnosić destylarnię oraz magazyny. Wtedy też zmieniono nazwę przedsiębiorstwa na Kentucky Bourbon Distillers. W 2012 roku firma ogłosiła, że powróci do używania nazwy Willett jako podstawowej nazwy biznesowej.
Willett Distilling Company oferuje dziś szeroką gamę różnych wydań. Firma nie ukrywa, że współpracuje w położoną w sąsiedztwie destylarnią Heaven Hill. Zacier na Willet Pot Still Reserve składa się z jęczmienia i żyta, dzięki którym aromaty wanilii i dębu uzupełniają nuty kokosa, cynamonu, kopru włoskiego i mięty. Gorzelnia samodzielnie obrabia ziarno.
Produkcja w Willett łączy stare tradycje i rzemiosło z nowymi technologiami. Malownicza gorzelnia wygląda tak, jakby czas się w niej zatrzymał, wewnątrz jednak znajdziemy najnowsze maszyny.
Gorzenia korzysta zarówno z klasycznych destylatów, jak i z destylacji kolumnowej. Umożliwia to zakładowi tworzenie szerokiej gamy różnych whisky. Kształt destylatora jest nieco nietypowy dzięki bardzo przysadzistej podstawie i wysokiej i cienkiej szyjce. Gotowy destylat trafia do beczek z białego amerykańskiego dębu, w których spędza od 8 do 10 lat. W tym czasie drzewo dębu nadaje whisky charakterystyczne nuty waniliowe, a także wpływa na delikatność struktury płynu. Willet Pot Still Reserve jest butelkowany na miejscu z mocą 47%.
Willet Pot Still Reserve prezentuje prawdziwy charakter trunków z USA. To, czego możemy się spodziewać po bursztynowej whisky to ciepłe smaki wanilii, kokosa i karmelu.
Barwa: złota;
Aromat: miód, karmelizowana gruszka, pieprz, wanilia, kokos i masło;
Smak: maślany tost, toffi, waniliowe herbatniki, marcepan i pieprz;
Finisz: dość długi, ciepły i przyjemny, dębowo-waniliowy;
Amerykański bourbon dobrze pić w szklance do brandy. Niektórzy preferują degustację bez dodatków, inni natomiast z kostką lodu lub wodą. Parę kropli krystalicznej wody zintensyfikuje aromaty i smaki kryjące się w trunku. W połączeniu z różnymi elementami liczne strony bourbona w jego złożonym profilu smakowym można w pełni docenić. Poza klasycznym drinkiem Manhattan ulubionym koktajlem nowojorczyków jest połączenie whisky z USA, grenadyny, bittersa, soku z cytryny i syropu cukrowego. Drink zaserwowany w schłodzonej koktajlówce i udekorowany plasterkiem cytryny podbije nawet najbardziej wybredne podniebienie.
Willet Pot Still Reserve to nie tylko bogate smaki i przyjemny finisz, ale również przyciągająca uwagę butelka. Została ona wielokrotnie nagrodzona za oryginalny design. Szkło trunku przypomina kształtem destylator – ma bardzo długą, lekko wyprofilowana i obłą szyjkę, zakończoną czarnym korkiem. Zamiast etykiety, w bezbarwnym szkle wybito złote napisy o finezyjnej czcionce. Prezentacja amerykańskiego bourbona jest niecodzienna i z pewnością zwraca uwagę. Ciekawa butelka świetnie zaprezentuje się wśród innych trunków na barowej półce.
Wyjątkowy bourbon prosto z Kentucky w USA zdobył wiele nagród i wyróżnień. Został doceniony przez krytyków. Magazyn Malt Advocate ocenił Willett Pot Still Reserve na 90 w 100-punktowej skali oceny w styczniu 2008 roku. W konkursie Whisky Awards w 2008 roku przyznano pozycji tytuł jednej z dziesięciu najlepszych premier. Willet Pot Still Reserve to prawdziwie amerykańska whisky. Prezentuje sobą wszystko to, co najlepsze może zaoferować klasyczny, bursztynowy bourbon. Decydując się na miniaturową wersję o objętości 0,05 litra, zawsze możesz mieć go ze sobą i uczcić wyjątkowy moment, kiedy poczujesz taką potrzebę.
Kraj | USA |
---|---|
Rodzaj whisky | Bourbon Whiskey |
Marka | WILLETT |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 47 |
Pojemność | 0.05L |
Jim Murray | 95.5 |