18-letnie wydanie whisky Glen Grant swoją premierę miało w 2016 roku i na stałe dołączyło do podstawowego asortymentu szkockiej marki. Kolejna ciekawa pozycja w świecie whisky ze Speyside została zabutelkowana z mocą 43% alkoholu w większej, 1-litrowej butelce. Na różnorodnej palecie nuty karmelu, kremowej wanilii i prażonych orzechów włoskich. W tle znajdziemy również nuty rodzynek i wyrazistych przypraw. Brak filtracji na zimno pozwolił uniknąć zatarcie się smaków i aromatów, a w zamian udostępnić zainteresowanym pełną gamę sensorycznych wrażeń. Ekspresja dojrzewająca prawie dwie dekady w dębowych beczkach ma wiele do zaoferowania wielbicielom słodowej whisky.
Destylarnia Glen Grant produkuje whisky od 1840 roku. Dziś należy do grupy Campari, która zastąpiła Chivas Brothers. Kilkadziesiąt lat temu założyciele gorzelni docenili walory przyrodnicze szkockich ziem i postanowili skorzystać z dostępu do krystalicznie czystych wód rzeki Spey i złotego jęczmienia rosnącego na polach Speyside. Co ciekawe, słody Glen Grant biją obecnie rekord popularności nie w Szkocji, ale we Włoszech! Oprócz 18-latków, destylarnia oferuje słody 10, 12 i 16 letnie. Każda z whisky jest zróżnicowana i niepowtarzalna, butelkowana przez niezależną firmę Gordon & McPhail.
Destylarnia w Speyside może wyprodukować około 6 milionów litrów whisky rocznie - niektóre są butelkowane jako pojedyncza partia, a inne to whisky mieszane dla innych dystrybutorów. Gorzelnia czerpie własną wodę z pobliskiej studni Caperdonich. Woda jest niezbędnym surowcem do produkcji whisky, zaangażowanym w wiele etapów produkcji, w tym do moczenia ziaren jęczmienia w celu stymulowania kiełkowania. Etap fermentacji odbywa się za pomocą żywych drożdży, zdolnych do produkcji alkoholu z cukrów. Dalej następuje destylacja, jak na Szkocję przystało – podwójna. Dzięki długiej szyjce miedzianych destylatorów, słody Glen Grant są lekkie i wyrafinowane. Whisky ostatecznie leżakuje w dębowych beczkach przez 18 lat. W tym czasie wydobywa z beczek to, co najlepsze: nuty wanilii, akcenty karmelu i smaki orzecha laskowego. Wreszcie, single malt jest butelkowany z 43% ABV i trafia na sklepowe półki.
18-latek jest uosobieniem słodyczy i przyjemności. Paleta smaków i aromatów zawiera subtelne akcenty orzechów, przypraw i wanilii.
Kolor: jasnozłoty;
Aromat: bogaty i kwiatowy, pojawiają się nuty dębu i orzecha, przyprawy;
Smak: słód jęczmienny, karmel, rodzynki i wanilia;
Finisz: długi, słodkie, orzechowe nuty, wyraziste przyprawy;
Przyjemny i wyrafinowany słód Speyside ujawnia pełną gamę smaków i aromatów po dodaniu do szklanki odrobiny wody – dosłownie dwóch lub trzech kropli. Krystalicznie czysta woda wydobywa ukryty wcześniej akcent przypraw i ciepłego dębu. Zaskakujące jest, jak łatwo można manipulować wartościami sensorycznymi!
Smukła, opływowa butelka z bezbarwnego szkła z ciemnoniebieskim korkiem, ma dwa pionowe przetłoczenia na szkle. Zabawa kształtem sprawiła, że szkło było jeszcze bardziej zakrzywione. Ciemnoniebieska kwadratowa etykieta z przodu otoczona jest złotą ramką. Informacja o wieku znajduje się na etykiecie, a poniżej - na mniejszej etykiecie – umieszczono jeszcze więcej informacji dotyczących wyjątkowej receptury. U góry logo marki. Single malt sprzedawany jest w ciemnoniebieskim pudełku o linearnych zdobieniach.
Glen Grant zdobył srebrny medal single malt na International Wine & Spirit Competition 2017. Od czasu jego wprowadzenia w 2016 roku nikt nie potrzebował dużo czasu, aby docenić wyjątkowy charakter 18-letniego słodu ze szkockiej destylarni. Napój polecany jest szczególnie miłośnikom miękkich i przyjemnych smaków, wśród których próżno szukać akcentów wędzonych i surowych.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | GLEN GRANT |
Wiek | 18Y |
Zawartość alkoholu | 43 |
Pojemność | 1L |